Öcalan'ın 'acil çıkarılmasını istediği' iki yasa

İmralı'da önceki gün yaptıkları görüşmede, Öcalan'ın 'MİT Yasası'nı yeterli bulmadığı' belirten BDP Grup Başkanvekili İdris Baluken, Öcalan'ın ayrıca, çözüm süreci için acil çıkarılması gereken iki yasadan da söz ettiğini söyledi

28 Nisan 2014, Pazartesi 11:20
A A

BDP Grup Başkanvekili İdris Baluken, önceki gün İmralı adasında Abdullah Öcalan ile yaptıkları görüşmeyi değerlendirdi. Öcalan ile görüşen heyette yer alan Baluken 3 saate yakın süren görüşmenin olumlu ve verimli geçtiğini belirtti. Baluken, görüşmede seçim süreci, 1 Mayıs, BDP, DTK ve HDP’nin yeniden yapılandırılması, Rojava ve Ortadoğu’daki gelişmelerin ele alındığını anlattı.

Öcalan’ın görüşmede seçim öncesinden başlayarak tüm engellemelere ve baskılara ve seçim sonuçlarına etki edecek hilelere rağmen, ortaya çıkan sonucun önemli olduğunu söylediğini anlatan Baluken, "Bu sonucun örgütlü kurumlar tarafından geliştirilerek, hedefler doğrultusunda bir siyasi kazanıma dönüştürülmesi gerektiğini söyledi. Biz de yeniden yapılandırma surecinde bazı tartışmalar yürütüp bunları dikkate alacağız" dedi.

Baluken, Haziran ayında kongreye gidecek olan HDP’ye BDP’li vekillerin geçmesi ve HDP’nin Eş Başkanlığına kimlerin getirileceği ile ilgili tartışmalar konusunda ise, "Bunu iki partinin yetkili organlarının belirlemesini ve halkın teveccühlerini ve görüşlerini dikkate almamızı istedi" diye konuştu.

MİT YASASINI YETERLİ BULMAMIŞ

Öcalan’ın, çıkırılan ve İmralı’da yürütülen görüşmelerin yasal zeminini oluşturmak şeklinde değerlendirilen MİT yasasını da yeterli bir düzenleme olarak görmediğini ifade eden BDP’li Baluken şunları söyledi;

"Yasal zemin oluşturulması için mutlaka gerekli yasal düzenlemelerin yapılması gerektiğini söyledi. Bu konuda HDP Hukuk komisyonunun da bazı çalışmalar yaparak hükümete sunması, hükümetinde bu konuda kendi üzerine düşen yükümlülüğü yerine getirmesi gerektiğini ifade etti."

KÜRT MESELESİ BAZINDA 2 YASA

Öcalan'ın, çözüm süreci için acil çıkarılması gereken 2 yasadan da söz ettiğini ifade eden BDP Grup Başkanvekili İdris Baluken, şöyle konuştu:

"Sayın Öcalan, bundan sonraki sürecin yürümesi için Kürt meselesi bazında iki yasanın hızla çıkarılması gerektiğini söylüyor. Bunlardan biri yerel yönetimler özerklik yasası, ikincisi de demokratik sivil toplum yasasıdır. Yerel yönetim özerklik yasası ile katı merkeziyetçi bir yapıyı aşan ve yerelden demokrasiyi inşaa eden bir yasal düzenlemenin idari reform ile yasallaşması gerekiyor. Demokratik sivil toplum yasasında ise, sivil toplumun önünü açan, örgütlenmesini yasal güvence altına alan bir yasal düzenlemedir. DTK örneğini verdi. Diyalog aşamasından müzakereye geçiş için gerekli olan yasal düzenlemeler ve daha sonraki aşamada Kürt meselesinin çözümü için gerekli olan 2 yasa daha çok konuşuldu. Dönüş yasası ile ilgili vurgu da var. Nihai olarak bir sonucu ulaşsak bile, hükümet halen olası gelişmelerin hiç birinin yasasını gereğini yerine getirmemiş durumda."

Ferit ASLAN / DİYARBAKIR, (DHA)

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;