“Oğlum, keşke dedesi Kürt İdris'e benzese...”

Evlilik programı deyince akla gelen ilk isimlerden biri Esra Erol. 'Esra Erol'da Evlen Benimle' adlı programı da ATV'de yayınlanıyor ve özellikle ev kadınlarının çok ilgisini çekiyor.

“Oğlum, keşke dedesi Kürt İdris'e benzese...”

Röportaj: Yasemin Yurtman
[email protected]

Genç ve güzel sunucu, yaklaşık 1.5 yıl önce iş adamı Ali Özbir ile evlendiğinde adeta sansasyon olmuştu. Dile kolay; ‘son kabadayı’ denilen ‘Kürt İdris’ lakaplı İdris Özbir’in gelini olmayı kabul etmişti. Esra Erol ile söyleşi yaptık ve gördük ki oğlunun, tıpkı kayınpederi gibi heybetli bir adam olmasının hayalini kuruyor. Eşine de müthiş aşık...

Eşinizle tanışma hikayenizi anlatır mısınız?


Modern görücü usülü ile. Daha doğrusu ortak bir arkadaşımız tanıştırdı. İlk başta buluşamadık, sadece msn’den konuştuk. Hayat görüşlerimiz birbirine çok yakındı. İlk buluşmada anladım ki Ali’yi çok seveceğim. Sonra hiç ayrılmadık ve altı yılın sonunda evlendik.

Geçen yıl 2 Temmuz’da, programınızda dünyaevine girdiniz. Evlilik teklifi nasıl geldi?

Ali fena halde sıkılgan ve utangaçtır. Bu söylediğim, onu tanıyanlar için şaşırtıcı olabilir ama öyle. Bir ‘Sevgililer Günü’nde yemek yedik. Ali yemek bitince garsondan bir kadeh rakı istedi ve fondipledi. “Yemekte niye içmedi?” diye şaşırdım ama yüzüğü uzatınca anladım. Evlilik teklif etmek için cesaretini toplamaya çalışıyormuş meğer. Kafası önünde “Düğünü nerede yaparız?” diye sordu. Ve evlendik.

Evlenme fikrine sıcak bakıyor muydunuz?

Evliliğe çok uzaktım. Evlilikle ilgili hayallerim bile yoktu. Hayatı akışına bırakınca aklıma gelmeyen başıma geldi. Evlendikten bir yıl sonra da çocuğumuz oldu.

Daha önce eşinizin adını duymuş muydunuz?

Yok ayol. Herkes ona ‘Özbir’ der, ben ‘Ali’ derim. İlk aşkı onunla yaşadığım için kendimi çok ama çok şanslı hissediyorum. Oğlum iki dedesine de benzesin tabii. Ama özellikle kayınpederim İdris Özbir gibi heybetli, sözünün eri, yürekli, cesur ve mert bir adam olsun isterdim. Kürt İdris’in torunu ya da gelini olmak, onu tanıyanda korku değil, saygı uyandırıyor. Oğlumun adını boşuna İdris Ali koymadık

Eşiniz ne iş yapıyor?

1988’de Özbir adlı müzik şirketini kurmuş ve MÜYAP’ta Yasadışı Ses Taşıyıcıları Komisyonu (korsana karşı kurulan komisyon) Başkanı olmuş. Yanısıra gayrimenkul alım satımı yapıyor. Büyükada’da da bir butik oteli var.

  ‘Kürt İdris’ lakabıyla anılan bir kabadayının oğluyla evlenince tepki almadınız mı?

Şöyle anlatayım: Kayınpederimin araba galerisi varmış. Bir de kumarhanesi. Zaten bu yüzden yasadışı işler yaptığına inanılmış. Oysa çok iyi bir babaymış. İlkokul mezunuymuş ama hayat üniversitesini bitirmiş. Çocuklarını da çok iyi yetiştirmiş. Ali, babasından utanmak bir yana, onunla gurur duyar. Hep “Babam mafya değil, kabadayı idi” der. Kendisine de o gözle bakanlara ise kızar.

“Hamile olduğumu rüyamda gördüm”

Hamile olduğunuzu nasıl öğrendiniz? Eşinize nasıl haber verdiniz?


Bebek için planlarımızı biraz ötelemiştik. Çalışma hayatıma engel olacağını düşünüyordum. Kullar plan yapınca Allah gülermiş. Bizimki de o hesap. Garip gelecek ama oğlum olacağını rüyamda gördüm. Sabah kalkınca Ali’ye anlattım. O gün doktora gidip test yaptırdım. Hamile olduğumu yayına girmeden 10 dakika önce öğrendim. Ali’ye haberi verirken onu gizli kameraya çektik. Suratındaki müthiş ifadeyi ölsem unutmam.

  Zorlu bir hamilelik süreci miydi?

Dingin ve huzurluydum. Doktor kontrollerine hep birlikte gittik. Ama o benden daha heyecanlı ve stresliydi. Hamileliğim boyunca hiç aşermedim ama lohusalığımda neredeyse her gün keşkek yedim.

Çocukla birlikte en çok hangi yönde değiştiniz?

“Hallolur Esra” oldum. En olumsuz anlarda bile “Olur, düzelir, sorun yok, stres yok” diyorum. Paniğe hazır, kontrolcü ve güvensiz halim düzeldi. Bu düzelme, programıma da yansıdı. Artık her seferinde ağabeyimi ya da ablamı evlendiriyor gibi hissediyorum kendimi. Onlar mutlu olunca havalara uçuyorum.

Çocuğunuz, eşinizle ilişkinizi nasıl etkiliyor?

Babamızı biraz ihmal durumumuz var. Elimden geldiğince dengeyi korumaya çalışıyorum ama bu bir süreç. Oğlum daha 2.5 aylık.

Bunca yoğunluğun ortasında bu kadar bakımlı olmayı nasıl başarıyorsunuz?

Hamam ve kese vazgeçilmezim. Evde bakım kürleri uygular, el ve ayaklarıma da çok özen gösteririm.

Eşiniz nasıl bir baba?

O kadar çok seviyorum ki onu. Herşeyimiz o bizim. Allah onu hep korusun. Şimdi farkında değil ama Ali, küçük İdris’i anlamaya ve tanımaya başlayınca müthiş bir baba olacak; hissediyorum.

Kürt İdris kimdir?
1937 yılında Kars’ta doğan İdris Özbir, İstanbul’a geldikten sonra 70’li yıllarda kumar, dolandırıcılık, bıçakla ve tabanca ile adam yaralama gibi suçlarla adını duyurdu. Yeraltı dünyasının sözü geçen isimlerinden biri olan ‘‘Kürt İdris’’ lakaplı İdris Özbir farklı tarihlerde suç örgütü yöneticiliği yapmak, silahla tehdit, zorla senet imzalatmak, zorla para almak, Ateşli Silahlar Kanunu’na muhalefet ve arazi mafyacılığı gibi suçlardan yargılandı. 2002 yılında karaciğer kanseri nedeniyle vefat ettiğinde 64 yaşındaydı.

( 15.10.2011 tarihli Cumartesi Postası'ndan alınmıştır. )