Oğlunun mezarına bırakmak için karanfil verilmedi diye ağladı

Karaman'da '18 Mart Çanakkale Zaferi ve Şehitleri Anma Günü' törenine katılan şehit annesi Fadime Şengül, burada mezarlara bırakılan karanfillerden kendisine verilmediği gerekçesiyle ağladı. Oğlunun köydeki mezarına koymak için istediği karanfilin verilmemesine üzülen Şengül, kendisini dinleyip, karanfil vermek isteyen kadın astsubaya, "Ben çiçek istediğimde beni kırdınız, vermediniz" dedi

18 Mart 2015, Çarşamba 17:26
A A

Karaman Valiliği tarafından ’18 Mart Çanakkale Zaferi ve Şehitleri Anma Günü’ nedeniyle Garnizon Şehitliği’nde tören düzenlendi. Karaman Valisi Murat Koca, Garnizon Komutanı Jandarma Albay Mustafa Akış, Belediye Başkanı Ertuğrul Çalışkan ve şehit ailelerinin katıldığı programda yapılan duaların ardından şehitliğe karanfiller bırakıldı.

1999 yılında İzmir Menderes’de vatani görevini yaptığı sırada iddiaya göre arkadaşının tüfeğinden çıkan kurşunla şehit olan Jandarma Er Uğur Şengül’ün annesi Fadime Şengül, elini uzatıp, görevlilerin dağıttığı karanfilden almak istedi. İddiaya görevliler Şengül’e, ’Sana vermeyiz’ dedi. Bunun üzerine gözyaşlarına hakim olamayan Şengül, tepki gösterip tören alanından uzaklaştı. Bir kadın astsubay ve sağlık görevlileri ağlayan şehit annesi Şengül’ü sakinleştirmeye çalıştı. Şengül, sağlık görevlilerine, herhangi bir rahatsızlığının bulunmadığını ve müdahale etmelerini istemedi.

’BENİ KIRDINIZ’

Şengül, kendisini sakinleştirmeye çalışan ve karanfil vermek isteyen kadın astsubaya, "Ben çiçek istediğimde beni kırdınız, vermediniz"dedi. Kadın astsubay da, "Seni tanımamışlardır. Arkadaşlarım adına özür dilerim" dedi.

Şengül de "Tanımazlar mı tanırlar. Elimi uzattım karanfil almak için ’Sana vermeyiz" dediler. Karanfilden alıp, oğlumun köyde bulunan mezarına götürüp bırakmak istedim"dedi.

Kadın astsubayın ağlama deyip sakinleştirmeye çalışması üzerine Şengül, "Ben 16 yıldır ağlıyorum. 3 kızım bir de oğlum vardı. 2’si öldü. Oğlum İzmir Menderes’te kızım da kazada öldü. Ben buraya 15 yıldır geliyorum. Hiç böyle bir şey yaşamadım" dedi.

Diğer şehit aileleri ve kadın astsubay tarafından ikna edilen ve karanfili alan Şengül, tören alanından uzaklaştı. Şehit Jandarma Er Uğur Şengül’ün kabrinin Ermenek İlçesi Aşağıçağlar Köyü’nde olduğu öğrenildi.

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;