Öğrencilere aşı ay sonunda

Sağlık Bakanlığı, vatandaşları aşıya özendirmek için sağlık çalışanlarının aşılanmasıyla ilgili görüntüleri bugün basına dağıtacak. Öğrencilerin aşılanmasına ise ay sonunda başlanacak

02 Kasım 2009, Pazartesi 05:00
A A

4'ÜNCÜ KURBAN ANKARA'DAN

ürkiye’de geçen hafta Domuz Gribi’nden 3 kişi ölmüştü. Salgın nedeniyle ülke çapındaki tüm okullarda eğitime 4 gün ara verilmişti. Bu sürede tüm okullar dezenfekte edilmişti. Ankara’da geçen hafta Domuz Gribi salgını nedeniyle bir hafta tatil edilen okullarda eğitime bugün başlandı. Sağlık Bakanlığı dün Ankara’da 27 yaşındaki bir sağlık çalışanının Domuz Gribi’nden öldüğünü açıkladı.

VAKA SAYISI BİN 870

Böylece Türkiye’de Domuz Gribi’nden ölenlerin sayısı 4’e, dün itibariyle hastalığa yakalananların sayısı bin 870’e çıktı. Sağlık Bakanlığı’nın kampanyasıyla Domuz Gribi virüsüne karşı aşılama bugün başlıyor. 350 bine yakın sağlık çalışanı ile henüz yola çıkmamış hacı adayları aşılanacak. Hacca gidenler, Suudi Arabistan’da aşılanacak. Aşılama, enjeksiyon yöntemiyle yapılacak, burundan sprey yöntemi ise kullanılmayacak.

ÖZENDİRME KAMPANYASI

Sağlık Bakanlığı, vatandaşları aşıya özendirmek için sağlık çalışanlarının aşılanmasıyla ilgili görüntüleri bugün basına dağıtacak. Öğrencilerin aşılanmasına ise ay sonunda başlanacak. İstemeyen velinin çocuğu aşılanmayacak. Sağlık personeli ve hacı adaylarının ardından, hamileler, 6-35 aylık bebekler, kritik alanlardaki görevliler, bağışıklığı zayıf kronik hastalar, 65 yaş üstü kişiler ile öğrenciler aşılanacak.

HAMİLELERE ÖZEL AŞI

Aşıların içinde, virüse karşı etki artırıcı özelliği olan ancak zararı olduğu gerekçesiyle tartışmalara neden olan “adjuvan” maddesi de olacak. Hamileler ise, bakanlığın siparişiyle aralık ayında gelecek olan ‘adjuvan’sız aşıyla aşılanacak. Uzmanlar Domuz Gribi aşısının altı aydan küçük bebeklere, gebeliğinin ilk üç ayındaki kadınlara ve yumurtaya alerjisi olanlara yapılmaması gerektiğini belirtiyor.

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.