Öğrencilere at ve eşek eti yedirmişler

Adana'da, yurtta kalan yaklaşık 3 bin Çukurova Üniversitesi öğrencisine at ve eşek eti yedirildiği ortaya çıktı

29 Aralık 2009, Salı 13:34
A A

Adana'da bir kasabın at ve eşek kesip, etini sattığından şüphe eden Tarım İl Müdürlüğü ekipleri, bu kasabı takibe aldı. Kasabın et sattığı yerlerden birinin de ÇÜ'deki 2 bin 800 kız ve erkek öğrencinin kaldığı Fevzi Çakmak Öğrenci Yurdu'nun yemeğini yapan firma olduğu saptandı.

Kasabın firmaya eti vermesinin ardından yurt yemekhanesinin mutfağına operasyon düzenlendi. Tarım İl Müdürlüğü İl Kontrol Şube Müdürlüğü ekipleri, mutfaktaki etlerden numune aldı.

Bu numunenin incelemesinde at ve eşek eti karışımından oluştuğu anlaşıldı. 22 Aralık'ta ortaya çıkan bu durum Adana Valiliği ile Kredi ve Yurtlar Kurumu Bölge Müdürlüğü'ne bildirildi. Kredi ve Yurtlar Kurumu Bölge Müdürlüğü, yurdun yemek ihalesini alan firmanın sözleşmesini aynı gün feshetti.

Üniversitedeki yurtta ortaya çıkan bu olayın ardından, kentteki diğer öğrenci yurtları da yakın takibe alındı. Fevzi Çakmak Öğrenci Yurdu'nun yemek ihalesini kazanan ve adı açıklanmayan firmaya et veren kasabın, diğer müşterileri ile ilgili araştırmalar da sürüyor.

AT ETİ HASTANEDE DE KULLANILMIŞ

Adana Valisi İlhan Atış, Tarım İl Müdürlüğü tarafından 91 ayrı noktada yapılan denetimlerde Fevzi Çakmak Öğrenci Yurdu'nun yanı sıra bir hastanede de yemeklerde at ve eşek eti kullanıldığının belirlendiğini söyledi.

Hastane adını açıklamayan Vali Atış, vatandaşların endişelenmemesi gerektiğini ve denetimlerin son hızıyla devam ettiğini söyledi.

Kübra POLAT/ADANA (DHA)

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;