Oktay Vural: Gensoruların devamı gelebilir

MHP'li Vural, Başbakan Erdoğan'ın 'gensoru vererek işi sulandırıyorlar' eleştirisine yanıt verdi

05 Kasım 2012, Pazartesi 12:25
A A

MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural, partisinin verdiği 6 gensoru ve 10 genel görüşme önergesine ilişkin, "Biz elimizdeki İçtüzük imkanlarını kullanıyoruz. TBMM Genel Kurulu’nda, Büyükşehir Belediyesi Kanunu Tasarısı’nın görüşmelerinde etkili muhalefetimizi sürdüreceğiz" dedi.

Vural, konuya ilişkin yaptığı açıklamada, TBMM İçtüzüğü’ne göre gensoru vermenin hakları olduğunu ifade etti. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın, "muhalefetin gensoruyu sulandırdığına" ilişkin sözlerini eleştiren Vural, "Devleti yönetenler eğer bunu sulandırmak olarak görüyorsa bu, devletin yönetim anlayışının sulandırılması neticesidir. Bunlar devlet yönetiyorlar. Genel Kurul’da özellikle Büyükşehir Belediyesi Yasa Tasarısı görüşmeleri var. MHP olarak bu yasayla ilgili olarak da bir bakıma Meclis gündeminde biriken gensoruların görüşülmesini temin etmeye yönelik çalışacağız. Bunların devamı daha gelebilir" diye konuştu.

"Gensoru ve genel görüşme açılması önergelerinin devamı mı gelecek?" sorusuna Vural, "Biz elimizdeki İçtüzük imkanlarını kullanıyoruz. Verdiğimiz gensoru önergeleri ciddi önergelerdir. Bu konuda ’çoğunluğumuz var, her kanunu geçiririz’ diyorlarsa, bizim de İçtüzük’ten kaynaklanan soru sorma hakkımız var. Bu soruları sormaya devam edeceğiz. Özellikle Genel Kurul’da Büyükşehir Belediyesi Yasası Tasarısı’nın görüşmelerinde etkili muhalefetimizi sürdüreceğiz" karşılığını verdi.

Vural, yeni gensoru ve genel görüşme açılmasına ilişkin değerlendirmeyi yarın grup yönetim kurulu toplantısında yapacaklarını bildirdi.

İçtüzük imkanlarını etkili bir şekilde kullanacaklarını yineleyen Vural, "Bu tasarıya kamuoyunun dikkatini çekmek istiyoruz. Ama bu gensorular, hak edilmiş gensorulardır. Efendim ’bunlar sulandırmaymış’... Ne sulandırılıyormuş, memleketin yönetim anlayışını sulandıran, gelenek, kural ve usullere göre yönetmeyen bir hükümete karşı biz de hakkımızı kullanıyoruz. Bu gensorularla hesap sormaya devam edeceğiz, gerektiği zaman gerektiği yerde gensoru vermeye devam edeceğiz" dedi.

MHP Grup Başkanvekili Mehmet Şandır da partisinin, İçtüzük’ün kendisine verdiği görevleri, denetim yetkisini kullanmak için bu gensoru ve genel görüşme önergelerini verdiğini söyledi.

Büyükşehir Belediyesi Kanunu Tasarısı’na muhalefet ettiklerini dile getiren Şandır, "Çıkmaması için gayret sarf ediyoruz" dedi.

Şandır, İçtüzük gereği, TBMM Genel Kurulu’nun, 6 gensoruyu 10 gün içinde görüşmesi gerektiğini vurguladı.

Kudret Topçu - AA

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;