Okul için 10 km yürüyorlar

Batman'ın Kozluk İlçesi'nde taşımalı sistemle okula giden yaklaşık 200 öğrenci, yeni yapılan ihalenin kurbanı oldu

Okul için 10 km yürüyorlar

Kozluk Milli Eğitim Müdürlüğü'nün 6 köy ve mezradan öğrencilerin taşınması ilişkin açtığı ihaleyi alan yeni şirketin, sefer başına 25 lira ücret vermesi üzerine Ulaşlı, Pınarbaşı ve Kavaklı Köyü’nden servis yapan minibüsçüler işi bıraktı.

Daha önce 35 lira aldıklarını söyleyen minibüsçülerin öğrencileri taşımaması üzerine yaklaşık 200 öğrenci yaya kaldı. Üç köyden günde 7 ile 10 kilometre arasında değişen mesafeyi yürüyerek Bekirhan İlköğretim Okulu’na gidip gelmek zorunda kalan öğrenciler ile velileri bu duruma tepki gösterdi.

Bugün çocuklarıyla birlikte okul önüne gelen velilerin bazıları, öğrencileri taşımayan servis sürücüleriyle tartıştı. Çocuklarına okula gidip gelmeleri için kendilerinin eşlik etmek zorunda kaldığını belirten veliler, “Bu çocuklar sabahın köründe yola çıkıyor. Batman- Kozluk karayolunda araç trafiğe çok yoğun. Çocuklarımızın trafik kazasına kurban gitmesinden korkuyoruz” dedi.

Bekirhan İlköğretim Okulu Müdür Yardımcısı Mehmet Şah Acar ise öğrencilerin genellikle okula geç kaldıklarını belirterek, “Bu sorunu üst düzey yöneticilerimize aktardık. Öğrencilerin derslerinden geç kalmaları bizi de üzüyor” dedi.

Arif ARSLAN/DHA