Okul kitabında harita rezaleti

Konya'da ilköğretim öğrencilerinin kullanımına sunulan kitapçıkta Türkiye'nin Doğu ve Güneydoğu Bölgesi Kürdistan olarak gösterildi

12 Şubat 2010, Cuma 16:40
A A

TÜBİGEM (Test Üretim ve Bilgi Geliştirme Merkezi) Yayın Grubu tarafından Türkçe-Matematik- Sosyal Bilgiler ile Fen ve Teknoloji konularının yer aldığı yaprak test olarak hazırlanarak basılan kitabın 118’inci sayfasında yer alan Sosyal Bilgiler 6’ncı testin 15’inci sorusunda ‘Şehirlerin, bölgelerin, ülkelerin sınırlarını gösteren haritalara ne ad verilir?’ sorusu yer verildi.

Cevap seçeneklerinde harita şekillerinin isimleri yer alırken, sorunun hemen yanındaki resimde verilen haritada, Doğu ve Güney Doğu Anadolu Bölgesi ‘Kürdistan’ olarak gösterildi.

Okullarda bazı öğretmenlerin bu testleri incelemeden çocuklara dağıttığı ve bu sorulardan sınav yaptığı ileri sürüldü.

"TAVSİYE KARARI YOK"

Konya Milli Eğitim Müdürü Halil Şahin, okullara dışarıdan yayın sokulmaması konusunda öğretmenleri defalarca uyarıldıklarını söyledi.

Test kitabını hazırlayan TÜBİGEM Yayın Grubu Yetkililerinden Akın Yüksel de, açıklama yaparak, “Tema Test-4 isimli yaprak testimizde sehven basılmış olan harita dizgi esnasında çok küçük boyutta olması itibarı ile gözden kaçmış bir haritadır. Türk milletinden özür diler, konuyu yüce Türk milletinin taktirlerine sunarız” dedi.

Taner Oral/KONYA (DHA)

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;