Okul önünde açıkta satılan gıdalardaki büyük tehlike!

Okul önlerinde açıkta satılan yiyecek ile içeceklerdeki mikroplar çocuklarda karaciğer ve böbrek yetmezliğine neden oluyor

09 Ekim 2017, Pazartesi 10:35
A A
Gıda Mühendisleri Odası Adana Şube Başkanı Şehmus Alparslan büyükşehirlerde seyyar satıcılar konusunda birçok kurumun yetkili olmasına rağmen yetki kargaşası nedeniyle kimsenin bu kişilere müdahale etmediğini ve bunun büyük tehlike yarattığını söyledi.

Okul önlerinde seyyar tezgahlarda satılan gıdaların her türlü mikroba açık olduğunu belirlen Şehmus Alparslan şöyle dedi:

BÜYÜME ÇAĞINDAKİ ÇOCUKLARI VURUYOR

"Bunlar özellikle gelişme çağındaki çocuklar için büyük tehlike yaratıyor. Bu gıdalardan çocuklarımıza gelecek mikroplarla karaciğer hastalıkları olabilir, gelişim bozuklukları olabilir, fiziksel gelişim, boyların uzamaması, organların ileriye hazırlanma sürecinin yeterince sağlanmaması oluşabilir. Böbrek, karaciğer yetmezliğine hatta zeka gelişimine etki edebilir."

AİLELERE BÜYÜK GÖREV DÜŞÜYOR

Okul önlerindeki seyyar satıcılardan alışveriş yapılmaması konusunda ailelere de büyük görev düştüğünü belirten Alparslan sözlerini şöyle sürdürdü:

"Okul önlerindeki seyyar satıcılardan alışveriş yapılmaması konusunda öğretmenlere ve diğer kontrol mekanizmalarıyla birlikte ailelere de görev düşüyor. Yani eğitimde aileler, öğretmenler, okullar iş birliği yapma noktasında olmalı. Çocukların bilinçli gıda tüketimine dönük eğitimleri önem kazanıyor. Bu eğitimlerin bir parçası okullar ise bir parçası da ailelerdir. Dışarıda satışa sunulan gıdaların tüketilmesinin sağlık açısından her türlü risk barındırma potansiyeli taşıdığı kesinlikle unutulmamalı."

Murat KİBRİTOĞLU/ADANA, (DHA)

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;