'Okul sütü' skandalı!

Yurt genelinde başlatılan "okul sütü projesi" kapsamında Sakarya, Kırıkkale, Diyarbakır, Antalya, Edirne, Sivas ve Adana'da dağıtılan sütler öğrencilerin rahatsızlanmasına yol açtı. Yaklaşık 1300 çocuk hastanelik oldu

'Okul sütü' skandalı!

* Milli Eğitim Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı ile Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın ’Okul sütü programı’ projesi kapsamında ilköğretim 1, 2, 3, 4 ve 5’inci sınıfına kadar öğrencilere verilecek sütlerin dağıtımına bugün ülke genelinde başlandı.

>>> SAĞLIK BAKANLIĞI: ÖĞRENCİLERE GEREKLİ MÜDAHALELER YAPILDI


* Süt dağıtımının ardından Türkiye'nin çeşitli illerinden art arda öğrencilerin rahatsızlanarak hastanelere kaldırıldığı haberleri gelmeye başladı.

* Çocukların bozuk süt nedeniyle zehirlendiği iddia edilirken, Milli Eğitimi Bakanı Ömer Dinçer, ilk bulgulara göre süt dağıtımından sonra görülen rahatsızlıkların zehirlenme vakası olmadığını söyledi. Dinçer bazı çocuklarda süt ve süt ürünlerine karşı hassasiyet olabileceğini ifade etti.

* Sivas Valisi Ali Kolat ise ilköğretim okulu öğrencilerinin sütten zehirlendiği iddiasına ilişkin, “Zehirlenme değil de, sanıyorum süt herhalde biraz bozuk" dedi


* Diyarbakır Valisi Mustafa Toprak, olayın sütten kaynaklandığını düşünmediklerini, sorunun psikolojik olabileceğini öne sürdü


Okul Sütü Programı kapsamında, ihaleyi kazanan firmalarca, Türkiye genelinde okullara ilk parti süt dağıtımı yapıldı. Ancak çeşitli illerde dağıtılan sütlerden içen bazı öğrenciler rahatsızlanarak hastanelere kaldırıldı.

Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer, okullarda dağıtılan sütten zehirlenme iddialarına ilişkin, “Şu ana kadar elde ettiğimiz bilgiler bir zehirlenme vakası değil. Çocukların bazılarının süt içtikten sonra midesinin bulandığına dair şikayetler olunca onlar tetkike alındı, hastanelere götürüldüler” dedi.

Dinçer, hastaneye kaldırılan çocukların sağlık durumlarının incelendiğini, ilk tespitlere göre çocukların süte karşı hassasiyet gösterdiklerinin belirlendiğini ifade etti.CEYHAN


Adana’nın Ceyhan ilçesinde okulda dağıtılan sütlerden içen 100 öğrenci karın ağrısı, mide bulantısı şikayetleri ile hastanelere başvurdu. ’Okul Sütü Programı’ kapsamında ilçe genelinde ilköğretim okullarındaki öğrencilere dağıtılan sütlerden içen Doruk beldesindeki 8 kız öğrencinin ’Gıda zehirlenmesi’ ön tanısıyla Ceyhan Devlet Hastanesi’ne götürülmesinin ardından, akşam saatlerine kadar ilçedeki farklı okullardan 80’in üzerinde öğrencinin daha hastanelik olduğu öğrenildi.

Okulda dağıtılan sütlerden içtikleri belirlenen öğrencilerin karın ağrısı ve mide bulantısı gibi şikayetlerle hastaneye kaldırıldığı belirtildi. Gece ilerleyen saatlerde de gıda zehirlenmesi şikayetiyle hastaneye başvuranlar oldu. Sayıları 100’e ulaşan öğrencilerden sağlık durumu kötüleşenler Adana Numune Hastanesi’ne sevk edildi

DENİZLİ

Denizli Ahmet Nuri Erikoğlu İlköğretim Okulu’nda dağıtılan sütlerden içen 17 öğrenci, zehirlenme belirtileriyle hastaneye kaldırıldı. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı ve Sağlık Bakanlığı işbirliğinde başlatılan "Okul Sütü Projesi" kapsamında bugün saat 14.30 sıralarında Ahmet Nuri Erikoğlu İlköğretim Okulu’ndaki beşinci sınıfa kadar olan öğrencilere süt dağıtıldı.

Sütlerden içen 17 öğrencide, bir saat sonra mide bulantısı ve karın ağrısı şikayeti başladı. Bunun üzerine okul yönetimi, durumu 112 Acil Servis’e bildirdi. Denizli Devlet ve Servergazi Devlet Hastaneleri’ne kaldırılan 17 öğrenciye serum takılıp, tedavilerine başlandı.

Denizli Devlet Hastanesi Çocuk Acil Servisi Doktoru Ahmet Bozkurt, "Öğrencilerin genel durumu iyi. Önlem amacıyla bazılarını yatırdık. Bu çocuklarımızı enfeksiyon uzmanı doktor muayene ettikten sonra taburcu edeceğiz" dedi. Çocukların zehirlendiği haberini alan çok sayıda veli okula akın etti. Zehirlenen öğrencilerin aileleri ise, hastaneye gelerek, çocuklarının durumunu öğrenip, moral vermeye çalıştı.

TRABZON

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın koordinatörlüğünde Milli Eğitim Bakanlığı ve Sağlık Bakanlığı işbirliğinde başlatılan ’Okul Sütü’ projesi kapsamında Trabzon’da dağıtılan sütlerden içtikten sonra rahatsızlanan 40 öğrenci hastaneye kaldırıldı. Trabzon Vali Vekili Adem Karahasanoğlu, "Doktor arkadaşlar sütten zehirlenme olmadığını söylüyor. Aileler ’karnım ağırıyor’ diyeni getirmişler" ifadesini kullandı.

40 ÖĞRENCİ HASTANELİK OLDU

Pelitli Beldesi Mareşal Fevzi Çakmak İlköğretim Okulu’nda öğrenim gören 40 öğrenci, öğleden sonra dağıtılan sütlerden içtikten sonra rahatsızlandı. Okula gönderilen ambulanslarla hastaneye kaldırılan öğrenciler, kusma, bulantı ve mide ağrısı şikayetleri nedeniyle serum takılarak tedaviye alındı. Trabzon Numune Hastanesi’nde tedavi gören öğrencileri İl Milli Eğitim müdürü Taner Kırbaç ile birlikte ziyaret eden Trabzon Vali Vekili Adem Karahasanoğlu, doktorlardan öğrencilerin sağlık durumu hakkında bilgi aldı. Hastane çıkışında gazetecilerin sorularını yanıtlayan Karahasanoğlu, şunları söyledi: "Pelitli Beldesi’ndeki Mareşal Fevzi Çakmak İlköğretim Okulu’nda sabah süt içen öğrencilere bir şey olmamış. Öğleden sonra içenlerden 40’ı şikayetler nedeniyle hastanelere getirildi. Doktor arkadaşlar sütten zehirlenme olmadığını söylüyor. Sütlerden daha önce numune almıştık. Numuneler Tarım İl Müdürlüğü laboratuvarında tahlil edilecek. Sütte bir şey varsa gerekli yasal işlemi yapacağız. Ama doktorlar süte karşı duyarlılıktan olabileceğini de söylüyorlar. Aldığımız sonuçlara göre gereğini yapacağız."

KARNIM AĞRIYOR DİYENİ GETİRMİŞLER

Karahasanoğlu, fazla süt içen öğrencilerde böyle bir problem yaşanmış olabileceği yönündeki bir soruyu yanıtlarken de, "Zaten herkese tek kutu, 200 mililitrelik paket veriyoruz. İlk kez içtiğinde bu duyarlılık oluyormuş. Anne babaların duyarlılığından böyle bir durum ortaya çıktı. Aileler, ’karnım ağrıyor’ diyeni getirmişler" ifadesini kullandı.

40 ÖĞRENCİ TEDAVİ ALTINDA

Trabzon’daki Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) Tıp Fakültesi Farabi Hastanesi ile Fatih Devlet Hastanesi ve Numune Hastanesi’nde 40 öğrencinin serum tedavisinin devam ettiği, ancak sayının artabileceği vurgulandı. Trabzon’da proje kapsamında 35 anaokulu ve 300 ilköğretim okulunda 103 bin 617 kutu süt dağıtıldı.

OSMANİYE


Osmaniye’de okullarda dağıtılan sütü için 25 öğrenci zehirlenme belirtisiyle götürüldükleri hastanede tedaviye alındı. Milli Eğitim Bakanlığı, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ile Sağlık Bakanlığı’nın ortaklaşa yürüttüğü ’Okul Sütü Programı’ kapsamında Osmaniye’de ilköğretim okullarında süt dağıtımı yapıldı.

Ancak 80. Yıl Cumhuriyet İlköğretim Okulu’ndaki 25 öğrenci mide bulantısı ve kusma şikayeti ile Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Hastanesi’ne kaldırılarak tedaviye alındı.

 Öğrencilerin hayati tehlikesinin bulunmadığı bildirildi.


DİYARBAKIR

’Okul sütü programı’ kapsamında ilköğretim okullarında bugün dağıtımına başlanan sütlerden içen 158 öğrenci rahatsızlanarak hastaneye kaldırıldı.

Diyarbakır’ın merkez Bağlar İlçesi’nde bulunan Hürriyet İlköğretim Okulu başta olmak üzere bazı okullarda bu sabah dağıtılan sütlerden içen öğrencilerden bir kısmında bir süre sonra karın ağrısı, kusma ve ağrı şikayetleri başladı.

Şikayetler üzerine öğrenciler ambulanslar ve diğer araçlarla kentteki özel ve diğer hastanelere götürüldü. Rahatsızlanan çocuklara burada serum verilerek, gerekli tedaviler yapıldı. Rahatsızlanıp hastanelere götürülen 158 öğrenciden büyük bölümünün tedavilerinin ardından taburcu edildiği belirtildi.

SAMSUN

Vezirköprü İlçesi’nde, proje kapsamında dağıtılan sütten içen 8 ilköğretim okulu öğrencisi, rahatsızlanarak hastaneye kaldırıldı.

Milli Eğitim Bakanlığı, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ve Sağlık Bakanlıklarının projesi kapsamında okullarda bugün dağıtımına başlanan sütten içen Samsun’un Vezirköprü İlçesi’ndeki 8 öğrenci, mide bulantısı ve karın ağrısı şikayetiyle hastaneye kaldırıldı. Karkucak İlköğretim Okulu öğrencilerinden Emirhan Şahin, Kübra Demir, Muzaffer Aktaş, Emircan Yirik, Harun Akca, Merve Akca, Sefa Akca ve Rıza Gülep, Vezirköprü Devlet Hastanesi’ne kaldırılarak tedavi altına alındı. Sefa Akca’nın durumunun ağır olduğu belirtildi.

İlçe Milli Eğitim Müdürü Mahmut Özdemir, bugün başlayan projeyle ilgili olarak, "Bakanlığın yapmış olduğu süt projesi kapsamında sütleri ilçede ve bütün köylere dağıttık. 8 öğrencimizde zehirlenme vakası oldu. Şu anda mideleri yıkanıyor. Kesin sonuç belli değil" dedi. Konuyla ilgili soruşturmanın sürdüğü belirtildi.

KONYA  

Konya’da TOKİ Mustafa Çetin İlköğretim Okulu’nda ’Okul Sütü Programı’ kapsamında ilk belirlemelere göre 25 öğrenci, dağıtılan sütlerden zehirlendiği şüphesiyle hastaneye kaldırıldı.

Milli Eğitim Bakanlığı, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ve Sağlık Bakanlığı işbirliği ile başlatılan ’Okul Sütü Programı’ kapsamında Konya’da 972 okulda 212 bin 378 öğrenciye 200 mililitrelik sade UHT süt dağıtıldı.
 

Adobe Flash Player YükleAdobe Flash Player YükleMerkez Karatay İlçesi’ndeki TOKİ Mustafa Çetin İlköğretim Okulu’nda da süt dağıtımının ardından bugün öğle saatlerinde bazı öğrencilerde karın ağrısı, mide bulantısı ve baş dönmesi şikayetleri baş gösterdi. Bunun üzerine okul yetkilileri, 112 Acil Servis’e haber verdi. Okula çok sayıda ambulans gönderilirken, ilk belirlemelere göre 25 öğrenci sütten zehirlendiği şüphesiyle hastaneye kaldırıldı. Okul bahçesinde hazırda bulunan ambulanslarda da halen öğrencilerin tedavisi sürüyor. Ambulanslarla hastaneye kaldırılan öğrenciler acil servise alınırken, dağıtılan sütlerden içtikten sonra mide bulantısı ve baş dönmesi yaşadıklarını söyledi.

Milli Eğitim Müdürlüğü yetkilileri, dağıtılan sütlerde son kullanma tarihlerinde herhangi bir sorun olmadığını, psikolojik ya da aç karnına içilmiş olabileceğini tahmin ettiklerini, konuyla ilgili soruşturma başlattıklarını söyledi.

ADANA

24 Kasım İlköğretim Okulu’nda ücretsiz dağıtılan sütten içen yaklaşık 200 öğrencide karın ağrısı, mide bulantısı ve baş dönmesi görüldü. Öğrenciler hastanelerde tedaviye alınırken, dağıtılan sütlerin bayat olduğunu ve ambulansların geç geldiğini öne süren veliler, sağlık görevlileri ve öğretmenlere saldırmaya kalkıştı.

Milli Eğitim Bakanlığı ile Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın uygulamaya koyduğu ’Okul Sütü Projesi’nin yürürlüğe girdiği bugün Merkez Seyhan İlçesi Aydınlar Mahallesi’ndeki 24 Kasım İlköğretim Okulu’nda da süt dağıtıldı. Dağıtılan sütlerden içen yaklaşık 200 öğrenci saat 11.30 sıralarında rahatsızlandı. Öğrencilerin karın ağrısı, mide bulantısı ve baş dönmesi şikayetleri üzerine öğretmenler ile okul yöneticileri harekete geçip, ambulans çağırdı. Çocuklarının zehirlendiğini öğrenen veliler de okula akın etti. Okul bahçesinde ağlayan, fenalık geçiren çocuklarını görünce paniğe kapılan veliler, öğretmen ve sağlık görevlilerine tepki gösterdi. Dağıtılan sütlerin bayat ve bozuk olduğunu ve ambulansların geç geldiğini öne süren bazı veliler, doktorlar ve öğretmenlere saldırmaya kalktı. Çıkan arbedeyi okula gelen polis ekipleri güçlükle önlemeye çalıştı.

İlk müdahaleleri 3 ambulansla gelen sağlık ekipleri tarafından okul bahçesinde yapılan öğrenciler, çeşitli hastanelere kaldırılıp, tedavi altına alındı.

VALİ COŞ: 141 ÖĞRENCİ RAHATSIZLANDI, HAYATİ TEHLİKELERİ YOK

Adana Valisi Hüseyin Avni Coş, Adana’da okul sütü uygulaması kapsamında kentte 218 bin 98 adet süt dağıtıldığını, bu sütlerden içen 141 öğrencinin rahatsızlandığını söyledi. Tedavi altındaki öğrencilerin hayati tehlikesinin bulunmadığını anlatan Vali Coş, adli ve idari soruşturma başlatıldığını da duyurdu.

Makamında basın toplantısı düzenleyen Vali Coş, şöyle konuştu:

"Adana’da okul sütü uygulaması kapsamında okul öncesi ve ilköğretim 1 ile 5’inci sınıf arasındaki öğrencilerimize günlük 218 bin 98 adet süt dağıtımı planlanmıştır. Bu dağıtım bugün yapıldı. Bu 218 bin 98 öğrencimizden şu an itibariyle 141 tanesinde çeşitli rahatsızlıklar ve şikayetler ortaya çıktı. Bunlar ivedilikle ilimizdeki değişik sağlık kuruluşlarına intikal ettirilmiştir ve tedavileri devam etmektedir. Konu hem adli, hem idari tüm boyutlarıyla incelenmektedir. Araştırılmakta ve soruşturulmaktadır. Hastanede tedavi alan öğrencilerimizin arasında sağlık durumları itibariyle hayati tehlikesi bulunan öğrenci yoktur."

’SÜT ALERJİSİ DE OLABİLİRMİŞ’

Dağıtılan sütlerin bozuk olduğu ve paketlerin uygun koşullarda saklanmadığına ilişkin soruyu yanıtlayan Vali Coş, şunları söyledi:

"Sütler benim bildiğim kadarıyla UHT teknolojisiyle üretilen, yani uzun ömürlü sütler. Günlük ömrü 2-3 gün olan ve soğuk zincirde bekletilmesi gereken süt değil, son kullanma tarihine de baktırdım, 29 Ağustos 2012 görünüyor. Bu tür sütler, açılmamak kaydıyla oda sıcaklığında saklanabilen sütler, soğuk bir ortamda saklanması gerekmiyor. Bana ulaşan bilgilere göre süt dağıtılan 218 bin 98 öğrenciden 141 tanesinde rahatsızlık görülmüş. Binde bir olsa bile 218 olur. Bir de tabi, ’süt alerjisi’ dediğimiz durumda olabilirmiş, hekim arkadaşlara sorduğumuzda. Konu bütün yönleriyle araştırılıyor. Hem adli soruşturma yapılıyor, ilgili cumhuriyet savcısının gözetiminde, denetiminde, emniyet teşkilatı tarafından. İdari olarak da, Milli Eğitim Müdürlüğü bir müffettiş görevlendirdi. Tarım, Gıda ve Hayvancılık Müdürlüğü de dağıtılan sütleri incelemeye aldı. Baktırıyoruz, herhangi bir eksiklik, aksaklık ve yanlışlık varsa, bunun asla örtbas edilmesine izin vermeyiz ve sorumluların hak ettikleri cezaya çarptırılması için hukuk devletinin gereği neyse o yapılır. Tedirginliğe gerek yok. Rakamlar ortada. Belediye otobüsüne binmekte bile bu kadarlık bir risk var. Kaza riski binde 1 olsa bile var. Süt dağıtımı yarın da devam edecek. Niye etmesin? Bir kaza oldu diye yolu trafiğe kapatmamız ne kadar doğru olabilir. Seri üretimde veya paketlemede eksik yanlış varsa bu konuda da gerekenleri yapacağız."

AİLELER ÇOCUKLARINI OKULDAN ALDI

Öte yandan Adana’nın merkez Seyhan İlçesi’ndeki Dumlupınar Mahallesi’nde bulunan Kanuni İlköğretim Okulu’nda da, öğle devresinde okula gelen öğrenciler içtikleri sütten rahatsızlandı. Ambulanslarla çeşitli hastanelere kaldırılan 30 öğrenci, tedaviye alındı. Toplam 1100 mevcudu bulunan okulda, öğrenci velileri okula gelerek çocuklarını eve götürdü. Süt dağıtımına tepki gösteren veliler, uygulamanın durdurulmasını istedi.

SENDİKA BAŞKANI TEPKİLİ: ADANA’DA BUZDOLABINDA TUTULMAYAN SÜT BOZULUR

Eğitim-Sen Adana Şube Başkanı Kamuran Karaca, okullarda dağıtılan sütler nedeniyle öğrencilerin zehirlenmesinin kabul edilemez olduğunu belirterek, okullarda sütlerin bozulmadan korunmasını sağlayacak ortam bulunmadığını söyledi.
Türkiye genelinde 32 bin 574 okulda, 7 milyon 200 bin öğrencinin tehlike altında olduğunu öne süren Kamuran Karaca, Adana’daki okullara bir haftalık tüketim kadar dağıtım yapıldığını iddia etti. Sütlerin buzdolabı veya soğuk hava deposu olmadığı için okulun boş bir odasında istiflenmek zorunda kalındığını belirten Karaca, "Süt dağıtımı sağlık şartları yönüyle birçok soru işaretini içinde barındırırken, bozuk olmadan illere yollandığı bile düşünülse, buzdolaplarında tutulması gereken sütlerin okul salonlarında gelişi güzel yerlere koyulmasıyla zaten bozulmaması mümkün değildir. Adana gibi ilkbaharda bile hava sıcaklığı 30-35 derece olan bir kentte buzdolabında muhafaza edilmeyen süt kesinlikle bozulacaktır. Kimsenin çocuklarımızın sağlığı ile oynama hakkı yoktur" dedi.


KIRIKKALE

Kent merkezindeki Dede Korkut İlköğretim Okulu’nda ücretsiz dağıtılan sütlerden içtikten sonra rahatsızlanan 9 öğrenci ile Keskin İlçesi’nde okullarda dağıtılan sütten zehirlendikleri öne sürülen 9 öğrenci kaldırıldıkları hastanelerde tedavi altına alındı.

Dede Korkut İlköğretim Okulu idarecileri, bugün başlatılan ’okul sütü projesi’ kapsamında öğrencilere sütlerini dağıttı. Dağıtılan sütlerden içen öğrencilerden 9’u rahatsızlanınca 112 Acil Servis ekiplerine haber verildi. Okula gelen sağlık ekipleri, içtikleri sütten zehirlendiklerini belirledikleri öğrencileri ambulansla Kırıkkale Devlet Hastanesi’ne götürdü. Öğrenciler Çocuk Servisi’nde tedavi altına alındı.

Okul yöneticileri, 400 öğrencisi bulunan okuldaki tüm öğrencilere ilk derste bakanlıkça gönderilen sütleri dağıttıklarını ancak bazı öğrencilerin mide bulantısı belirtisiyle rahatsızlık göstermesi sonucu hastaneye kaldırdıklarını söyledi. Hastanede serum takılan öğrencilerin tahlilleri yapılırken, müşahade altında tutuldukları belirtildi. Bu arada Kırıkkale’nin Keskin İlçesi’ndeki okullarda dağıtılan sütlerden zehirlendikleri öne sürülen 9 öğrencinin Keskin Yüksek İhtisas Hastanesi’nde tedavi altına alındığı bildirildi.

EDİRNE

Edirne’de bugün öğrencilere süt dağıtımı yapıldı. Ancak kent merkezindeki Yusuf Hoca İlköğretim Okulu’nda, dağıtılan sütlerden içen 30 öğrenci karın ağrısı ve kusma şikayetiyle hastaneye kaldırıldı.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın, Milli Eğitim Bakanlığı ve Sağlık Bakanlığı’nın işbirliğiyle düzenlediği ’Okul Sütü’ programı çerçevesinde Edirne’deki ilköğretim okulu öğrencilerine bu sabah süt dağıtımı yapıldı.

Kutu içerisindeki 200 mililitrelik sütleri içen Yusuf Hoca İlköğretim Okulu öğrencilerinden bazılarında, kısa bir süre sonra karın ağrısı, mide bulantısı ve kusma şikayetleri görülmeye başlandı. Okul yönetimi 30 öğrencinin rahatsızlanması üzerine 112 Acil Sağlık’a haber verdi. Gelen sağlık ekipleri tarafından ilk müdahaleleri yapılan ilköğretim öğrencileri ambulansla Edirne Selimiye Devlet Hastanesi ve Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’ne kaldırıldı.

Çocuklarının içtiği sütten zehirlendiğini duyan bazı veliler de koşarak okula gelerek öğretmenler bilgi aldı. Dağıtılan sütleri içtikten sonra rahatsızlandıklarını anlatan çocuklar, "Sabah süt verdiler, biz onları içtikten sonra midemiz bulandı, bazı arkadaşlarımız kustu" dedi.

Hastanelerde tedavi altına alınan öğrencilerin sağlık durumlarının iyi olduğu belirtilirken, öğrencilerin zehirlenmesine neden olduğu belirtilen sütler incelemeye alındı. Öğrencilerin içtiği süt kutularının üzerinde son kullanma tarihinin Ağustos ayı olduğu öğrenildi.

TABURCU OLDULAR


Edirne’de İlköğretim okullarında dağıtılan sütleri içtikten sonra zehirlenme şüphesiyle hastanelere kaldırılan 30 öğrenci, yapılan tedavilerinin ardından taburcu edildi. Mide bulantısı ve kusma şikayetleriyle ambulanslarla Selimiye Devlet ve Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi hastanelerinin acil servislerine getirilen Yusuf Hoca İlköğretim Okulu öğrencilerden bazılarına serum tedavisi uygulanırken, bazı öğrenciler ise ayakta yapılan tedavilerinin ardından hastanelerden taburcu edildi.

ANTALYA

Hakkı Tatoğlu İlköğretim Okulu’ndaki 50 öğrenci, bu sabah okulda dağıtılan sütten zehirlendi.

Milli Eğitim Bakanlığı, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ile Sağlık Bakanlığı’nın işbirliği ile ülke genelinde olduğu gibi Antalya’da da süt dağıtımına bu sabah başlandı. Dağıtımdan kısa süre sonra kent merkezindeki Hakkı Tatoğlu İlköğretim Okulu’ndaki 50 öğrencide bulantı, halsizlik ve kusma görüldü.

Zehirlenme şüphesiyle ilköğretim 1’nci sınıf öğrencisi olan 50 çocuk ambulanslar ve okul servisleriyle çevredeki hastanelere götürüldü. Okulda dağıtılan sütlerin yöredeki bir firmadan alındığı belirtildi.

SAKARYA

Karapürçek'te 38 ilköğretim okulu öğrencisi, “Okul Sütü Programı” kapsamında dağıtılan sütten zehirlendikleri şüphesiyle hastaneye kaldırıldı.

Atatürk İlköğretim Okulu'ndaki 32 ile Mecidiye İlköğretim Okulu'ndaki 6 öğrencide, dağıtılan sütleri içtikten sonra mide bulantısı ve karın ağrısı şikayeti ortaya çıkması üzerine durum sağlık ekiplerine bildirildi.

Öğrenciler, okullara sevk edilen ambulanslarla Akyazı Devlet Hastanesi'ne kaldırıldı.

Zehirlenme şüphesiyle hastanede tedavi altına alınan öğrencilerin sağlık durumlarının iyi olduğu, bazı öğrencilerin de ayakta tedavi edildiği belirtildi.

Sakarya Milli Eğitim Müdürlüğü'nün de 2 müfettiş görevlendirdiği öğrenildi.

SİVAS

İl merkezi ve ilçelerde 15 okulda görülen zehirlenme vakaları nedeni ile yaklaşık 600 civarında öğrenci hastanelere kaldırılarak tedavi altına alındı.

Süt dağıtımı sonrası ilk zehirlenme belirtileri, Doğukent Mahallesi’nde bulunan 75’inci Yıl İlköğretim Okulu’nda yaşandı. Sabah dağıtılan sütlerden içen ana sınıfı ile 5’inci sınıf arasındaki öğrencilerden bazıları mide bulantısı, karın ağrısı, baş dönmesi gibi şikayetlerde bulununca sağlık ekiplerine haber verildi. Sağlık ekipleri okula gönderilen ambulanslar ile çocukları kent merkezinde bulunan Cumhuriyet Üniversitesi Tıp Fakültesi, Numune Hastanesi, Devlet Hastanesi ve özel bir hastaneye kaldırarak tedaviye alındı.

Çocukların zehirlenme haberi kısa sürede ailelere ulaşınca panik yaşandı. Öğrenci yakınları panik halinde okula gelerek bilgi almaya çalıştı. Bu sırada okul öğretmenleri ise görüntü almaya çalışan basın mensuplarını engellemeye çalıştı. Bazı aileler ise hastanelere giderek çocuklarının durumunu öğrenmeye çalıştı.

VALİ "BOZUK SÜT" DEDİ

Sivas Valisi Ali Kolat, ilköğretim okulu öğrencilerinin sütten zehirlendiği iddiasına ilişkin, “Bozuk süt olduğu anlaşılıyor, arkadaşlarımızın tespitleri öyle” dedi.

Mide bulantısı ve karın ağrısı şikayetiyle Sivas Numune Hastanesi'nde tedavi gören öğrencileri ziyaret eden Vali Kolat, çocukların sağlık durumları hakkında bilgi aldı. Çocuklarla yakından ilgilenen Kolat, ağlayan bazı çocukları da teselli etti.

Hastane çıkışında basın mensuplarının sorularını cevaplandıran Vali Kolat, “Zehirlenme değil de arkadaşlar sanıyorum süt herhalde biraz bozuk. Bozuk süt olduğu anlaşılıyor, arkadaşlarımızın tespitleri öyle. 'Zehirlenme' demeyelim de bozuk sütün, bozuk gıdanın verdiği biraz kısmen psikolojik diyelim, kısmen de rahatsızlık şeklinde ama ciddi bir vaka yok” diye konuştu.

Süt dağıtılan 7 okuldan şikayet geldiğini belirten Kolat, şunları söyledi:

“Birbirinden duyan okullar da tedbir anlamında gelmeye başladı. Yoğun bir şey var. Arkadaşlarımız duruma müdahale ediyorlar. Hemen hepsine gerekli müdahaleyi yapıyorlar. Ciddi bir vakamız yok. Çocukların genel durumu iyi. İnşallah bizi üzecek bir durum olmayacak. Sonra arkadaşlar durumu rapor edip, tespit edecekler.”

Sütlerin gıda yönünden tahlilini yaptırdıklarını, süt dağıtımını durdurduklarını vurgulayan Kolat, konuyu takip ettiklerini söyledi.

Paketler üzerinde yazılı olan son kullanma tarihlerinde olumsuzluk görülmediğini, iki parti halinde gelen sütlerden birisinin gıda tahlilinin yapıldığını, bunda da olumsuz bir durum olmadığını belirten Kolat, “Gıda tahlilini yapmadığımız ya da bizden habersiz dağıtım olmuş, inisiyatifimiz dışında dağıtım olmuş sanıyorum, muhtemelen o ikinci partideki dağıtımdan kaynaklandı. Son kullanım tarihi 26 Ağustos tarihi olan partiden kaynaklandı” diye konuştu.

Eğitime ara verilip verilmeyeceği yönündeki soru üzerine Kolat, bu durumun söz konusu olmadığına, tedavi gören öğrencilerin durumlarına göre okullarına dönebileceğini söyledi.

Bu arada bazı veliler, dağıtıcı firmaların, çocuklarına son kullanım tarihi geçmiş süt verdiğini öne sürdü.

SULTANGAZİ’DE 60 ÖĞRENCİ SÜTTEN ZEHİRLENME ŞÜPHESİYLE HASTANEYE KALDIRILDI

Sultangazi’de içtikleri sütten zehirlendiğinden şüphelenilen 60 öğrenci hastaneye kaldırıldı. Esentepe, 50. Yıl ve Nene Hatun ilköğretim okulunda okuyan bazı öğrenciler bugün saat 15.30 sıralarında fenalaştı. Zehirlenme belirtisi gösterdiği ileri sürülen öğrenciler hemen Lütfiye Nuri Burak Devlet Hastanesi’ne kaldırıldı. Acil serviste muayene edilen 10 çocuğa tedavi gerekmediği belirtildi, diğer 50 öğrenci servise kaldırıldı. Çocuklara serum verildi. Serumu biten çocuklar taburcu edildi. Öğrencilere dağıtılan 250 mililitrelik sütlerin son kullanma tarihlerinin 23 Ağustos 2012 olduğu belirlendi.

UZMANDAN AÇIKLAMA: PSİKOLOJİK DEĞİL

NPİstanbul Hastanesi'nden Diyetisyen Necla Yüzbir, hurriyet.com.tr'ye özel yaptığı açıklamada, sorunun psikolojik olamayacağını belirterek şunları söyledi:

Dağıtılan sütlerin;

- Tarihi geçmiş olabilir
- Bazı çocukların süt proteinine karşı alerjisi olabilir
- Sütün şekeri laktoza karşı kimi çocukların alerjisi olabilir
- Saklama koşulları önemli. Saklama koşullarında sorun olabilir
- Soğuk zincir bozulmuş olabilir
- +4 ün üzerinde uzun süre kaldığı zaman da süt zehirleyebilir
- Üretim aşamasında bir bulaşma olabilir, mikrop ve ya kimyasallar şeklinde

PSİKOLOJİK OLAMAZ, SÜTÜ HER ÇOCUK TANIR

Besinlerin fizyolojik rahatsızlıklar kusma, ishal, mide bulantısı, karın ağrısı, alerji yapma dışında psikolojik olarak etkisi söz konusu olmaz. Çocuğun hiç tanımadığı yiyecek olursa belki ama sütü hemen her çocuk tanır.

Büyük ihtimal üretilen alan, depolama şekli, tarihten kaynaklanan sorunlardan etkilemiştir.