Okul tuvaletlerindeki tehlike!

Okul tuvaletlerindeki tehlike!

Zonguldak Karaelmas Üniversitesi (ZKÜ) Tıp Fakültesi Çocuk Hastalıkları Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Gonca Handan Üstündağ, bulaşıcı sarılık denilen hepatit A’nın özellikle hijyene yeterli önem gösterilmeyen okullardaki çocuklarda çok sık görülebildiğini bildirdi.
Üstündağ, enfeksiyonlarda bulaşmanın, el temizliğinin yeterli olmaması, tuvaletlerden de mikropların alınmasıyla gerçekleştiğini söyledi.

Öğrenciler açısından okullarda tuvaletler ve hijyenin çok önemli olduğuna dikkati çeken Üstündağ, şöyle konuştu:
"Bulaşıcı sarılık denilen hepatit A, özellikle hijyene yeterli önem gösterilmeyen okullardaki çocuklarda çok sık görülebiliyor. Bu bölgede Hepatit A hastası çok fazla. Özellikle Devrek ve Çaycuma ilçelerinden gelen çocuk hastalar yoğunlukta. Bunda en büyük etken okullarda hijyenin olmamasıdır. Geçmişte halk arasında çok da tehlikeli olmayan sarılık, artık karaciğer yetmezliğine kadar götürebiliyor, organ nakli bile gerektirebiliyor. Bundan dolayı hepatit A, çok masum hastalık olmaktan çıktı. Bazı çocuklarda çok ciddi seyrediyor. Bunun dışında saptayamadığımız bir çok parazitler ve bakteriyel enfeksiyonlar da tuvaletlerden bulaşıyor. Özellikle okul tuvaletlerinde sabun olmaması en önemli sorundur."
Üstündağ, tuvaletlerin temiz olmasının yanında öğrencilerin hijyeni nasıl sağlayacaklarının öğrenmesinin de gerektiğini belirterek, "Aileler çocukları okula giderken yanlarına alkol içeren veya alkolsüz ıslak mendil vermelidirler" dedi.

HİJYENİN ÖNEMİ

Çoğu ailenin çocuklarına okullardaki tuvaletlere gitmeme uyarısında bulunduğunu, bunun da bazı sağlık problemlerine yol açabildiğine işaret eden Üstündağ, şunları kaydetti:
"Bu çocukta kabızlık problemine yol açıyor. Okul yönetimi bilinçlendirilerek tuvaletlere sıvı sabun bulundurulmasına dikkat edilebilir. Hastalıklar çocukların sağlıklarını bozduğu gibi gelişimlerini de olumsuz etkiliyor. Öğrencinin hepatit A olması, bir ay okula gidememesi demektir. Vakaları aynı sınıfta 5-10 çocukta görebiliyoruz. Hastalık zincirleme bulaşıyor. Hijyen yüzünden çocuğun önemli dönemi kaybolmuş oluyor."