Okulda domuz gribi alarmı

Dünyada 2 bin 185 kişinin ölümüne yol açan domuz gribine karşı okullarda alarm durumuna geçildi. 10 milyon aşı getirtilecek

22 Eylül 2009, Salı 14:48
A A

'EKİMDE VURACAK' 
Sağlık Bakanı Recep Akdağ, sonbaharda domuz gribinin hızla yayılacağını belirterek Türkiye’de çok fazla insanın hastalığa yakalanacağını açıklamıştı. Bakan Akdağ, “Domuz gribi aşısı ekim ayı başında Türkiye’de olacak. Biz ülkemiz açısından bu yayılmayı yavaşlatmaya, riskli grupları iyi korumaya ve onları aşılamaya çalışacağız. Hastalık en çok ellerden bulaşıyor. Herkes ellerini sık sık yıkamalı” demişti. 

HIZLA YAYILABİLİR 

24 Eylül’de açılacak ilköğretim ve liselerde en büyük eksik ısınma ve temizlik. Kaloriferi yanmayan ve tuvaletleri kirli olan okullar domuz gribinin gelişip yayılması için en uygun ortamların başında geliyor. Sağlık Bakanlığı öğrenci ve öğretmenleri domuz gribine karşı korumak için 10 milyon aşı getirtiyor. Domuz gribi aşısı ve ilaçların, etkili olabilmesi için hastalığın erken aşamalarında alınması gerekiyor. 

HAPŞIRIKTAN BULAŞIYOR 
Domuz gribi, ‘A/H1N1’ tipi virüsten kaynaklanan ve ölüm riski taşıyan bir hastalıktır. Bu hastalık insandan insana öksürük ve hapşırma yoluyla bulaşıyor. Domuz gribi virüsü bulaşan bir yere dokunulduktan sonra eller ağız ya da buruna götürüldüğünde virüs vücuda girmiş oluyor. Uzmanlar H1N1’in çok akıllı bir virüs olduğunu belirterek sürekli değişim geçirdiğini söylüyor. Bu değişim gribin aşıya karşı önlem alabileceği anlamına geliyor. 

H1N1 GRİBİNİN BELİRTİLERİ 
* Birden ortaya çıkıyor

* Ateş 38 derece ya da daha üzerine çıkıyor.

* Yorgunluk-Üşüme

* Baş ağrısı Boğaz ağrıları (yutkunma sorunu)

* Mide rahatsızlıkları

* İştah kaybı-İshal

H1N1'DEN NASIL KORUNURUZ?

* Ateş ve öksürük görülen kişilerden uzak durmak

* Hjiyene dikkat etmek

* Öksürme ve hapşırma sırasında ağzı kapatmak

* Kağıt mendil kullanmak Elleri sık sık yıkamak

* Kapı kollarını temizlemek

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;