Okulda kravatlı propaganda

Okulda kravatlı propaganda

06 Ekim 2009, Salı 13:29
A A

Şırnak'ın Cizre İlçesi'nde Anadolu Lisesi öğrenciler için yaptırılan kravatların üzerindeki amblemin terör örgütü PKK'nın elebaşı Abdullah Öcalan'a benzediği gerekçesiyle, okul müdürü M.H.O. ve kravatları basan esnaf Ş.D. hakkında soruşturma açıldı. Soruşturma üzerine kravatlar toplanırken yeni kravat siparişlerinin gecikmesi nedeniyle okul öğrencileri derslere kravatsız girmeye başladı.

Şırnak'ın Cizre İlçesi'nde bulunan Anadolu Lisesi yöneticileri yeni eğitim yılının başlamasından önce öğrencilerin takması için, üzerinde okulun ambleminin bulunduğu kravatlar yaptırdı. Öğrenci kızına verilen kravatın üzerindeki şeklin Öcalan'a benzediğini gören polis memuru Cizre Emniyet Müdürlüğü'ne ihbarda bulundu. "Anadolu Lisesi öğrencilerinin taktığı kravatların üzerindeki şekil terör örgütü elebaşı Öcalan'a benziyor" ihbarı üzerine konu Cizre Cumhuriyet Başsavcılığı'na bildirildi.  Soruşturma başlatan savcılık alınan kravat örneğini, bilirkişi tarafından incelettirdi. Bilirkişinin, kravat üzerindeki şeklin bölücü terör örgütü PKK'nın elebaşı Öcalan'a benzediği yönünde rapor vermesi üzerine, Anadolu Lisesi Müdürü M.H.O. ile kravatları bastıran esnaf Ş.D. gözaltına alındı. 

Savcılıkta ifadeleri alınan M.H.O. ve Ş.D. tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı. Yürütülen soruşturma nedeniyle öğrencilere dağıtılan kravatların okul yönetimi tarafından toplatıldığı bildirildi. Okul yönetiminin yeniden kravat siparişi verdiği ancak, kravatların gecikmesi üzerine öğrencilerin derslere kravatsız girdiği bildirildi.

 "RESİM KESİNLİKLE ÖCALAN'A BENZEMİYOR"

Cizre Anadolu Lilesi Müdürü M.H.O.'nun siparişi üzerine 115 kravatı İstanbul'daki bir firmaya yaptıran esnaf Şirzat Dinler, "Okul Müdürü tarafından bana yaptırmam için 115 kravat siparişi verildi. Ben de İstanbul'daki bir firmada bu kravatları yaptırtarak getirttim ve okula teslim ettim. Okulun isteği üzerinede kravatlara Atatürk resmini koydurduk. Daha sonra kravat üzerindeki Atatürk resminin Abdullah Öcalan'a benzetildiğini söyleyen birileri şikayette bulunmuş. Şikayet üzerine gözaltına alındık. 1 gün sorgulandıktan sonra savcılığa çıkarıldık. Savcılık bizi serbest bıraktı. Kravatların üzerindeki Atatürk resmi Abdullah Öcalan'a zaten benzemiyor. Nereden çıkardılar böyle bir şeyi anlamadım" dedi.

Kravatlar yüzünden okul müdürü M.H.O hakkında soruşturma başlatılması üzerine Cizre Anadolu Lisesi'nde okuyan 160 öğrenci okul müdürünün herhangi bir suçunun bulanmadığı ve hakkında başlatılan soruşturmanın iptal edilmesi için dilekçe hazırladı. Öğrenciler dilekçelerini, Cizre Cumhuriyet Savcılığı'na verecek. İsimlerinin yazılmasını istemeyen öğrenciler, "Kravatlarımızın üzerindeki resim Atatürk'e ait ve zaten bakıldığında da kendini gösteriyor. Müdürümüz kesinlikle suçsuzdur. Müdürümüzü çok seviyoruz, onunla ilgili soruşturmanın iptal edilmesini istiyoruz" dedi.

DHA

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.