Okulunu baştan yaratan 'kardelen'

Aysel Ösüz, üç yıl önce atandığı harabe haldeki köy okulunu yeniden inşa etti. Kullanılmayan lojmanı ‘sanat atölyesi’ne çeviren Aysel Öğretmen, Urfa’da ‘Yılın Öğretmeni’ seçildi

13 Mart 2018, Salı 05:12
A A
Sevim Büyüktaş Demir

Şanlıurfa’nın Karaköprü Köyü’ndeki Başören İlkokulu’na 2015 yılında sınıf öğretmeni olarak atanan Aysel Ösüz, 34 yıllık harabe haldeki köy okulunu neredeyse yeniden inşa etti. Aysel Öğretmen sosyal medya aracılığıyla iletişim kurduğu sanatçı ve iş adamlarının desteğiyle okulun iç duvarlarını fayansla kaplattı. Sınıfın zeminine ahşap parke ve halı döşetti. Bakımsız haldeki okulu, öğrencilerine sevdirmek için eşi ve köy muhtarı ile birlikte çizgi film karakterlerini kullanarak boyadı.

Lojmandan sanat atölyesi

Aysel Öğretmen, sınıfın yapısına uygun masa ve sandalyeler de temin etti. ‘Çocuklarım’ dediği öğrencileri için kitap okuma köşelerini yeniden düzenledi. Okulun temizlik görevlisi olmadığı için tüm temizlik işleriyle de kendisi ilgileniyor. Okula kütüphane de kazandıran Aysel Öğretmen, kullanılmayan lojmanı da bir ‘sanat atölyesi’ne çevirdi. Atölyeye portakal kasalarından masalar yaptı. Öğrencilerine bir sanatçının desteğiyle bateriden melodikaya kadar 15 farklı müzik aleti de kazandırdı.

Yardımlaşma duygusu

Öğrenciler, Aysel Öğretmenleri ile serbest etkinlik saatlerinde örgü çalışması yapıyor. Aysel Öğretmen, yaptıkları bu örgü çalışmalarını ihtiyaç sahibi başka köylere ulaştırıyor. “Böylelikle yardımlaşma duygusunu çocuklarıma kazandırmış olurum” diyor. Aysel Öğretmen bu çalışma ile Milli Eğitim Bakanlığı’nın ‘Eğitim ve Öğretimde Yenilikçilik Ödülleri’ yarışmasında birinci oldu.

Okula yardım desteği

Aysel Öğretmen, ortaokulda Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği (ÇYDD) bursunu kazanarak ‘Kardelen’lerin arasına katıldı. Çalışmaları ile yöre halkının sevgisi ve saygısını kazanan Aysel Öğretmene destek olmak için Bahçeşehir Uğur Eğitim Kurumları Yönetim Kurulu Başkanı Enver Yücel, Urfalı iş kadını Essum Aslan ve eğitimcilerle ziyaret ettik. Bahçeşehir Uğur Eğitim Kurumları da okulun kullanılmayan alanlarını çocuklar için faydalı hale getirecek. Çocukların gelişimine uygun eğitici ve eğlendirici eğitim setleri de okula hediye edilecek.

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;