Olay belgeler gündemi sarstı!

Wikileaks uzunca bir süredir merakla beklenen ABD Dışişleri Bakanlığı'na ait belgeleri bu gece yayımladı. Belgeler, 2004 yılından bu yılın Mart ayına kadar yapılan 250 bin adet diplomatik gizli yazışmayı içeriyor

Olay belgeler gündemi sarstı!

Alman Der Spiegel dergisinin yarın piyasaya çıkacak sayısında konuyla ilgili yazdığı haber internette sosyal paylaşım siteleri üzerinden dünyaya yayıldı. Sızan makalede, ABD Dışişleri Bakanlığı'nın iç yazışmalarında dünya liderlerine taktığı isimler yer alıyor.

>> TÜRKİYE VE DÜNYA İÇİN NELER SÖYLENİYOR?

>> ERDOĞAN'IN İLK TEPKİSİ NE OLDU?

>>ERDOĞAN, ARINÇ VE DAVUTOĞLU İÇİN NE DEDİLER?

>> SIZAN BELGELER DÜNYA BASININDA 

 Yabancı yayın organlarının Der Spiegel'den sızan makaleye dayandırdığı haberlere göre belgelerde, İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad için "Hitler"; Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy için "çıplak imparator"; Almanya Başbakanı Angela Merkel için "teflon" ve Afganistan Cumhurbaşkanı Hamid Karzai için de "paranoyak" ifadeleri kullanılıyor. Ayrıca Rusya Başbakanı Vladimir Putin "Alfa erkeği" ve Devlet Başkanı Dimitri Medvedev ise "korkak ve çekingen" olarak tanımlanıyor.

Kuzey Kore lideri Kim Yon Il'in epilepsi hastası olduğu belirtilirken, Libya Devlet Başkanı Muammer Kaddafi'nin hemşiresinin "seksi bir sarışın" olduğu belirtiliyor. Ayrıca İtalya Başbakanı Silvio Berlusconi'nin "çılgın partilerden" hoşlandığı öne sürülüyor.

OBAMA'NIN GÖZÜ DOĞU'DA

Makalede ayrıca, Dışişleri Bakanlığı'nın bir belgede ABD Başkanı Barack Obama için "Batı'dan ziyade Doğu ile ilgilenmek istediğini" ve "Avrupa için hiçbir şey hissetmediğini" yazdığı da ifade edildi. Belgede, "ABD dünyayı iki süper güç arasında yaşanan bir çatışma olarak görüyor. Avrupa Birliği ise bu dünyada tali bir rol oynuyor" deniliyor. Der Spiegel'den sızan kısımda belgelerde Türkiye ile ilgili olarak bulunduğu iddia edilen kısımlar ise yer almadı.

WIKILEAKS'E SANAL SALDIRI

Dünya belgelerin tamamını nefesini tutmuş beklerken, Wikileaks sosyal paylaşım sitesi Twitter'da yaptığı açıklamada sanal bir saldırı altında olduğunu duyurdu. Wikileaks TSİ 19:00 sularında yazdığı mesajda, "Şu anda server'ı çökertmeye yönelik çok yaygın bir saldırıyla karşı karşıyayız" dedi.

Mesajın gönderildiği saatlerde Wikileaks'in sitesine erişilemiyordu. Siteye zaman zaman erişimin yapılamadığı, açıldığı zamanlarda da oldukça ağır çalıştığı görülüyor. Daha sonra Wikileaks gönderdiği bir başka mesajda, "Wikileaks sitesinin çökmesi durumunda, bu gece belgelerin bir kısmı El Pais, Le Monde, Spiegel, Guardian ve New York Times (gazeteleri) tarafından yayımlanacak" dedi.

İngiliz BBC televizyonu, bugün açıklayacağı yeni gizli belgelerin, Afganistan ve Irak’la ilgili açıklanan belgelerden daha kapsamlı ve büyük olacağını duyuran Wikileaks sosyal iletişim ağının ‘saldırı altında’ olduğunu duyurdu.