Ölüm durakta geldi!

Durakta beklerken kazada ölen üniversiteli kıza hüzünlü veda

Çarşamba, 04 Kasım 2009 - 15:33

Ölüm durakta geldi!

Trabzon’da dün otobüs beklediği durakta, lastiği patlayınca kontrolden çıkan 24 yaşındaki Rahim Dinç yönetimindeki 61 AP 023 plakalı otomobilin çarpması sonucu yaşamını yitiren üniversite öğrencisi Gülçin Plevne için Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) Orman Fakültesi’nde tören düzenlendi.
KTÜ Kanuni Kampüsü Orman Fakültesi önünde düzenlenen törene Plevne’nin babası Ercan ve kardeşi Burçin Plevne ile Rektör Prof. Dr. İbrahim Özen, öğretim üyeleri ve okul arkadaşları katıldı. Talihsiz kızın annesi Hatice Plevne ise sağlık sorunları nedeniyle törene gelemedi. Kaza sırasında Gülçin’in yanında bulunan ve olayı hafif yaralarla atlatan Fahrettin Ata, kaza anını baba Ercan Plevne’ye anlattı. Tabuta karanfiller bırakan okul arkadaşları ile yakınları gözyaşı döktü. 

Saygı duruşu ile başlayan törende talihsiz kızın okul danışmanı olan Orman Fükültesi Bölüm Başkanı Prof. Dr. İbrahim Turna bir konuşma yaptı. Duygulandığı gözlenen Prof. Turna, “Gülçin üniversiteye güleryüzle, neşe içinde geldi. Gönül isterdi ki, yıl sonunda kep atma töreni ile gönderelim. Pazartesi birlikte ders yaptık. Hüzünle yolluyoruz. Herkesin takdir ettiği bir öğrenciydi. Mekanı cennet olacak” dedi.
Fakülte Dekanı Prof. Dr. Zafer Cemal Özkan da, Plevne’nin bir bilim şehidi olduğunu kaydederek, “Arkadaşımızı elim bir kazada kaybettik. Kendisini sanırım bütün bölüm hatta fakülte tanır. Örnek bir öğrenci kardeşimizdi. Bütün üniversite camisının başı sağolsun” diye konuştu. 

SINAVLARI KONUŞUYORLARMIŞ

Olay anında Plevne’nin yanında olan arkadaşı Fahrettin Ata, durakta otobüs beklerken, bir yandan da sınavlar için konuştuklarını belirterek şunları anlattı:
“Birden bir ses geldi. Arkamızı dönünce arabanın yanlamasına üzerimize geldiğini gördük. Ben durak, o asfalt tarafındaydı. Araç onu içeri sürükledi, beni dışarı attı. Arkamızı dönmemizle çarpması bir oldu. Yol ıslaktı, araç kontrolünü kaybetti. Çok hızlıydı.”

Olayın görgü tanığı öğrenci Mahmut Aksu da, aracın tekerleğinin patladığını kaydederek, “Bağırmaya fırsat kalmadan araç durağa girdi. O anda 112’yi aradım. Her zaman o durakta bekliyorduk. Daha önce böyle bir korku yaşamadık. Böyle bir kazaya ilk kez şahit olduk” dedi.
Arkadaşının ardından gözyaşı döken Esra Kasarcı da, bir gün önce Gülçin'le birlikte kahvaltı yaptıklarını belirterek, “Çok iyi bir insandı. Bu yıl birlikte mezun olacaktık” diyerek gözyaşı döktü.

Hüzünlü veda töreninin ardından, Plevne’nin cenazesi, Ankara’ya gönderilmek üzere ambulansla havalanına götürüldü.

Serkan KILINÇ/TRABZON, (DHA)