Ölüm nedeni domuz gribi değil

Manisa'da ölen 28 yaşındaki Yusuf D'nin ölüm nedeninin domuz gribi olmadığı açıklandı

28 Ekim 2009, Çarşamba 09:13
A A

Manisa Devlet Hastanesi´nde özel koğuşta dün gece ölen ve domuz gribi şüphelisi olduğu belirtilen Yusuf Demirtaş'ın, İstanbul Çapa Tıp Fakültesi Viroloji Laboratuvarı´ndaki kan örneklerinde hastalığa neden olan H1N1 virüsüne rastlanmadı. Manisa Sağlık Müdürü Ziya Tay, Yusuf Demirtaş´ın ölüm nedeninin akciğer enfeksiyonu olduğunu açıkladı.

Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Resim bölümü mezunu Yusuf Demirtaş, Salihli´den domuz gribi şüphesiyle kaldırıldığı Manisa Devlet Hastanesi´nde dün gece saat 20.30´da tüm müdahalelere rağmen kurtarılamadı.

Manisa Sağlık Müdürü Ziya Tay, bugün yaptığı açıklamada, Demirtaş´ın kan örneklerinin İstanbul Çapa Tıp Fakültesi Viroloji Laboratuvarı´ndaki tetkik edildiğini ve H1-N1 virüsüne rastlanmadığını açıkladı. Tay, ``Yusuf Demirtaş'ın gerek İstanbul'da domuz gribi olan arkadaşı ile teması, gerekse hastalığının gidişatı nedeniyle ner türlü önlemi aldık. Ölüm sebebi akciğer enfeksiyonu. Domuz gribinin de son safhasında akciğer enfeksiyonu oluyor. Daha önce de söylediğımiz gibi laboratuvar sonucu kesin teşhisi tanımlar. Biz de bunu bekledik. Ülke olarak bu tür olayları pas geçmemeliyiz'' dedi.

Yusuf Demirtaş'ın cenazesi sabah saatlerinde morgdan alınıp memleketi Salihli'ye götürüldü. Acı haberi duyup hastaneye akın eden gencin yakınları sinir krizi geçirdi. Yusuf Demirtaş'ın 25 Ekim'de İstanbul'dan Salihli'ye gelmek üzere bindiği ve pazartesi sabahı indiği otobüsteki yolcular da tespit edildi. Muayene edilen yolcular ile gencin kısa süreli görüştüğü annesi Şükriye, kardeşleri İsmail ve Melek Demirtaş'a koruyucu ilaçlar verildi. Gencin dayısı Hilmi Demirtaş da yeğeninin pazartesi sabahı Salihli'ye geldiğini, daha öncesinden kendilerine hasta olduğunu söylediğini aktarırken, ``Salihli'ye geldikten sonra öğle saatlerinde bayıldı, yüksek ateşle Salihli Devlet Hastanesi'ne yatırıldı. Sonra Manisa'ya kaldırıldı ve burada vefat etti. Çok üzgünüz. Annesi ve kardeşleri ile bize de koruyucu ilaçlar verilmeye başlandı'' diye konuştu.

ŞANLIURFA'DA 12 KİŞİDE TESPİT EDİLDİ

Şanlıurfa'da son bir hafta içerisinde grip şikayeti ile hastaneye başvuran 14 kişiden, ikisi öğrenci 12'sinde domuz gribi tespit edildi. Bunun üzerine Valilik, öğrencilerin öğrenim gördüğü liselerin dezenfekte amacıyla bugün tatil edildiğini açıkladı.Bunun üzerine Valilik, saat 22.30'da yazılı bir açıklama yaptı. Açıklamada, "İlimizde son bir hafta içinde grip benzeri şikayetlerle başvuran toplam 14 hastadan alınan numuneler, İl Sağlık Müdürlüğümüz tarafından Ankara Refik Saydam Hıfzıssıhha Merkezi Başkanlığı'na gönderilmiş ve bu vakalardan 12 hastada Domuz Gribi sonucu pozitif, 2 hastada ise negatif sonuç alınmıştır" denildi.

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;