Ölüm ve Ölmek Üzerine

Cumartesi, 25 Eylül 2010 - 05:00

Tanıdığımız en güzel insanlar hezimeti, acıyı, mücadeleyi, kaybetmeyi bilen ve en dibe batıp tekrar yüzeye çıkmanın yollarını bulanlardır. Bu insanlarda onları şefkatle, anlayışla ve derin sevgiyle dolduran minnettarlık, hassasiyet ve yaşam algısı vardır. Güzel insanlar bir anda güzel olmaz. Bu hafta yine sizler için birbirinden farklı kitaplar seçtim, iyi okumalar.

DEFALARCA OKUNMASI GEREKEN KİTAP

Ölüm ve Ölmek Üzerine

Elisabeth Kübler-Ross/April Yayıncılık

April Yayıncılık, Elisabeth Kübler-Ross külliyatını Türk okuruna sunuyor. İnkar, öfke, pazarlık, depresyon ve kabullenme. Bundan 40 yıl önce ‘Ölüm ve Ölmek Üzerine’ adlı kitapta yer alan beş aşamalı model, günümüzde artık sadece ölüm karşısındaki tutum için değil, hayatta başa gelen önemli her tür değişiklik için de uygulanmakta. Tarihte eşi olmayan bu kitap tüm insanlara kendi derinliklerinden ışık tutarak gerçek özgürlüğün yolunu gösteriyor. Hastalar, hasta yakınları, profesyoneller için bir başucu kitabı ve ölümün kaçınılmazlığını bilen herkes için bir temel eser. Her kütüphanede bulunması, defalarca okunması gereken bir kitap. Ekimde kitapçılarda bulabiliriz.

[[HAFTAYA]]

GERÇEĞİN SİMGESİ MİTOLOJİDİR

Mitoloji-Görsel Rehberler

Philip Wilkinson&Neil Philip/İnkılap Yayınları

Mitoloji konusunda görsel rehberlere daha fazla ihtiyacımız olduğuna inanıyorum. İnkılap Yayınları bu eksiği Görsel Mitoloji kitabıyla dolduruyor. ‘Mitoloji de kim kimdir’i merak ediyorsanız bu kitaba bir göz atın. Bu kitap da aşk, macera ve kahramanlık destanlarından yaratılış hikâyelerine kadar zamanı olmayan bütün önemli mitler etkili bir şekilde yeniden anlatılıp resimlenmiş. ‘Tanrılar ve Canavarlar’ bölümünde mitolojisi olan tüm kültürlerdeki mitolojik karakterler yer alıyor. ‘Dünyadan Hikâyeler’de ünlü Yunan ve Roma mitolojilerinin yanı sıra daha az bilinen Amerika, Asya ve Afrika mitlerinden hikâyeler var. ‘Mitolojik Bağlar’ ise farklı kültürlerde tekrarlanan temaları ve inançları keşfetmenize yarayacak.

DOĞAL BESLENMENİN REHBERİ

Ot-Yaban Yeşilleriyle 100 Nefis Tarif

Gökçen Adar/HayyKitap

Hayykitap, doğal beslenme serisine Gökçen Adar’ın ot tarifleriyle devam ediyor. Yabani otlar elimizde kalan çok değerli bir hazine. Güneşin altında istediği yerde biten, yağmurla sulanan, tohumunu rüzgâra teslim eden tertemiz otlarımız var. Anadolu insanı bu zenginliği nasıl değerlendireceğini iyi biliyor. Çocukken tüylü yuvarlak başını havaya üflediğimiz hindiba, çok lezzetli bir salata malzemesi mesela. Her köşe başında çıkan ebegümeci ile incecik, yumuşacık sarmalar yapılıyor. Seyretmeye doyamadığımız gelincik çiçeğinin yaprakları börek malzemesi. Elinize batan diken kengerdi olabilir. Bulgur pilavına konuyor. O güzelim mor çiçek ise yumurtayla kavrulan hodan. Deniz Börülcesi Çorbası, Arapsaçı Mücveri, Domatesli Turp Otu Kavurması, Isırgan Unlaması, Enginarlı Tilkişen, Pırasalı Isırgan Pidesi, Karabaş Otu Reçel. Hepsi bu kitapta.

KEDİ HİKÂYELERİ HİÇ BİTMEZ

Kedi Hikâyeleri

Derleyen: Julia Bachstein Yapı Kredi Yayınları

Yapı Kredi Yayınları’ndan, kedi dostlarının ellerinden düşürmeyeceği bir kitap Kedi Hikayeleri. Türkçeye ilk kez çevrilen öykülerin yer aldığı bu derlemeyle hem Hans Christian Andersen, E.T.A Hoffmann gibi tanınmış yazarlara, hem de ilk kez tanışacağınız çağdaş yazarlara ilham kaynağı olan kediler girecek hayatınıza. Onların eğlenceli hikâyelerini okuyacaksınız. Öyküler, kimi zaman kedi gözünden insanı, kimi zaman da insan gözünden kediyi anlatıyor. “Bu sıradışı kitabın sağlamlığından ve değerinden kuşku duyma cüretini gösteren çıkarsa karşısında aklı, ruhu ve de sivri pençeleri olan bir kedi olduğunu unutmasın”. Şöhretli Kalem Erbabı Murr Kedi.

68 RUHUNU ANLATAN KİTAP

68’in Kadınları

Ayşe Yazıcıoğlu/Doğan Kitap

16 kadınla yaptığı röportajları bir kitapta toplayan Ayşe Yazıcıoğlu o döneme farklı bir gözle bakıyor. Yazıcıoğlu, Ferai Tınç, Füsun Özbilgen, Işıl Özgentürk, Şule Perinçek, Hatice Yaşar, Işıl Uyar Çimen, Keskin Turan, Fatma Sayman, Birgül Akkoca Ergev, A. İnci Beşpınar, Hülya Karadeniz, Sema Bulutsuz, Sermin Çetiner, Büşra Ersanlı, Müfide Pekin ve Okşan Kınış gibi önemli isimlerle görüşerek ‘68 ruhunu yakalamaya çalışmış. Röportaj yaptığı kadınlara aile ve üniversite hayatlarını, siyasi düşüncelerle tanışmalarını, kadın-erkek ilişkilerine ve evliliğe bakışlarını, eylemlerini, hapishaneyle tanışmalarını anlattırmış.

KRALİYET AİLESİ’NE GİREN GÜZEL

Beyaz Kraliçe

Philipppa Gregory/Artemis Yayınları

Beyaz Kraliçe Tudorlar’dan önce İngiltere tahtını ele geçirmek için cesurca ve gururla direnen Planteagenet’lerin mücadelesini anlatıyor. Ailenin güçlü kadınlarını tanımaya Elizabeth Woodville ile başlıyoruz. Gururu, kararlılığı ve dikbaşlılığı ona iktidarı ele geçirme şansını verse de bu uğurda yitirecekleri onu kararlılığından vazgeçirecek mi? bilinmiyor. Philippa Gregory, Beyaz Kraliçe’de güzelliği sayesinde kraliyet ailesine giren ve bu yeni hayatın gereklerini yerine getirmeye çalışırken, ailesini korumak için elinden geleni ardına koymayan bir kadının yükselişini anlatıyor. Artemis, 2011 başında “Kuzenler Savaşı Serisi”nin ikinci romanı Kırmızı Kraliçe’yi yayımlayacak. Üçlemenin son romanı ise İngiltere’de yayınlanmasından kısa bir süre sonra, 2011 yazında sizlerle olacak.