Ölümcül önemdeki uyku apnesi nasıl tedavi edilir?

Pazar, 11 Nisan 2010 - 05:00

Yaşamı tehdit eden bu uyku bozukluğu, milyonlarca insanı geceleri ayakta tutuyor ve yarısının bundan haberi bile yok! İyi bir uyku almak kadar sağlığımız için önemli olan çok az şey var. Ve insanların neredeyse dörtte üçü gecede 7 saat (vücudumuzun iyi işlemesi için gereken minimum zaman) bile uyumuyor. Daha kötüsü çoğumuz, sadece uykumuzu bölen değil aynı zamanda hayatlarımızı riske atan ciddi uyku bozukluğu çekiyoruz...

Uyku apnesi öldürebilir

Normalde biz uyurken, boğaz kasları bolca oksijen alabilelim diye solunum yolumuzu açık tutar. Kişide uyku apnesi olduğunda, boğaz kasları fazla rahatlar, dil ve bademcikler nefes borusuna göre çok genişler ve bu yüzden solunum yolu tehlikeli bir şekilde daralır. Veya fazla kilolu olmaktan dolayı yedek dokular solunum yolunu daraltarak kalınlaştırır. Uyku apnesi beyin, solunum yolunu açık tutan kaslarla iyi iletişim kuramadığında da olabilir. Sonuç: Hava alabilmek için başarısızca sarfedilen çabalardan dolayı oluşan titreşim. Yani; uyku apnesi olanların durumunu açıklayan horlama. Oksijen alımı çok az olduğunda beyniniz uykunuzda ölmenizi engellemek için sizi uyandırır. Şiddetli uyku apnesi olan kişiler için bu durum gecede yüzlerce kez yaşanabilir.
Sizi ve eşinizi perişan ve yorgun yapmasının ötesinde uyku apnesi, yüksek tansiyonun başlıca nedenlerindendir ve damarlarınızda iltihap ve pıhtılaşmaya neden olabilir. Uzun vadede genellikle asabiyet ve depresyonla sonuçlanır, bazı durumlarda kişiyi uykusunda öldürebilir.

Uyku apnesinin belirtileri:

Gündüz uykulu olma hali
Geceleri gürültülü horlama
Geceleri nefes almada kesiklikler
Nefes yetmezliğinden dolayı ani uyanışlar
Asit reflüsü
Geceleri sık sık idrara çıkma
Baş ağrıları
Hafıza kaybı
Geniş boyun ölçüsü (erkekler için 43.5 cm, kadınlar için 40.5 cm üzeri)

Ne yapabilirsiniz?

Özellikle hafif ve orta durumlardaki vakalarda uyku apnesini ortadan kaldırmanın en iyi yollarından biri yaşam tarzı değişikliğidir. Daha iyi bir gece uykusu almak için şu önemli değişiklikler yapın:

Yeterince uyuyun: Yatma zamanınız için oluşturacağınız alışkanlıklar ve rutinler uyku düzeninizi oluşturur. Düzenli uyku saatinizin olması, akşamları yapacağınız rahatlatıcı aktiviteler uykuya geçişinizi kolaylaştıracak ve stresinizi azaltacaktır. Yatmadan birkaç saat öncesinde teknolojik aletlerden uzak durmaya başlayın. Kendinize sessiz, sakin bir ortam yaratın. Ayrıca yatmadan önce alacağınız sıcak bir duş uykuya dalmanızı kolaylaştıracaktır. Yatakta TV seyretme veya yatma saatinize çok yakın bir saatte yapacağınız egzersiz, alkol ya da kafein tüketimi sizi iyi bir uykudan alıkoyacaktır. Yatak odanız serin, karanlık ve sessiz olmalı. Rahatsız yatak, ışık, gürültü, bunaltıcı sıcak uykunuzu bozabilir. Horlayan eş ve evcil hayvanlar da. Yatak odanızda bulunan eşyaların bir listesini çıkartın. Tam gözünüz karanlığa alışmışken, telefon, saat, radyo, sokak aydınlatması gibi gözünüzü alabilecek eşyalardan uzak durun. Gerekiyorsa ışığı tamamen kesecek perde kullanın. Oda sıcaklığınızı 18,5 civarında tutun.

Sigarayı bırakın ve fazla kilolarınızdan kurtulun: Sigara dumanı solunum yollarını daraltarak, yeterli oksijenin geçmesini zorlaştırır ve onları iltihaplandırır. Vücut ağırlığınızın yüzde 10’unu kaybetmeniz uyku apnenizin de üç kademe iyileşmesini sağlayacaktır. Ortalama kilodaki çoğu kadının bu rahatlığı elde etmek için yalnızca 4-5 kg vermesi yeterlidir. Eğer sigara kullanıyorsanız ve bırakmak için yardıma ihtiyacınız varsa, sigara alışkanlığından kurtulmak için size vereceğim planı takip edin.

Burun tıkanıklığını tedavi edin: Reçetesiz satılan burun spreyleri, tuzlu damlalar ve dekonjestanlar burun tıkanıklıklarını azaltmaya ve solunum yolunuzu açmaya yardımcı olur.

Alkol ve sakinleştiricilerden kaçının: Alkol ve sakinleştiriciler beyin faaliyetlerinizin gücünü azaltır ve bununla birlikte yeterli oksijen almanızı riske atar. Uyku ilaçları düzensiz uykular için bir çözüm yolu gibi görünse de aslında sizi canlı tutma görevi olan beyninizi işinden alıkoyar.

Doktorunuz ne yapabilir?

Uyku apnesiyle ilgili iyi haber, bunun için çok etkili bir tedavi olmasıdır. Şiddetli uyku apnesi olan kişiler için ilk seçenek; sürekli pozitif solunum yolu basıncını sağlayan ve geceleri takılan maskedir. CPAP lakaplı bu maske boğazınıza giden ve solunum yolunuzu açık tutan bir boruya iliştirilmiştir ve yüzde 90 ila 95 arasında başarı oranına sahiptir.
Bunu ayarlamak zor olabilir, kendinizi bu maskeyle rahat hissedene kadar televizyon karşısına geçip kısa aralıklarla denemelisiniz. Hafif ve orta durumda uyku apnesi olanlara, daha geniş bir solunum yolu yaratmak amacıyla ağıza takılarak alt çeneyi öne çeken taşınabilir bir aygıt da bulunmaktadır. Ameliyatla da aynı sonucu alabilirsiniz.

Sigara tiryakiliğinden kurtulma planı
Tütünden vazgeçmek sizin ve etrafınızdakilerin sağlığı için yapabileceğiniz tek ve en önemli şeydir. Onların yanında içmeseniz bile nefes verirken havaya iltihaplanmaya neden olan tütün partikülleri saçarsınız.
Sigarayı bırakarak, kendinizi en az 5 yıl gençleştireceksiniz; daha az kırışıklık, daha iyi orgazm sağlayacak, hastanede daha az zaman, kalp krizi ve felç olasılığını azaltma şansını yakalayacaksınız. Daha enerjik olacaksınız ve bu sürede gemi yüküyle para biriktireceksiniz. Bu, hayatınızı kurtararak; yaşamızını değiştirecek.
Başarının ilk anahtarı sigaranın nasıl olup da sizin daha fazla tüketme isteği duymanıza yol açtığını anlamanızdır. Bir kez bağımlılığın arkasındaki bilimsel gerçekliği çözdüğünüzde, beyin devrelerinizi aynı şekilde tatmin edecek sağlıklı değişimler yapabilirsiniz.
Öncelikle, sigara içmekle beynimizden tatmin, enerji gibi hisleri sağlayan ve doğal bir madde olan depomin salgılanır. Sigarayı bırakırken farklı bir kaynaktan dopamin almayı öğrenmek büyük bir adım olacaktır. İkinci olarak, sigara içmek öğrenilen bir davranıştır; özellikle yemekten veya seksten sonra elinizde, ağzınızda bir sigara olması hoşunuza gider. Bu sebeplerle sigara bırakmak kolay bir şey değildir. Ama istemeniz halinde kesinlikle bırakabilirsiniz. Bu süreçte ihtiyaç duyarsanız profesyonel yardım almalısınız.

Doktorların kilerinde bulunan akıllı baharatlar
Senelerdir insanların gıdaları aynı zamanda ilaç olarak da düşünmelerini sağlamaya çalışıyorum. Ne zaman bir markete girseniz, lütfen aslında bir eczanede olduğunuzu düşünün. Bu değişmez bir gerçektir, özellikle baharatlar konusunda!

İşte benim kilerimde tuttuğum baharatlar:

Tarçın: Araştırmalar, tarçının kan şekerini ve kolesterolü düşürdüğünü kanıtlıyor.

Zencefil: Kan basıncı düşürmede kritik bir rol oynar ve aynı zamanda yol tutmalarının sebep olabileceği mide bulantılarını önler. Romatizma ağrısını hafifletir ve kanser riskini azaltır.

Sarımsak: Kalp sağlığını geliştirir. Araştırmalar, sarmısağın total kolesterolü ve trigliserid düzeyini ortalama yüzde 10 düşürdüğünü ortaya çıkartmıştır.

Kırmızıbiber ve pulbiber: Bu süper baharatlar, yüksek tansiyon ile mücadelede iyi bir yardımcıdır ve dolaşımı hızlandırır.

Direksiyonda mesaj yazma dört biraya bedel!
Şaşırtıcı bir şekilde, her dört araba kazasından biri cep telefonu kullanan sürücülerden kaynaklanıyor, biliyor muydunuz? Cep telefonuyla meşgulken araba kullanmak, içkiliyken araba kullanmak gibi, çünkü direksiyon başında cep telefonundan mesaj yazmanın yarattığı zihinsel dağınıklık, dört tane bira içmeye eşdeğer! Araba kullanma ve cep telefonu kullanımı üzerine yapılan son bilimsel araştırmalar insan beyninin fazla yükle dolduğunu ve bu tarz çoklu görevlerle başa çıkamadığını gösteriyor. Yolda olanlara tepki verme süresi büyük ölçüde azalıyor ve beynin göz önünde olan şeyi göremediği ‘algı körlüğü’ oluşuyor.

Biriken dikkatsiz sürüş istatistikleri gerçekten korkutucu:

2008 yılında araba kazalarında yarım milyondan fazla kişi dikkati dağılan sürücüler yüzünden yaralandı ve bu sürücülerin çoğu cep telefonuyla konuşuyor veya mesajlaşıyordu. Yaklaşık 6 bini de ölümle sonuçlandı.

Utah Üniversitesi’nde yapılan bir araştırmaya göre, araba kullanırken mesajlaşmak kaza riskini 8 kat artırıyor; bu da sarhoşken kaza yapma riskinin iki katı kadar. Virginal Tech Üniversitesi’nde yapılan bir araştırmaya göre ise araba kullanırken mesajlaşmak sürücünün reaksiyonlarını yüzde 35, direksiyon hakimiyetini ise yüzde 91 oranına kadar azaltıyor. Nörologlar çok az kişinin direksiyon başında güvenli bir biçimde birden fazla görevle başa çıkabilecek düzeyde beyin gücüne sahip olduğunu belirtiyor. Yüzde 98’imiz bu özelliğe sahip değiliz!

4