Önce Anıtkabir'e sonra Özenalp'in mezarına

Anayasa Mahkemesi'nin Balyoz Davası'yla ilgili kararının ardından tahliye olan askerler, Anıtkabir'i ziyaret etti. Anıtkabir'i ziyaret eden subaylar daha sonra Karşıyaka Mezarlığı'nda Emekli Deniz Kurmay Albay Murat Özenalp'in mezarını ziyaret etti

20 Haziran 2014, Cuma 14:42
A A

Anayasa Mahkemesi’nin hak ihlali karının ardından tahliye ve yeniden yargılama taleplerini değerlendirmek üzere toplanan İstanbul Anadolu 4. Ağır Ceza Mahkemesi’nin dün 230 sanığın tahliyesine karar vermesinin ardından Mamak Cezaevi’nde tutuklu bulunan subaylar tahliye edilmişti.

Dün akşam tahliye edilen subaylar bugün sabah saatlerinde yakınlarıyla birlikte Anıtkabir’e geldi. Ellerindeki Türk bayrakları ile Aslanlı yoldan yürüyüşe başlayan subaylar ve yakınları, daha sonra Atatürk’ün mozolesinde saygı duruşunda bulundu. Saygı duruşunun ardından mozolenin önünden ayrılan subaylar yürümeye başladıkları sırada subaylara destek vermek için ziyarete katılan vatandaşlar İstiklal Marşı’nı okumaya başladı. Bu sırada hareket halinde subaylar tekrar durarak İstiklal Marşı’nı okudu.

startFlvPlayer_PostaV2("divFlvPlayer18676","18676","201406","18676-152372.jpg","1", "0","Tahliye olan subaylar Anıtkabir'i ziyaret etti");

Balyoz Davası'ndan tahliye edilen subaylar okunan İstiklal Marşı’nın ardından gazetecilere hatıra pozu verdi. Subayların ziyaretine Deniz Kuvvetleri Komutanlığı Kurmay Başkanı emekli Koramiral Atilla Kezek’te katıldı.

Öte yandan Balyoz Davası'ndan tahliye edilen bazı subayların kafasındaki şapkalar ise dikkat çekti. Bazı subayların denizci şapkaları üzerinde ‘TCG-Mamak’ yazdığı görüldü. Mamak Cezaevi’nden tahliye olan subaylar Balyoz davası hükümlüsü iken GATA’da tedavi gördüğü sırada hayatını kaybeden Deniz Kurmay Albay Murat Özenalp’i de unutmadı. Subayların bir çoğunun Özenalp’in resminin bulunduğu tişört giydi.

Anıtkabir’i ziyaret eden subaylar daha sonra Karşıyaka Mezarlığı’nda Özenalp’in mezarını ziyaret etti.

Anayasa Mahkemesinin Balyoz davasına ilişkin ihlal  kararının ardından cezaevlerinden tahliye edilen emekli komutanlar, Balyoz Davası hükümlüsü Emekli Deniz Kurmay Albay Murat Özenalp ve Yarbay Ali Tatar’ın mezarı başında dua okuyup, karanfil bıraktılar.

Karşıyaka Mezarlığına önce Özenalp’in eşi Semra Özenalp ve annesi Samiye Özenalp gelerek, Murat Özenalp için mezarı başında dua okudular.

Bu sırada anne Samiye Özenalp, "Annen seni çok seviyor" diyerek, oğlunun mezarı başında bir süre göz yaşı döktü.

''YÜCE MAHKEME ADALETİ KURTARDI''

Emekli Amiral Atilla Kezek, burada gazetecilere yaptığı açıklamada, 4 yıldır davalarla uğraştıklarını ve arkadaşlarının sahte belgelerle hapis yattıklarını söyledi.

Bu durumun dünyada hukuk tarihine geçecek bir olay olduğunu savunan Kezek, "Sonunda adalet yerini buldu. Bugün sevinç ile üzüntüyü bir arada yaşıyoruz. Çok yakında Murat Özenalp’i kaybettik. Silah arkadaşları, onunla hapiste uzun süreler geçirdiler, vefalarını gösterdiler. İlk ziyaret ettikleri yer Anıtkabir oldu, Atamızın huzuru. Ondan sonra da biz, ’Balyoz şehidi’ diyoruz, Murat Özenalp’i ziyarete geldiler. O, bizle beraber her zaman yaşayacak. Sadece cesedi, bedeni mezarda ama ruhu devamlı bizle beraber olacak" diye konuştu.

Kezek, süreçle ilgili ise söyleyecek çok fazla bir şeyin olmadığını vurgulayarak, "Milli orduya kumpas kurulduğunu resmi ağızlardan itiraf ettiler. 25 Aralık’tan sonra biz, bu sürecin daha hızlanacağını, hukukun daha çabuk gereğini yapacağını bekledik ancak olmadı. Sonunda Anayasa Mahkemesinin önüne kadar insanlar geldi. Bu, dünyada herhalde bizde olmuştur ama yüce mahkeme adaleti kurtardı. Bize göre, Türk adaleti kurtulmuştur yoksa bu davada aksine bir karar, Türk adaletini bir daha gelmemek üzere ebediyete intikal ettirecekti. Çok sıkıntılar çekildi, o sıkıntıların bittiğini düşünüyoruz. İnşallah bundan sonraki yargılama sürecinde de bu davanın dijital belgelerle kumpas bir dava olduğunu yargı da görecektir ve mutlu sona hep birlikte ulaşacağız" değerlendirmesinde bulundu.

Tahliye edilen isimlerden Turgut Atman da çok büyük ıstıraplar yaşadıklarını belirterek, "Gözümüzün önünde arkadaşımızı kaybettik. Maalesef adına da ’hukuk süreci’ denilen bir süreçte kaybettik. O dönemde son vazifemizi cezaevinde yerine getirmeye çalıştık, hem ailesini ziyaret hem de mezarını ziyaret etmek için buradayız" dedi.

Atman, göreve geri dönüş konusuyla ilgili olarak da henüz bunun düşünülmesi için çok erken olduğunu kaydetti.

Tahliye olan emekli ve muvazzaf askerler, daha sonra Yarbay Ali Tatar’ı mezarı başında ziyaret edip, dua okudular.

İHA - AA


SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.