'One minute' diyerek yaralıları ezdiler

Türk gemisine çıkan İsrailli askerler, Erdoğan'ın Davos'taki 'One minute' sözlerini kullanmış

04 Haziran 2010, Cuma 08:20
A A

Gazze'ye giden yardım konvoyuna yönelik İsrail saldırısı ve sonrasına ilişkin notlar...

- Gazze Konvoyu’ndaki Mavi Marmara gemisinde bulunan Yenişafak Gazetesi Yazarı Hakan Albayrak, İsrailli askerlerin gemiye çıktıktan sonra, yerde yatan yaralıların üzerine ayaklarıyla basarak “One minute!” diye bağırdıklarını söyledi.

- İnsani Yardım Vakfı Başkanı Bülent Yıldırım: “Arkadaşlarımız, orada gördükleri sopalarla kendilerini savundular. Cevdet kardeşimiz basın mensubudur. İsrailliler yukarıda ateş ederken, sadece fotoğraf çekiyordu. Tam bir metreden vurdu ve beynini parçaladı. Arkadaşlarımız teslim olduktan sonra da vuruldu. Bize 9 tane şehit cesedi verdiler. Ama bizdeki liste daha kabarık. Kayıplar var. 38 yaralıyı doktor arkadaşımız elleriyle teslim etti. Dönüşte bize dediler ki 21 tane yaralı var.”

- İsveçli akademisyen ve yazar Mattias Gardell: “İsrailli askerler tasarlayarak adam öldürme suçu işlediler.”

- Alman eski vekil Norman Paech: “İsrail askerleri açıkça ırkçı bir davranış sergiledi. Bize Türk ve Arap yolculara oranla daha iyi davrandılar.”

- İsrail’deki İslam Hareketi sorumlusu Şeyh Raid Salah: İsrail askerleri gemideki baskın sırasında ben sandıkları kişiyi vurup öldürdüler.

- Alman Dr.Matthias Jochheim: Gerçekten ağır yaralananalar Türk ekibinden kişilerdi.

(Hürriyet)

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;