Onlar da orta yaş bunalımına giriyor

Yapılan araştırmalar şempanzeler ve orangutanların insanlar gibi "orta yaş bunalımına" girdiğini ortaya çıkardı

20 Kasım 2012, Salı 17:33
A A

İskoçya’daki Endinburgh Üniversitesi araştırmacıları, ABD, Kanada, Avustralya ve Singapur’daki hayvanat bahçelerinde, doğal parklarda ve araştırma merkezlerinde yaşayan 336 şempanze ve 172 orangutanın davranışlarını gözlemledi.

Hayvanların duygu durumunu önceden geliştirdikleri puanlama yöntemiyle değerlendirmeye çalışan bilim adamları, bu çalışmada bakıcılar ve hayvanat bahçesi görevlilerinden yardım aldı. Araştırma sonucuna göre, şempanze ve orangutanlarda mutlu olma durumu gençlikte yüksek, orta yaşta düşüyor, yaşlıkta ise yeniden artıyor.

Sonucu "U eğrisine" benzeten bilim adamları, bunun insanlarda da aynı olduğuna işaret ediyor. Maymunların, orta yaştaki insanları "bunaltan" ev borcu, çocukları okula yetiştirme, ev geçindirme gibi sorunları olmadığı halde, aynı yaşlarda neden daha mutsuz olduğunun ortaya çıkarılmasının, insanlardaki orta yaş bunalımının nedenlerinin anlaşılmasına yardımcı olabileceği belirtiliyor. Araştırma, Proceedings of the National Academy of Sciences dergisinde yayımlandı.

AA

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;