'Onlar izinde biz 24 saat çalışıyoruz'

Başbakan Erdoğan, TBMM'deki Demokratik Açılım görüşmelerinde, CHP'lilerin açtığı Atatürk'lü pankartları alaycı bir dille eleştirdi: 'Atam izindeyiz' diyorlar ya, doğru. Onlar izindeler, biz 24 saat çalışıyoruz. Farkımız bu.'

'Onlar izinde biz 24 saat çalışıyoruz'

‘DÖRT DÖRTLÜK GERİCİ’

Başbakan Tayyip Erdoğan, yapımı tamamlanan Ankara-İzmir bölünmüş yolunun İzmir’deki açılış törenine katıldı. Konuşmasının önemli bölümünü CHP’ye ayıran Başbakan Erdoğan, “Hangi yüzyılda yaşıyoruz? Atatürk muasır medeniyetler seviyesinin üstüne çıkmaktan bahsetti, peki ya sayın Baykal, sen bu işin neresindesin? Muasır medeniyetler seviyesinin üstüne çıkmanın gayretinde misin, yoksa dört dörtlük bir gerici misin? İnan gerici. Çağın çok gerisinde yaşıyor” dedi.

‘PROVOKE ETTİLER’

TBMM’de 10 Kasım’da yapılan Demokratik Açılım görüşmelerinde CHP’lilerin pankart açmasını ‘provokasyon’ olarak değerlendiren Erdoğan şöyle devam etti: “Anacığım ne yapayım, Ergenekon’un avukatıyım, diyor beyefendi. Parlamentoda toplantı yapıyoruz, bakıyorsunuz ki CHP milletvekili birilerini tutup izleyici koltuklarının üzerinden provoke ediyor. Bir hafta önce yaşadık. Ellerinde pankartlarla Genel Kurul’da oturumu provoke etmeye kalktılar. ’Atam izindeyiz’ diyorlar. ’Atam eserlerine sahip çıkacağız’ diyorlar. Yahu size zaten alıştık da, ’Atam izindeyiz’ diyerek bugüne kadar ne yaptınız? ’İzindeyiz’ diyorlar ya, doğru. Onlar izindeler, biz çalışıyoruz. Farkımız bu. Biz 24 saat, gece-gündüz demeden çalışıyoruz.” Erdoğan, CHP Genel Başkan Yardımcısı Onur Öymen’in ‘Dersim isyanı’ ile ilgili sözlerini eleştirirken de “Onu alkışlayanlar içinde Tuncelili beyefendi de var” diyerek Kemal Kılıçdaroğlu’na gönderme yaptı.