A. Yavuz Kocaömer

//icdn.posta.com.tr/images/{aspect}/2017/02/01/8186505.a-yavuz-kocaomer.png

Onlar ve biz

Pazartesi, 01 Mart 2010 - 05:00

Bir süre önce Federal Almanya’da, Aşağı Saksonya Başbakanı, Hıristiyan Demokrat Christian Wulff, ailesi ile birlikte bir ucuz bilet alarak Florida’ya tatile gidiyor. Uçuştan önce ilgili havayolu Başbakan’ı arayarak kendisini, eşini ve 2 çocuğunu bir üst sınıfa, business class’a oturtmak istediğini söylüyor ve Başbakan da bunu kabul ediyor. Daha sonra olay basına yansıyor.

‘Yanlış yaptım’

Ve Başbakan Wulff basının önünde şunları söylüyor: “Bu sınıf atlamayı kabul etmemeliydim, bu bir hatadır. Bir politikacı kendisine daha avantajlı sayılabilecek bir durumu kabul etmemeliydi. Bu yüzden de ekonomi sınıfı ile business sınıf arasındaki farkı derhal ödedim. Basında haberlerin çıkmasından sonra kendime geldim.”

Bu arada savcılık harekete geçiyor. Zira bir politikacının, bir başbakanın böyle avantajı geri vermesi halinde dahi, ceza-i davanın başlaması gerektiği savunuluyor. 21 Aralık’ta Düsseldorf’dan ailesi ile birlikte Air Berlin ile Miami’ye uçan Başbakan Wulff, 3 Ocak’ta yine business class da geriye dönüyor. Olayın ortaya çıkması üzerine 14 Ocak’ta da 3.056 Euro farkı ödüyor.

Bizdeki durum Bizde ise yıllardır hangi partinin üyesi olursa olsun, milletvekillerimiz, bakanlarımız Türk Havayolları’nda bir üst sınıfa geçirilmezlerse, olan o havaalanındaki Türk Havayolları yetkilisine oluyor. Milletin vekilleri olarak ‘Milletin sahip olamadığı’ avantajları rahatlıkla kullanıyorlar. Bu satırların yazarı yıllarca mücadele ederek İstanbul-Ankara hattına sonunda business class uygulamasının getirilmesini sağladı (Arşivde bu belgeler mevcuttur). Şimdilerde ise yine ekonomi class’ta uçan siyasilerimiz ilk fırsatta bir üst sınıfa kendilerinin geçirilmelerinden hiç rahatsız olmuyorlar. İşte onlar ile bizler arasındaki farklardan bir tanesi.

www.ajansspor.com

İnternetteki spor siteleri içinde engelli sporuna en fazla yer veren site www.ajansspor.com. Siteye girdiğinizde ‘Diğer sporlar’ bölümünde ‘Engelliler’ kısmına gelirseniz en son haberleri okumanız mümkün. Benim dahi bilemediğim birçok konudaki haberler bu sitede devamlı güncellenerek yer alıyor. Ayrıca spor etkinliklerinizle ilgili siteye atacağınız maillerin de değerlendirileceğine inanıyorum. Ajansspor.com sitesi yöneticilerini gösterdikleri duyarlılıktan dolayı kutluyorum.

Almanya ve engelli Türk sporcular

2.5 milyondan fazla insanımızın yaşadığı Almanya’da birçok engelli gencimiz de çeşitli Alman kulüplerinde ve ilgili branşların milli takımlarında spor yapıyor. Bunlardan bir tanesi Almanya Tekerlekli Sandalye Masa Tenisi Şampiyonu Selçuk Çetin. Son olarak katıldığı İtalya’daki turnuvada, Hırvat Zoran Krizanciy’i finalde 3-0 yenerek şampiyon oldu. Finale gelirken de Avrupa ikincisi Nicolas Ayıra’yı 3-0’la saf dışı bıraktı. Daha önce de Almanya’dan ülkemize gelen Uğur Savluk, Galatasaray Tekerlekli Sandalye Basketbol Takımı’nın kurulduğu ilk sene görev almıştı. Ondan sonra gelen Serdar Antaç ise, Galatasaray’dan sonra şimdi Yalova Ortopedik Engelliler Spor Kulübü’nün antrenör oyuncusu olarak görev yapıyor. Bizce şu anda Almanya’da engelliler sporu ile uğraşan gençlerimizin, diğer birçok engelsiz spor branşında olduğu gibi, Türkiye’ye getirilme olanakları araştırılmalıdır. Bunun için de görev Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü’nün desteği ile Bedensel ve Görme Engelliler Spor Federasyonu’na düşmektedir.

Temasa geçilmeli

Bu konuda Almanya Engelli Spor Federasyonları ile temasa geçilebilir. Almanya’da yapılan ulusal turnuvalara katılmaları sağlanabilir, bu konuda dış temsilcilerimizden yardım istenebilir. Böylece hem bizden daha ileri branşlarda yarışan Türk kökenli gurbetçi sporcularımız bildiklerini, öğrendiklerini bizim engelli gençlerimize öğretirler hem de uluslararası alanda ve özellikle 2012 Londra Paralimpik Oyunları’nda başarı şansımız artar. Ne kadar önce harekete geçersek, başarı şansımız da o kadar yüksek olur. Kısa bir süre önce katıldığım bir televizyon kanalında, yabancı engelli sporcuların Türk tabiiyetine geçirilerek ülkemiz adına yarıştırılmaları sorulmuştu. Ve biz buna sıcak bakmadığımızı söylemiştik. Umarım yukarıda yazdıklarımız bu sorulan sorunun da bir ölçüde cevabı olmuş olur.

ÇENGELLİ PANO

Sayın Başbakanıma

1973 doğumluyum. 6 yaşındayken geçirdiğim trafik kazasında sol kulağımı kaybettim, duymuyorum. Sağ kulağım da yüzde 60 civarında duyuyor. İşsizim. İş için çaldığım kapılar yüzüme kapanıyor. Size 3 defa mektup yazdım. Mektuplara cevap bir daire başkanından geldi, beni İş-Kur’a yönlendiriyor. İş-Kur’da da ilgilenmiyorlar. Derdimi anlatmak için Başbakanlığa gidiyorum, biri çıkıp da “Senin derdin ne?” diye sormuyor. Sayın Valime gidiyorum, engel oluyor, görüştürmüyorlar. Sayın Başbakanım, ben ülkemi, millet imi seven biriyim. Artık yeter. Ben çalışmak istiyorum. Bu çağrıma kulak vermenizi rica ediyorum. Ertuğrul Karafilik/Kırıkkale Tel: 0505 611 51 61

Bana destek olun!

1973 doğumluyum, İstanbul’da ikamet ediyorum. Kendi hayatımı kazanıyorum, çift kanedyen ile yürüyen, yüzde 58 ortopedik engelliyim. Şu anda bir yerde temizlik yapıyorum. Kendi işim sayılır. FMF tanısıyla devam etmekte olan hastalığımdan ötürü tedavi olmam gerekiyor. Ne yazık ki sağlık güvencem olmadığı için tedavi olamıyorum. Eğer tedavi olmasam diyaliz hastası olabilirim. Ömür boyu ilaç kullanmam gerekiyor. Hastalığımdan dolaysıyla ilaçlarımı zorlulukla alıyorum. SSK mı ödeyecek ve beni şirketinde sigortalı gösterecek sponsor firma arıyorum. Buradan duyarlı iş adamlarına Allah rızası için sesleniyorum. Metin Gedik Tel: 0536 736 99 39 herseysaglikolsun@hotmail.com

MASAL

Alnımda bir tutam ışık

Ellerimde deniz kokusu

Bırakıp bu kentte çocukluğumu

Yağmurunda ıslanmaya geliyorum

İçimde rüzgarını büyütüyorum

Sensiz, seni yaşıyorum

Sen bilmesen de Ne zaman sussam, seni düşünüyorum

Çünkü ben seni düşünürken

Susmayı seviyorum

Pamuk prenses hâlâ uykuda

Gel artık uyanmak istiyorum

Belki sevmiyorsun şimdi beni ama

Gel desem, gelmeyeceksin biliyorum

Kaf dağının ardına Gel desem

Penceremde çiçekler çürüse de

Ömür takvimimden her gün

Bir yaprak eksilse de

Hayaller yerini gerçeklere terk etse de

Bekleyeceğim inadına

Bir gün bu masal da

Mutlu sonla biter diye

Hasibe Gezgin

Hâlâ işsizim

Yüzde 46 işitme engelliyim. 23 Kasım’daki engelli kadrosu hakkındaki yazınızı okudum. Bu konuya yetkililerin büyük ilgi göstermesini istiyorum. Çünkü işsizim ve iş arıyorum. 26 yaşındayım. Bursa Nilüfer İşitme Engelliler Meslek Lisesi Mobilya ve Dekorasyon Bölümü’nden mezunum. Bilgisayar kullanabiliyorum. Sertifikam var ama hâlâ işsizim. Biz engellilere yardımcı olacak kimse yok mu? Necat Öztürk Tel: 0535 557 25 04 ozturk_480@hotmail.com