Opel tesis kapatmayacak 9 bin 500 kişi çıkaracak

General Motors Avrupa Genel Müdürü Nick Reilly, Avrupa'daki üretimi yüzde yirmi azaltacaklarını belirterek “Bu da 9 bin 500 kişinin işsiz kalması anlamına geliyor” dedi

27 Kasım 2009, Cuma 05:00
A A

YAPILANMAYA İHTİYAÇ VAR

Avrupa’daki birimi Opel’i satmaktan vazgeçen General Motors, yeniden yapılanma kapsamında Almanya’daki Opel tesislerinin hiçbirini kapatmayacak ancak binlerce kişiyi işten çıkaracak. General Motors’un Avrupa’dan Sorumlu Genel Müdürü Nick Reilly, Almanya’daki tesislerin bulunduğu eyalet başbakanları ve çalışanlarıyla bir araya geldi. Reilly “Acilen yeni yapılanmaya ihtiyacımız var. Bu da Avrupa’daki üretimimizi yüzde yirmi azaltacağımız ve 9 bin 500 kişinin işsiz kalması anlamına geliyor” dedi.

ALMANLAR ETKİLENECEK

Avrupa genelinde işten çıkarılacak kişilerin yüzde 50-60’ı Almanya’dan olacak. General Motors’un tasarruf tedbirleri doğrultusunda Almanya’daki üretim tesislerinde çalışan 5 bin 400 kişi işini kaybedecek. Opel’in Bochum tesislerinde çalışan 5 bin 300 kişiden en az iki bini işsiz kalacak. Kuzeydeki Eisenach ve Kaiserslautern’de 600 kişi işten çıkarılacak. Tedbirlerden en çok etkilenecek yer ise 2 bin 400 kadronun boşaltılmasıyla 146 yıllık geçmişe sahip Rüsselsheim’daki üretim tesisi olacak.

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;