“Öpüşürüm de sevişirim de”

Reytingi yüksek, entrikası bol dizilerde 'kötü kadın' olarak izlediğimiz Ceyda Ateş 'Adını Feriha Koydum' adlı dizide de farklı değil

“Öpüşürüm de sevişirim de”

RÖPORTAJ: Çağnur HATİPOĞLU

cagnurhatipoglu@gmail.com

Yaşına bakmayın; kariyerine sunuculuk, oyunculuk ve halkla ilişkiler mesleklerini sığdırmış. Ceyda Ateş ayakları yere basan, özgüvenli, hırslı, çalışkan bir oyuncu.

“Ben tepeden tırnağa güzelim, Türk erkekleri beni seviyor” diyecek kadar da samimi. Öpüşme-sevişme sahneleri mi? Bunlar Ceyda Ateş için sorun değil...

Çok küçük yaşta ‘çocuk güzeli’ seçilerek bu camiaya girmişsin. Reklam, dizi ve sinema oyunculuğu, sunuculuk yapmışsın. Süreç nasıl gelişti?

5 yaşındayken 5 bin çocuk arasında çocuk güzeli seçildim. Şu an 24 yaşındayım. Hep çalıştım, asla durmadım. İki reklam filmi, bir sinema filmi ve 19 dizide rol aldım.

Kötü kadın olmak hoşuna mı gidiyor, yoksa bu karakterlerde başarılı olduğun için mi tercih ediliyorsun?

Bir çok karakteri oynadım. Hamileyi, deliyi, kötü kadını... Her rolü oynamak zordur ama iyiyi oynamak kolay, kötüyü oynamak daha zordur. Tek bir hareketle rolü bitiremezsiniz. O kişiliği seyirciye aşılamanız gerekir. ‘Çılgın Dersane Kampta’ filminde ve ‘Kavak Yelleri’nde ara bozan kızdım. Son dizimiz ‘Adını Feriha Koydum’ da da ara bozuyorum ama daha dişi ve olgunum. Yapımcılar rolleri belirlerken “Bu kız kötü kadını iyi canlandırıyor” diyerek bana bu rolü uygun görüyorlar. Oysa ki oyuncu her rolü yansıtabilmeli. Sırf bu dizi için sarışın oldum. Dizi bittiğinde tekrar saçımı koyu renge boyatacağım. Her projede kendimi yeniliyorum aslında.

Çok kıskandığın bir rol oldu mu? Ya da beraber oynamak istediğin bir oyuncu?..

Kafamda beraber oynamak istediğim aktörler var ama yer aldığım projelerde çok küçük yaşta çok büyük ustalarla çalışma şansını buldum. Belki başkalarının hayal ettiği oyuncularla ben çalıştım. Hayalim ise ‘Zeyna’ karakterini oynamak. Çünkü ‘Zeyna’ hem dişi hem de duygusal bir karakter. Bir de Natalie Portman’ın, içinde fırtınalar kopan çift karakterli duygusal şizofreni canlandırdığı ‘Black Swan-Siyah Kuğu’ filmindeki rolünü gerçekten kıskandım.

“Keşke o pozları vermeseydim”

Rollerinle ve fiziğinle büyük olmaya çalışıyorsun ama konuşurken ne kadar küçük olduğun anlaşılıyor.

Doğru. İnsanlar bunu göremiyor işte. Ben aslında bıcır bıcır, yerinde duramayan, oradan oraya zıplayan, heyecanlı bir kızım. Güleryüzlüyüm. Ama bazen bir duruşla olgun kadına geçiş yapabiliyorum.

Hayatta ‘keşke’lerin var mı? Sözgelimi erkek dergilerine verdiğin pozlar, son olarak ‘Yer Gök Aşk’ dizisindeki sevişme sahnelerinden pişmanlık duydun mu?

Hayatta ‘keşke’ dediğim şey, bir dergiye verdiğim pozlardır. Çünkü ben oyuncuyum ve o pozlarla oyunculuktan epey uzaklaştığımı düşünüyorum. Ben bu işin içinde olduğum için bu pozları anlamaya çalışsam da camianın dışındakilerin “Sen ne yaptın?” diye sormasından sonra çok pişman oldum. Ama her zaman her işimin arkasında durdum, çünkü hayatta inişler de vardır, çıkışlar da...

Kariyerine göz attığımızda ‘öpüşmem, sevişmem’ gibi kuralların aksine giden rahat bir kız çıkıyor karşımıza.

Biz oyuncuyuz ve oyuncu birçok şeyi yapmak zorunda. Bir dizi ya da filmde iki sevgili veya karı-kocayı oynuyorsanız, bunun gereklerini yapmak zorundasınız. Çok büyük bir aşk var bu sahnede... Öpüşmeniz gerekiyor, “Hayır, ben öpüşmem” diyemezsiniz. Ama benim de kendime göre bir çizgim var: Öpüşürüm, sevişirim ama gerekenin üstünde olmaz. Ancak, çok büyük bir sinema projesi olur, gerçekten ödüle aday gösterilecektir, gerekeni yaparım. 

“Kaleci Volkan’ı tanımam bile”

Fenerbahçeli kaleci Volkan Demirel ve Bursasporlu futbolcu Sercan Yıldırım’la aşk yaşadığın doğru mu?

Hayır, ikisi de doğru değil. Özel hayatımla bir yere gelmekten hep uzak durdum. Magazin için gezen ‘aptal bebek’ler gibi de olmak istemedim. Daha çok işimle gündeme gelmek istedim. Ama bu camiada güzelseniz ve dikkat çekiyorsanız, yanınızdaki babanız bile olsa ‘sevgiliniz’ gibi yazılabiliyor. Kaleci Volkan’ı hiç tanımam. Sercan Yıldırım’la ise bir açılışta karşılaştım, selamlaştık. Şu an beraber olduğum kimse yok. Olursa da bu konularda gündeme gelmemeye özen göstereceğim.

Gece hayatını seviyor musun?

Gezmeyi tabii ki seviyorum ama sette çok yorulduğum için çoğu zaman evde dinlenmeye çalışıyorum. ‘Gece kulüplerinde sabaha kadar eğleneyim’ gibi bir durumum yok. Zaten ailemle yaşadığım için belli bir düzenim var.

Konuk olduğun TV programlarında da çok rahatsın. Giydiğin eteği canlı yayında çıkarıp hediye edebiliyorsun ya da telefondaki seyirci ayağındaki dövmeni görmek istediğinde bir makas darbesiyle çorabını yırtıp ayağının öpülmesine izin verebiliyorsun...

Üstümdeki okul eteği ‘Çılgın Dersane’deki kostümümdü. Kadir Çöpdemir’in programında herkes ona hediye verirmiş. O an verilebilecek tek şey olarak eteği gördüm. Çoraba gelince: Canlı yayına bağlanan bir izleyicinin dövmemi merak etmesine karşılık yaptığım bir hareketti. Fazla aşırıya kaçılmadığı taktirde rahatım o konularda.

“Çok büyük bir oyuncu olacağım”

‘Adını Feriha Koydum’ dışında başka projeler var mı?

Şu anda yok. Önümüzdeki sezonu henüz bilmiyorum. Gelecek bütün projelere açığım. Özellikle sinema filmi teklifi bekliyorum. Bu arada, hafta sonları Bursa’da FİNK adlı bir kafede halkla ilişkiler yapıyorum.

Bir diziyle meşhur olup “Oyuncuyum” diyenlere nasıl tepki veriyorsun?

Acayip sinirleniyorum. İki yıl Barış Manço Sanat Merkezi’nde tiyatro dersi aldım, şimdiye kadar 19 dizide usta oyuncularla oynadım, asla “Ben oyuncuyum” demedim. Her zaman öğreneceğimiz şeyler olduğuna inanıyorum. Yeni neslin oyunculuğu, oyunculuk değil. Bu tür insanların sonunu biliyoruz: Bir süre parlar, sonra kaybolurlar. Ben hep basamakları teker teker çıktım. Elbet gün gelecek, ben de ustalarım gibi çok büyük bir oyuncu olacağım. Ama yeni nesil gençlere kıyasla evet, oyuncuyum.

Facebook’taki ve twitter’daki 7 bin kişinin takip ettiği Ceyda Ateş sen misin?

Hayır, onlar sahte Ceyda. Twitter hesabım var, insanları bilgilendirmek için açmıştım ama sahteleri yüzünden kendi açtığım sayfaları da kapatacağım.

“Memelerim silikonlu”

Estetik yaptırdın mı?

Evet. Memelerimde silikon var. Görsel bir iş yapıyorum ve bu konudan rahatsız olduğum için yaptırdım. Şimdi çok mutluyum. Oyuncularda yüze yapılan estetiğe karşıyım.

Yorumlara bakılırsa, genç ve orta yaşta erkekler seni çok beğeniyor. Hatta FHM Dergisi’nin dünyada ve Türkiye’de en çok beğenilen 100 kadın sıralamasında 16. olmuşsun. Ülkemizdeki kadınlar arasında da üçüncü sıradasın. Çoğu erkek hayranın tarafından “poposu güzel kız” olarak lanse ediliyorsun...

Ben Türk erkeklerinin aradığı bir tipim. Sarışın, renkli gözlü, fiziği güzel bir kızım. “Poposu güzel” sözü ise ‘Çılgın Dersane Tatilde’ filminden sonra ortaya çıktı.

Kendini seksi buluyor musun? En çok nereni beğenirsin?

Kendimi seksi de buluyorum, çocuk gibi de buluyorum. Bu, giydiğim kıyafetle de bağlantılı. Ve kendimi baştan aşağa beğeniyorum. Vücudumun her yerini... En önemlisi de çok şükür, her yerim sağlam, sağlıklıyım. İyi ki böyle yaratılmışım.

(28.05.2011 tarihli Cumartesi Postası'ndan alınmıştır.)

2