Org. Berk'in 'Alevi sevgisi' iddianamede

Ergenekon soruşturması iddianamesinin bir numaralı şüphelisi Üçüncü Ordu Komutanı Orgeneral Saldıray Berk'in 'Alevi sevgisi'ne iddianamede yer verildi

10 Mart 2010, Çarşamba 15:33
A A

Erzurum Özel Yetkili Cumhuriyet Savcılığı tarafından hazırlanan ve Erzurum Özel Yetkili İkinci Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edilen Ergenekon iddianamesinin ekleri arasında ‘3’ncü Ordu Komutanı Orgeneral Saldıray Berk ile ilgili değerlendirme’ bölümünde şu ifadeler dikkat çekti:

“Saldıray Berk Erzincan ve civarında bulunan Alevi köyleri ile yakından ilgilenmektedir. Bu köylerin ihtiyaçlarının giderilmesi için ordunun imkanlarını kullanmaktadır. Yaptığı bu faaliyetler dolayısıyla Alevi köyleri ve dedeler tarafından sevilmekte ve kendisine takdir beratları verilmektedir.

"SÜNNİ KÖYLERLE İLGİLENMİYOR"

Saldıray Berk, Sünni köylerle ve Sünni liderlerle ilgilenmemektedir. Saldıray Berk’in Alevi köy ve dedeleri ziyaretlerinde hanımefendi her zaman kendisine eşlik etmektedir.

Saldıray Berk’in cemevleri ve Alevi köylerine olan ilgisi kendini meşrep olarak Aleviliğe yakın hissetmesinden kaynaklandığı değerlendirilmektedir."

ERZURUM (DHA)

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;