Organ naklinde yeni dönem

Sağlık Bakanı, organ mafyasına darbe vurmak için akraba dışında etik kurulların onay verdiği nakillerin durdurulduğunu açıkladı

03 Ekim 2009, Cumartesi 00:05
A A

Organ mafyası operasyonu Kayseri’de bayramın ikinci günü kaybolan Ahmet Tuna Tekin (8), kız kardeşi Dilruba Tekin (6) ve Türkan Ay’ın (10) 13 gündür bulunamaması üzerine çocukları organ mafyasının kaçırdığı ihtimali gündeme gelmişti. Bunun üzerine harekete geçen polis 6 ilde eş zamanlı operasyon düzenleyip organlarını satan ve organ almayı bekleyen 29 kişiyi gözaltına almıştı.

50-80 bin TL’ye satıyorlar

Çete üyelerinin organları 20-30 bin TL arasında satın alıp, 50-80 bin TL’ye sattığı belirlenmişti. Vatandaşların kredi kartı borcunu ödeyebilmek, çocuklarını evlendirebilmek, traktör satın alabilmek için böbreklerini sattığı ortaya çıkmıştı. Organ mafyasının 4 böbrek operasyonunu Antalya Akdeniz Üniversitesi Hastanesi’nde yaptıkları iddia edilmişti.

Üçlü garanti mekanizması

Sağlık Bakanı Dr. Recep Akdağ dün organ nakli merkezlerinin bünyelerindeki yerel etik kurulların akraba dışı organ nakli yetkilisinin durdurulduğu açıkladı. Üçlü bir garanti mekanizması uygulayacaklarını söyleyen Bakan Recep Akdağ, “Yerel etik kurul kararları bölgesel etik kurullara, bunlar da uygun bulursa Ulusal Koordinasyon Kurulu’na gönderilecek” diye konuştu.

‘Ağır yaptırımlar geliyor’

Etik kurulda en az 11 kişi bulunacak. Kurulda hukukçular, hekimler ve vatandaşlar da yer alacak. Sadece bu alışverişlere komisyonculuk yapanları düşünmemek gerektiğini söyleyen Bakan Recep Akdağ, “Eğer bu etik kurul içinde veya hastanelerde herhangi biçimde ticarete yol açabilecek göz yumma veya ihmaller varsa, çok ağır yaptırımlar uygulayacağız” dedi.

Komisyonculara geçit yok

Vatandaşların Türkiye’de yasak olsa da birinden parayla organ almak istemesini çaresizlik olarak yorumlayıp biraz olsun anladıklarını söyleyen Bakan Recep Akdağ, komisyonculuk yapanlara göz açtırmayacaklarını belirtti. Müfettişlerin geçmişe yönelik araştırma yaptığını söyleyen Bakan Akdağ, “Kurallara uymayan merkezlerin organ nakli yapma haklarını elinden alacağız” dedi.

 

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;