Organlarıyla 5 kişiyi kurtardı

Samsun'da trafik kazasında hayatını kaybeden Bayram Yıldırım'ın organları, 5 farklı şehire gönderilerek organ nakli bekleyen hastalara umut ışığı oldu

08 Ağustos 2014, Cuma 16:37
A A

Samsun'un İlkadım ilçesinde geçirdiği trafik kazası sonucu kaldırıldığı hastanede beyin ölümü gerçekleşen Bayram Yıldırım'ın organları, 5 kişiye umut oldu.

Evli ve bir çocuk babası 28 yaşındaki Yıldırım, bir hafta önce kullandığı motosikletle bir minibüse çarparak ağır yaralandı. Tedavi gördüğü Samsun Eğitim ve Araştırma Hastanesinde beyin ölümü gerçekleşen Yıldırım'ın organları, Organ Nakil Bölge Koordinatörü Dr. Mehmet Kazak'ın girişimleri sonucu ailesi ikna edilerek bağışlandı.

Yapılan doku testlerinin ardından gerçekleştirilen operasyonla alınan Yıldırım'ın karaciğeri Erzurum'a, korneaları ve bir böbreği Samsun Ondokuz Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’ne, diğer böbreği  Konya’ya, Antalya ya da Trabzon'da sıra bekleyen hastalardan birine nakledilmek üzere gönderilecek.

Türkiye'de yaklaşık 30 bine yakın organ ve doku bekleyen hasta bulunduğunu söyleyen Dr. Mehmet Kazak, yaptığı açıklamada, şunları kaydetti:

"Tedavileri devam eden hastalar, yeterli organ bağışı olmadığı için hayatını kaybediyor. Hastaların kurtulmaları için tek şans, organ bağışı ve organ naklidir. Bu nedenle insanlarımızın duyarlı olmasını önemsiyoruz. Bayram Yıldırım organlarıyla 5 kişinin umudu oldu."

AA

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;