Orkinos avı

Cuma, 06 Kasım 2009 - 05:00

Galatasaray, Avrupa Ligi’nde farklı futbol oynuyor. Hiç strese girmiyor. Disiplin en üst seviyede. Kazanma hırsı, pas trafiği, her şey mükemmel. Çok rahat gol atıyor, rakibe pozisyon vermiyor, futbolcular sanki stres atıyormuş gibi sahada mücadele ediyor. Kendi kendime soruyorum, Galatasaray neden Süper Lig’de, Avrupa’da oynadığı futbolu tekrarlayamıyor diye.

Uzun uzun düşündüm. Bunun sebebini de buldum. Avrupa Ligi’nde “Orkinos Mahmut” yok. Bünyamin Gezer gibi korkak hakemler de yok. 25 milyon Galatasaray taraftarına ana avrat söven spor direktörleri de yok. Her şey mükemmel. Futbolcuların rahat maç oynamaları için ortam çok iyi. Galatasaraylı futbolcular da bunun tadını çıkarıyor ve orkinos avına çıkmış gibi rahatlar.

Dün gece için onlara teşekkür etmek gerekir. Ülkelerine puan kazandırdılar, gruptan çıkmayı garantilediler. Büyük bir ihtimalle de lider olarak grubu tamamlayacaklar. Barış, Mustafa Sarp, Mehmet Topal üçlüsü orta sahada çok başarılılar. Daha önceki maçlarda olduğu gibi rakibe gol pozisyonları vermiyorlar. Servet ile Gökhan Zan da hata yapmadan oynamaya başladılar.

Keita’nın cezası bitince Galatasaray Süper Lig’de de rakip kaleye daha çabuk gidecek. Dün gece Dinamo Bükreş karşısında oynadığı futbolu hafta sonu Diyarbakır karşısında da tekrarlayabilecek mi? Çok merak ediyorum. Tekrarlamaması için hiçbir sebep yok. Ama bakarsınız bir orkinos oltası çıkar, Galatasaray ona takılır, debelenir durur.