Ortak iradeyle cinayet

Antalya Kemer'deki bir otelde satılan sahte içki yüzünden 3 Alman öğrenci ölmüş, 4'ü de ölümün eşiğinden dönmüştü. Savcılık, sahte içki imalatçıları ile bu zehiri satanlara emsal teşkil edecek bir suçlama yöneltti. İddianamede 13 sanık için 'Sahte içkiyi üreten de satan da ortak iradeyle cinayet işledi' denildi

26 Kasım 2009, Perşembe 05:00
A A

TATİLE GELMİŞLERDİ

11 üniversiteli Alman genç, geçen martta tatil için Antalya Kemer’e gelmişti. Kemer’deki Anatolia Otel’de kalan öğrencilerden 7’si otelde aldıkları alkol yüzünden komaya girmişti. Öğrencilerden Rafael Neca (22) otel odasında, Jean Pieri Follkevth (18) ile Jan Lange (20) ise özel uçakla götürüldükleri Almanya’da ölmüştü. 4 öğrenci de tedaviyle ölümden dönmüştü. Olayın ardından otel görevlileri ve otele içki tedarik eden firmadan 7 kişi tutuklanmıştı. Soruşturmayı tamamlayan Kemer Savcılığı, sahte içkiden ölümleri ‘cinayet’ olarak niteledi.

20’ŞER YIL HAPİS

İddianamede 7’si tutuklu 13 sanığın ‘kasıtla adam öldürmek ve öldürmeye teşebbüs ile sahte içki imalatı suçlarından 5’er yıldan 20’şer yıla kadar hapsi istendi. Savcı aralarında otele içki satan Germiyan Alkollü İçecekler Firması eski sahibi Cengiz Emmez’in de bulunduğu sanıklara emsal teşkil edecek bir suçlamada bulundu. İddianamede, “Kaçak içki üreticileriyle, bunları satın alıp müşterilerine sunan otel görevlileri ‘ortak irade ile hareket ederek kasıtla adam öldürmüşlerdir’ denildi. Sanıklar 26 Ocak 2010’da yargılanacak.

Teslime TOSUN/DHA

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;