Oscar adayları açıkladı

"Avatar" ve "The Hurt Locker" filmlerinin 9 dalda ödüle aday gösterildiği Oscar adayları

Salı, 02 Şubat 2010 - 15:49

Oscar adayları açıkladı

Beyazperdede Oscar heyecanı başladı. Gelecek ay yapılacak ödül töreninde yarışacak adaylar açıklandı. En İyi Film Dalında 10 eser yarışıyor. İşte adaylar...

ESKİ KARI KOCANIN OSCAR KAPIŞMASI

EN İYİ FİLM ADAYLARI

"Avatar", "The Blind Side", "District 9", "The Hurt Locker", "Inglourious Basterds", "Precious: Based on the Novel ’Push’ By Sapphire", "Up", "A Serious Man", "Up in The Air" ve "An Education"

EN İYİ YÖNETMEN ADAYLARI


James Cameron (Avatar), Kathryn Bigelow (The Hurt Locker), Quentin Tarantino (Inglourious Basterds), Lee Daniels (Precious: Based on the Novel ’Push’ By Sapphire) ve Jason Reitman (Up in the Air)

EN İYİ ERKEK OYUNCU ADAYLARI

Jeff Bridges -- "Crazy Heart" George Clooney -- "Up in the Air" Colin Firth -- "A Single Man" Morgan Freeman -- "Invictus" jeremy Renner -- "The Hurt Locker"

EN İYİ YARDIMCI ERKEK OYUNCU

Matt Damon, "Invictus" Woody Harrelson, "The Messenger" Christopher Plummer, "The Last Station" Stanley Tucci, "The Lovely Bones" Christoph Waltz, "Inglourious Basterds."

EN İYİ KADIN OYUNCU ADAYLARI

Meryl Streep -- "Julie & Julia" Sandra Bullock -- "The Blind Side" Carey Mulligan -- "An Education" Helen Mirren -- "The Last Station" Gabby Sidibe -- "Precious"

EN İYİ YARDIMCI KADIN OYUNCU ADAYLARI

Penelope Cruz (Nine), Vera Farmiga (Up in the Air), Maggie Gyllenhaal (Crazy Heart), Anna Kendrick (Up in the Air) ve Mo’Nique (Precious)

EN İYİ YABANCI FİLM

"Ajami" (İsrail), "El Secreto de Sus Ojos"  (Arjantin), "The Milk of Sorrow" (Peru), "Un Prophete" (Fransa) ve "The White Ribbon" (Almanya)

ÖZGÜN SENARYO

"The Hurt Locker" (Mark Boal), "Inglourious Basterds" (Quentin Tarantino), "The Messenger" (Alessandro Camon ve Oren Moverman), "A Serious Man" (Joel Coen ve Ethan Coen), "Up" (Bob Peterson, Pete Docter).

ÇİZGİ FİLM

"Coraline", "Fantastic Mr. Fox", "The Princess and the Frog", "The Secret of Kells", "Up".

SANAT YÖNETMENİ

"Avatar" (Sanat yönetmenleri Rick Carter ve Robert Stromberg, sahne dekorasyonu Kim Sinclair), "The Imaginarium of Doctor Parnassus" (Sanat yönetmeni Dave Warren ve Anastasia Masaro; sahne dekorasyonu Caroline Smith), "Nine" (Sanat yönetmeni John Myhre, sahne dekorasyonu Gordon Sim), "Sherlock Holmes" (Sanat yönetmeni Sarah Greenwood, sahne dekorasyonu Katie Spencer), "The Young Victoria" (Sanat yönetmeni Patrice Vermette, sahne dekorasyonu Maggie Gray)

GÖRÜNTÜ YÖNETMENİ

"Avatar" (Mauro Fiore), "Harry Potter and the Half-Blood Prince" (Bruno Delbonnel), "The Hurt Locker" (Barry Ackroyd), "Inglourious Basterds" (Robert Richardson), "The White Ribbon" (Christian Berger). KOSTÜM TASARIMI "Bright Star" (Janet Patterson), "Coco Before Chanel" (Catherine Leterrier), "The Imaginarium of Doctor Parnassus" (Monique Prudhomme), "Nine" (Colleen Atwood), "The Young Victoria" (Sandy Powell).

UZUN METRAJLI BELGESEL

"Burma VJ" (Anders Ostergaard ve Lise Lense-Moller), "The Cove" (aday sonra bildirilecek), "Food, Inc." (Robert Kenner ve Elise Pearlstein), "The Most Dangerous Man in America: Daniel Ellsberg and the Pentagon Papers" (Judith Ehrlich ve Rick Goldsmith) ve "Which Way Home" (Rebecca Cammisa).

KISA METRAJLI BELGESEL

"China’s Unnatural Disaster: The Tears of Sichuan Province" (Jon Alpert ve Matthew O’Neill), "The Last Campaign of Governor Booth Gardner" (Daniel Junge ve Henry Ansbacher), "The Last Truck: Closing of a GM Plant" (Steven Bognar ve Julia Reichert), "Music by Prudence" (Roger Ross Williams ve Elinor Burkett), "Rabbit à la Berlin" (Bartek Konopka ve Anna Wydra).

MONTAJ

"Avatar" (Stephen Rivkin, John Refoua ve James Cameron), "District 9" (Julian Clarke), "The Hurt Locker" (Bob Murawski ve Chris Innis), "Inglourious Basterds" (Sally Menke), "Precious: Based on the Novel ’Push’ by Sapphire" (Joe Klotz).

MAKYAJ

"Il Divo" (Aldo Signoretti ve Vittorio Sodano), "Star Trek" (Barney Burman, Mindy Hall ve Joel Harlow), "The Young Victoria" (Jon Henry Gordon ve Jenny Shircore).

ÖZGÜN BESTE

"Avatar" (James Horner), "Fantastic Mr. Fox" (Alexandre Desplat), "The Hurt Locker" (Marco Beltrami ve Buck Sanders), "Sherlock Holmes" (Hans Zimmer), "Up" (Michael Giacchino).

ÖZGÜN ŞARKI

"Almost There" (The Princess and the Frog filmi için yazan ve besteleyen Randy Newman), "Down in New Orleans" (The Princess and the Frog filmi için yazan ve besteleyen Randy Newman), "Loin de Paname" (Paris 36 filmi için besteleyen Reinhardt Wagner, yazan Frank Thomas), "Take It All" (Nine filmi için yazan ve besteleyen Maury Yeston), "The Weary Kind" (Crazy Heart filmi için müzik ve beste Ryan Bingham ve Bone Burnett)

KISA ÇİZGİ FİLM

"French Roast" (Fabrice O. Joubert), "Granny O’Grimm’s Sleeping Beauty" (Nicky Phelan ve Darragh O’Connell), "The Lady and the Reaper" (Javier Recio Gracia), "Logorama" (Nicolas Schmerkin), "A Matter of Loaf and Death" (Nick Park).

SES

"Avatar", "The Hurt Locker" (Paul N.J. Ottosson), "Inglourious Basterds" (Wylie Stateman), "Star Trek" (Mark Stoeckinger ve Alan Rankin), "Up" ( Michael Silvers ve Tom Myers).

GÖRSEL EFEKT

"Avatar" (Joe Letteri, Stephen Rosenbaum, Richard Baneham ve Andrew R. Jones), "District 9" (Dan Kaufman, Peter Muyzers, Robert Habros ve Matt Aitken), "Star Trek" (Roger Guyett, Russell Earl, Paul Kavanagh ve Burt Dalton).

UYARLAMA SENARYO

"District 9" (Neill Blomkamp ve Terri Tatchell), "An Education" (Nick Hornby), "In the Loop" (Jesse Armstrong, Simon Blackwell, Armando Iannucci, Tony Roche), "Precious: Based on the Novel ’Push’ by Sapphire" (Geoffrey Fletcher), "Up in the Air" (Jason Reitman ve Sheldon Turner).

4