Osman Öcalan parti kurmak istiyor

Abdullah Öcalan'ın kardeşi Osman Öcalan, siyaset yapmak için Türkiye'ye dönmek istediğini söyledi.

16 Kasım 2009, Pazartesi 12:07
A A

Terör örgütü PKK’dan, 2004 yılında yaşadığı fikir ayrılığı nedeniyle ayrılan ve Irak’ın Süleymaniye kentinde yaşayan Abdullah Öcalan’ın kardeşi Osman Öcalan, Kurban bayramından sonra 100 kişilik bir grupla birlikte teslim olacağı yönündeki haberleri yalanladı.

PKK’dan ayrıldıktan sonra Kuzey Irak’ta Süleymaniye kentinde yaşayan ve demokratik açılım kapsamında 100 kişilik bir PKK’lı grup ile kurban bayramından hemen sonra Habur Sınır Kapısı’ndan Türkiye’ye teslim olacağı yönünde haberler çıkan Osman Öcalan, haberi yalanlayarak, sadece Türkiye’de siyaset yapmak için dönmeye hazır olduğunu söyledi.

'BAŞBAKAN, TEREDÜTLERİMİ GİDERDİ'

Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde Kürt sorununun çözümünü kapsayan Demotratik açılımın tartışıldığı 10 ve 13 Kasım görüşmelerini dikkatle izlediğini söyleyen Osman Öcalan, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın ortaya koyduğu çerçevenin anlayış itibari ile olumlu olduğunu söyledi.

‘PKK'DAN AYRILANLARIN ÇOĞU BENİ İZLER’

Kardeş Öcalan, şartların uygun olması ve Türkiye’ye dönmesi halinde dağdan gelenler yerine sivil insanlarla birlikte parti kurmak istediğini söyledi. Osman Öcalan şöyle devam etti: “Benimle birlikte 2004 yılında örgütten ayrılanlar 4 yıldır bireysel yaşam kaygıları nedeniyle siyaseti bıraktılar. Onların herhangi bir siyasette etkileri yoktur.

Toplum içerisinde değerli siyasetçiler vardır. Sivil toplum içerisinde siyasetçilerle, muhafazakar demokrat bir çizgide hareket başlatmak isterim. Eğer bunu başarırsam PKK’dan ayrılanların çoğu beni takip ederek, Türkiye’ye döner. Yapacağım bu hareket, onlar için de teşvik edici olur diye düşünüyorum.”

Ferit ASLAN/DHA

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;