Otobüs firmaları 'bayram etti'

Kurban Bayramı otobüs firmaları için Ramazan Bayramı'na göre daha bereketli geçti. Firmalar, bayram tatili süresince yaklaşık 300 milyon dolar gelir elde etti

24 Ekim 2013, Perşembe 12:02
A A

Türkiye Otobüsçüler Federasyonu (TOFED) Genel Başkanı Mehmet Erdoğan, Kurban Bayramı tatilinin otobüs firmaları için Ramazan Bayramı tatilinden daha bereketli geçtiğini ve firmaların bayram tatili boyunca toplam yaklaşık 300 milyon dolar gelir elde ettiğini kaydetti.

Erdoğan, Kurban Bayramı tatilinde karayolu yolcu taşımacılığı rakamlarıyla ilgili yaptığı değerlendirmede, Türkiye genelinde bayram tatili boyunca otogarlardan otobüslerle günde ortalama 20 bin seferle 1 milyon kişinin hareket ettiğini söyledi.

Bayram tatilinin 9 gün olması ve vatandaşların memleketlerinde kurban kesmeyi istemesi gibi nedenlerle Kurban Bayramı tatilinde Ramazan Bayramı tatiline göre daha fazla yoğunluğun yaşandığını dile getiren Erdoğan "Bu yoğunluğu ek seferlerle karşıladık. Ramazan Bayramında yaklaşık 10 milyon yolcu taşıdık. Kurban’da ise bu rakam 12 milyonu buldu. Kurban Bayramı bizim için Ramazan Bayramı’na göre daha bereketli geçti" dedi.

Erdoğan, otobüs firmalarının bayramdaki yüksek talepten memnun olduğunu ifade ederek "Tatil boyunca Türkiye genelinde yaklaşık 180 bin otobüs seferi yapıldı ve yaklaşık 300 milyon dolar gelir elde edildi" diye konuştu.

Otobüslerin, karayolu yolcu taşımacılığında en güvenli vasıta olduğunu savunan Erdoğan, karayollarında taşımacılık yapan bütün otobüs firmalarının Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı tarafından sıkı denetimlerden geçip taşıma sertifikası aldığını söyledi.

SURİYELİLER BAYRAMLAŞMAYA GİTTİ

Erdoğan, Kurban Bayramı tatili boyunca, en fazla İstanbul, Ankara ve İzmir arasında otobüs seferleri yapıldığına dikkati çekerek, İstanbul’dan yaklaşık 32 bin, Ankara’dan 21 bin ve İzmir’den de 17 bin otobüs seferinin yapıldığını kaydetti.

Mehmet Erdoğan, sadece İstanbul’dan yaklaşık bir buçuk milyon kişinin otobüslerle ayrıldığına işaret etti.

Büyükşehirlerin ardından otobüs seferlerinin tatil kentlerine ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi’ne de yoğunlaştığını belirten Erdoğan, bu durumun 9 günlük uzun bayram tatili ve Türkiye’nin çeşitli kentlerinde yaşayan Suriyeli sığınmacıları bayram tatili için sınır kentlere aileleriyle bayramlaşmaya gitmelerinden kaynaklandığını ifade etti.

AA

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;