Övgü 'YÖK' özür var

Övgü 'YÖK' özür var

04 Ekim 2009, Pazar 05:00
A A

YÖK (Yükseköğretim Kurulu) Başkanı Prof. Dr. Yusuf Ziya Özcan’ın ODTÜ Koleji’nin lise sonda okuyan oğlu Baran Özcan (18), okul arkadaşı A.M.K.’yi 24 Eylül’de okul tuvaletinde dövüp hastanelik etmişti. Bu durum ortaya çıkınca Prof. Dr. Özcan “Benim oğlanın olayla ilgisi yok. A.M.K., oğlumun arkadaşı Mert Oymagil’e küfür ettiği için kavga çıkmış. İlk olarak benim oğlan bir tane vurmuş. Ama benim çocuk biraz büyük olduğu için sanırım hızlı vurmuş. A.M.K. yere düşerken kalorifere ve lavoboya çarpmış” demişti. Prof. Dr. Özcan’ın olayı boks maçı gibi anlatması ve oğlundan ‘övgüyle’ söz etmesi büyük tepki çekmişti.

Davadan vazgeçmeyecek

Bunun üzerine Prof. Dr. Özcan, oğlunun dövdüğü A.M.K.’nin babası Hukuki Araştırmalar Derneği Genel Başkanı Mustafa K.’yi dün ziyaret etti. Mustafa K.’den özür dileyen Prof. Dr. Özcan “Yıllardır aile dostuyuz. Bu olay dostluğumuzu bozmasın” dedi. Mustafa K. ise savcılığa başvurduğunu ve davadan vazgeçmeyeceğini söyledi.

‘Maksadını aşmış’

Mustafa K. “Prof. Dr. Özcan ile aile dostuyuz. Bugün (dün) ofisime ziyarete geldi. Hem oğlumdan, hem benden, hem ailemden, hem de bütün sülalemizden ayrı ayrı özür diledi. Gazetelerde yer alan haberin kendi düşüncelerini yansıtmadığını, söylediklerinin maksadını aştığını, çok üzgün olduğunu, uzun yıllara dayanan aile dostluğumuzun zedelenmesini istemediğini dile getirdi. Ben kendisine adli sürecin devam edeceğini söyledim. O da adli süreçten çıkacak sonuca saygı duyacağını ifade etti” diye konuştu.

YÖK Başkanı’nın oğlu uzaklaştırma alabilir

ODTÜ Kolej yöneticileri, A.M.K.’yi döven Baran Özcan ve Mert Oymagil’in davranışının cezasız kalmaması için konuyu disiplin kuruluna taşıdı. İki öğrencinin de disiplin kuralları gereği bir yıl okuldan uzaklaştırma cezası alabileceği öğrenildi.

Tolga Akıner / DHA

 

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;