Oy kullanamadığı için özür diledi

Referandumda oy kullanamayan CHP lideri Kılıçdaroğlu, bununla ilgili sorular üzerine özür diledi; istifa iddialarını da yalanladı

13 Eylül 2010, Pazartesi 07:20
A A

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, referandum sonuçlarına ilişkin ilk değerlendirmesinde yüzde 42 evet oyunun kendileri açısından güzel bir sonuç olduğunu söyledi ve oy kullanamaması nedeniyle de özür diledi.

İstifa dedikodularını yalanlayan Kılıçdaroğlu, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın dayatmadan vazgeçmesi ve kendilerinden özür dilenmesi halinde yeni anayasaya katkı vereceklerini açıkladı. Saat 24.00’de basının karşısına çıkan Kılıçdaroğlu şunları söyledi:

>> AK PARTİ KILIÇDAROĞLU'NU TOPA TUTTU

SINIFTA KALDI: ‘Bitaraf olan bertaraf olur’ zihniyetiyle kamuoyunun baskı altına alındığı bir süreci yaşadık. AKP hiç de iyi demokrasi sınavı veremedi, vatandaşın iradesine ipotek koymaya çalıştı, kampanyada sınıfta kaldı.

SONUÇ AZIMSANAMAZ: AKP’nin baskısı karşısında yurttaşlarımızı uyarmaya aynı sorumluluk ve kararlılıkla devam edeceğiz. Karara saygı duyuyoruz. Ama bilinmelidir ki Türkiye, sadece iki kişiden birisinin mutlu eden kararla yola devam edemez.

GÜZEL BİR SONUÇ: Yüzde 42’lik sonuç bizim açımızdan güzel bir sonuç. Sadece CHP hayır oyu kullanan parti değil. Başka partiler  de kullandılar. Evet’i sadece AKP de kullanmadı, başka partiler de kullandı.

TUNCELİ’YE TEŞEKKÜR: Bütün Tuncelililere teşekkür ediyordum. Onlar 12 Eylül 1982 anayasasına da en yüksek hayır oyu veren illerden biriydi. Zaten bilinçli bir kent.

ÜZDÜYSEM ÖZÜR DİLERİM: (Oy kullanamamasıyla ilgili sorular üzerine)  İstanbul anakent belediyesi için kaydım vardı, İstanbul’da kaydım olduğunu biliyordum ama benim bilgim dışında hangi gerekçeden olduğunu bilmediğim bir gerekçe ile oraya gidiyorlar ve adresimi değiştiriyorlar ve sonra kaydım siliniyor. Ben her yurttaş gibi kaydımın olduğunu ve gidip oy kullanacağımı düşünüyordum. Elbette bu tablonun ortaya çıkması doğru değil. Partili arkadaşlarımızı üzdüysem özür dilerim. Bizim de çalışmamız lazımdı. Ama yoğun trafikle bakamadım. Ben de nüfus cüzdanı ile gidip kullanacağımı sanıyordum.

SON İKİ GÜNDE BELLİ OLDU: Bu durum son iki günde belli oldu. Arkadaşlarım YSK ile temasta bulundular. Kütükler kapatıldığı için oy kullanamayacağım söylendi.

LİSTEYE BAKMAM GEREKİYORDU: (‘Listeye bakmam gerekiyordu’ dediniz listeye bakılmamasında örgütün veya başkasının sorumluluğu olduğunu düşünüyor musunuz?’ sorusu üzerine) Ben kimsenin sorumlu tutulmasını istemiyorum. Bir yurttaş olarak bakmam gerekiyordu. Ama yoğunluk içinde bakamadım. Benim nasıl olsa listede adım vardı diye düşündüm. Ama benim bilgim haricinde çıkarıldı. Kontrol gereğini duymadım. Böyle bir tabloyla karşılaşacağımızı hiç sanmıyordum ben.  (Bir ay önce haberler çıktı denilmesi üzerine) O günden sonra kontrol etme gereği duymadım. Böyle bir tablo ile karşılaşacağımızı hiç tahmin etmiyordum.

POLİSLER KİMİN TALİMATIYLA GİTTİ: (Sizi zor durumda bırakmak adına özellikle mi yapıldı sorusu üzerine) Bir, oraya giden polis arkadaşlar kimin talimatı ile gittiler? Buyurun araştırın. İki, orada kaydım siliniyor bana haber verilmiyor, nasıl oluyor bu tablo? Muhtarın haberi yok. (‘Bir oy bile değerli dediniz’ çelişkili bir durum olmadı mı? sorusu üzerine) Evet doğru haklısınız.

CHP faturayı MHP ve tatilciye kesti

Referandumda yüzde 57,9 “evet” oyu çıkması ve CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun seçmen kütüğünde kaydının olmaması nedeniyle oy kullanamaması, CHP Genel Merkezi’nde dün gece yarısına kadar derin bir sessizliğin hakim olmasına yol açtı

Kılıçdaroğlu, saat 24.00’e kadar basının önüne çıkmazken, partililerden de oylama bitene kadar açıklama yapılmaması gün boyu partide referandumdan çok bu konunun konuşulmasına yol açtı. Parti yönetiminin, gazetecilerin gün boyu aradığı Kılıçdaroğlu’nun Ankara’da mı yoksa İstanbul’da mı olduğu konusunda net bilgi vermemesi ve basının yanıltılması partideki kafa karışıklığının boyutunu ortaya koydu.

SAV’A SORULAR


CHP,Referandum İzleme Merkezi’ni  4. kattaki İsmail Cem Salonu’nda kurdu. Genel Sekreter Önder Sav, merkezin tanıtımını yaptığı basın mensuplarının, Kılıçdaroğlu’nun nerede olduğuna yönelik sorularına önce “nerede olduğunu bilmedikleri” yanıtını verdi. Sav, daha sonra, “Sayın Genel Başkan’ın nerede olduğunu bilmiyorum. İstirahatte” dedi. Kılıçdaroğlu, gün boyu ortaya çıkmazken, eşi, Kılıçdaroğlu’nun İstanbul’da olduğu, İstanbul İl Yönetimi ise Ankara’ya gittiği bilgisini verdi. Bu durum, partiyi takip eden gazetecilerin ve partililerin, referandumdan çok Kılıçdaroğlu’nun nerede olduğuna odaklanmasına yol açtı.
Saat 20.00 sıralarında genel merkeze gelen Baykal döneminde Genel Saymanlık ve Parti Sözcülüğü yapmış olan Mustafa Özyürek, “Sandık böyle tecelli etmiştir. Saygı duyacağız. Bu referandum hukuk devletini ortadan kaldıracak, yargıyı bütünüyle iktidarın emrine verecek bir sonuç çıkmıştır” dedi.

KURMAYLARA TELEFON

Başbakan Erdoğan’ın açıklama yaptığı sıralarda CHP yönetimi de kendi arasında toplanarak gelen ilk sonuçları değerlendirmeye aldı. Toplantı yapılması talimatının, 21.00 sıralarında kurmaylarını telefonla arayan Kılıçdaroğlu’ndan geldiği öğrenildi.

Kılıçdaroğlu, Ankara’daki MYK üyelerinin toplanarak durumu değerlendirmesini istedi. Bir açıklama metninin hazırlanmasını isteyen Kılıçdaroğlu, binaya ulaştığında metne son şeklini vereceğini söyledi. 22.00 sıralarında partiye gelen Kılıçdaroğlu, MYK üyeleriyle bir araya gelerek yapılacak açıklamaya son şeklini verdi.

CHP kurmayları da yaptıkları toplantıda, ilk aşamada; referandumda “evet” oylarının yüksek çıkmasında, “Bayram tatilinde olanların tatili kesip oy kullanmaya gelmemeleri, katılımın düşük olması ve MHP’nin tabanının bölünerek bir kısmının ‘evet’ oyu vermesinin etkili olduğu” değerlendirmesini yaptı.

(MİLLİYET)

 

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;