'Oybirliğiyle karar alıyormuşsunuz! Darısı başımıza'

Başbakan Tayyip Erdoğan Pakistan gezisinin ikinci gününde dün ülkenin başkenti İslamabad'daki Pakistan Meclisi'nde konuştu

27 Ekim 2009, Salı 05:00
A A

‘YALNIZ DEĞİLSİNİZ’

Pakistan Senatosu ve Ulusal Meclisi’nde tüm kararların oybirliğiyle çıktığını öğrenen ve bunun kendisini çok mutlu ettiğini vurgulayan Erdoğan, “Darısı benim ve bizim başımıza diyorum” dedi. Konuşmasında, Pakistan’daki aşırı dinci militanların gerçekleştirdiği terör eylemlerine de değinen Erdoğan “Terör ve aşırılıkla mücadelede yalnız değilsiniz” diye konuştu.

‘EN İYİSİ ORTA YOL’

İki yıl önce terör saldırısında can veren eski Pakistan Başbakanı Benazir Butto’yu da rahmetle anan Erdoğan, şöyle konuştu: Bizim medeniyetimizin bu konuda ortaya koyduğu ilke şudur. Her işin en hayırlı olanı orta olanıdır, aşırı uçlar değildir. Aşırılıklara asla prim veremeyiz. Biz de terörden çok çektik, çok sayıda şehit verdik. Yani ’damdan düştük’.

GAZZE ÖVGÜSÜ

Dünyanın ilk ve tek kadın Meclis Başkanı olan Pakistan Meclis Başkanı Fehmida Mirza da Erdoğan’a şöyle seslendi: Bir devlet adamı olarak İslam dünyasında bu milenyumun başından beri sesi en güçlü çıkan figürlerinden bir tanesisiniz. Filistin halkının davasını savundunuz. Sayın Başbakan sadece hem Türkiye hem Gazze’deki insanların kalbini ve aklını kazanmakla kalmadınız, burada Pakistan halkının da kalbini ve beynini, aklını kazanmış bulunuyorsunuz.

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;