'Öyle Bir Geçer Zaman ki' çok ağlatacak

Babası başka bir kadına aşık oldu, annesinden boşanmaya karar verdi. Ama yaşadığı dram ailesinin dağılmasıyla sınırlı kalmayacak. Minik Osman biraz büyüyünce okulunu bırakıp, evin tüm yükünü omuzlarına alacak

Pazartesi, 15 Kasım 2010 - 14:09

'Öyle Bir Geçer Zaman ki' çok ağlatacak

Bu sezona damgasını vuran yapım kuşkusuz, “Öyle Bir Geçer Zaman ki” dizisi oldu. Hikayesi 1967’den günümüze uzanan, denizci Ali Akarsu’nun Hollandalı Carolin’le yaşadığı yasak aşkı ve bu aşkın bir aileyi nasıl parçaladığını anlatan dizi, daha ilk bölümünde milyonları ekran başına kilitledi. Kendini çocuklarına adamış Cemile, üniversite öğrencisi Aylin, liseli Aylin’le Mete ve en çok da 5 yaşındaki Osman’ın yaşadığı dram, ekran başındakileri kahretti, gözyaşlarına boğdu.

Erkan Petekkaya, Ayça  Bingöl Yıldız Çağrı Atiksoy, Farah Zeynep Abdullah, Aras Bulut İynemli, Emir Berke Zincidi ve Wilma Elles’in rol aldığı, Zeynep Günay Tan’ın yönettiği dizi, kısa sürede geniş bir izleyici kitlesine ulaştı. Peki kısa zamanda reyting listesinin zirvesine oturan ve uzun süre de o koltuğu kimselere kaptırmayacak gibi görünen bu dizinin başarısının sırrı neydi?
 
HİKÂYE GERÇEKÇİ VE YALIN  

Senarist Coşkun Irmak’a göre hikâyenin en çarpıcı özelliği, yalın ve derin olması: “Bu senaryo çok yalın ve derin oldu. İçinde umut barındırıyor ve izleyiciyi en çok çeken nokta da bu bana kalırsa.”

Yönetmen Zeynep Günay Tan ise seyirciyi yakalayan unsurun ‘gerçekçilik’ olduğuna inanıyor: “Hikaye çok yalın ve bir o kadar da gerçek. Seyirciyi ekrana çeken de dizinin gerçekliği ve herkesin empati kurabileceği bir hikayeye sahip olması. Bir de hayatta tüm kötülükler üst üste gelirken dizide sürekli mücadele ve umut var. Karakterlerin o zorlukları nasıl atlattığını, hayatta nerelere geldiklerini anlatan bir iş.”
Ali’yi canlandıran Erkan Petekkaya da yönetmenle aynı görüşte: “Senaryodaki gerçekliği izleyiciye aktarmak için ekip olarak elimizden geleni yapıyoruz. Bunu da başardığımızı düşünüyorum. Mesela bir sahne çekiyoruz, bakıyoruz ki arkadan bir Doblo geçiyor, o sahneyi baştan çekiyoruz. Diğer dizilere göre iki kat daha fazla yoruluyoruz. Ama diziyi izlediğim zaman da çok gerçek bir şey izliyormuşum gibi geliyor.”

KAST İÇİN AYLARCA ÇALIŞILDI

“Öyle Bir Geçer Zaman ki?”, üzerinde çok uzun süre çalışılmış büyük bir prodüksiyon. Dizinin 16 bölümü, çekimler başlamadan önce, 1,5 senelik süreçte yazıldı. Kast ve mekân için ön hazırlıklar ise geçtiğimiz mart ayında başladı, çekime kadarki üç aylık süreçte titiz bir çalışma yürütüldü. Ailenin yaşadığı evin etrafındaki tüm binalar yeniden restore edildi, mahallenin çehresi değiştirildi.

Hikayedeki inandırıcılığı ve gerçekliği artırmak için kadroda yeni yüzlerin olması gerekiyordu. Bu nedenle birçok genç oyuncu adayıyla deneme çekimleri yapıldı. Ekibin en çok zamanını alan konu ise Ali’nin yasak aşkı Carolin’i kimin oynayacağıydı. Bu rolü yabancı bir oyuncunun canlandırması isteniyordu, ancak çekime iki hafta kala hâlâ ortada Carolin’i oynayacak biri yoktu. Sonunda Facebook'a ilan verildi ve böylece yollar Alman oyuncu Wilma Elles’le kesişti.

YETİŞKİN OSMAN KİM OLACAK

Minik başrol Osman için de yaklaşık 300 deneme çekimi yapıldı. Ve sonunda 5 yaşındaki Emir Berke Zincidi’de karar kılındı. Dizinin bu kadar çok sevilmesinde en büyük etkenlerden biri de, ‘küçük’ Emir Berke’nin ‘büyük’ oyunculuğu oldu.

Aynı zamanda hikâyenin anlatıcısı olan Osman, zaman içinde büyüyecek ve günümüzde 40’lı yaşlara gelecek. Şimdi dizi takipçilerinin en çok merak ettiği, sesini duydukları ama henüz yüzünü göremedikleri ‘yetişkin Osman’ı kimin oynayacağı. Osman’ı, onu seslendiren Taner Birsel’in canlandıracağı söyleniyor, ancak henüz dizi ekibinden bir açıklama yapılmış değil...

OSMAN OKULU BIRAKACAK

Kanal D, eylül ayında yayına başlayan “Öyle Bir Geçer Zaman ki” için ilgi çekici bir reklam stratejisi yürüttü. Hazırlanan ilanlardan biri de dizinin ilerleyen bölümlerinde neler yaşanacağına dair önemli ipuçları veriyordu: Osman’ın babası başka bir kadına aşık olacak, annesiyle babası ayrılacaktı. Hikâyede şimdi Ali ve Cemile’nin boşanma süreci işleniyor. Ancak ilerleyen bölümlerde dram daha da artacak. Osman önce okulu bırakacak, biraz daha büyüyünce evin tüm yükünü omuzlarına alacak...

ONLAR DA ŞAŞIRDI

“Öyle Bir Geçer Zaman ki?”nin daha ilk iki bölümünde çok geniş bir seyirci kitlesine ulaşması, dizi ekibini de şaşırttı. Başrol oyuncusu Erkan Petekkaya, “Ben o kadar erken tutacağını hiç düşünmüyordum. Sekizinci bölümden itibaren ilgi göreceğini sanıyordum ama daha ikinci bölümde patladı” diyor.

PEDAGOG VE OYUNCU KOÇU VAR

Salı akşamları sokaklar boşalıyor, herkes ekran başına çivileniyor. Osman hıçkıra hıçkıra ağladıkça, izleyici de gözyaşlarına boğuluyor, o gülünce tüm evler şenleniyor... Beş yaşındaki Emir Berke Zincidi, olağanüstü performansıyla büyüklerine adeta oyunculuk dersi veriyor.

Peki dizideki ağır dram, minik oyuncuyu nasıl etkiliyor?

Zeynep Günay Tan, “Sette Osman’ın bir pedagogu var, bazen ‘Oyun zamanı’ diyerek gelip çekimi durduruyor. Emir Berke, oyun odasında oyunlar oynuyor. Sahneyi tamamlayamamak bazen bizi zorluyor ama önce onun çocukluk durumunu gözetmemiz gerekiyor” diyor.
Erkan Petekkaya da minik oyuncunun olumsuz etkilenmemesi için azami dikkat gösterildiğini söylüyor: “Dizide en çok şiddeti Osman görüyor, her şeye tanıklık ediyor çünkü. Ama Emir Berke’nin olumsuz etkilenmemesi için çok profesyonelce çalışılıyor. Sette bir pedagogu ve oyuncu koçu var mesela. Onunla çok özel ilgileniliyor.” (Hürriyet)

3