Öymen: Sözlerim çarpıtıldı

Öymen: Sözlerim çarpıtıldı

16 Kasım 2009, Pazartesi 13:21
A A

CHP Genel Başkan Yardımcısı Onur Öymen, söz konusu konuşmasında, Atatürk'ün, AK Parti hükümetinin yaptığı gibi terörle müzüzakere değil, mücadele ettiğini vurgulamak istediğini söyledi. NTV'ye açıklamalarda bulunan Onur Öymen, "Ben konuşmamda Atatürk'ün izlediği politikayı anlattım. O dönem bir çok ayaklanma çıktı. Ayyklanmalar bastırıldı, yanlış bir şey mi yaptı Atatürk? Devlete başkaldıranlarla müzakere etmemiştir. Benim söylediğim bu. Bu söze söylenmemiş manâlar eklemek doğru olur mu? Alevilerle ilgili bir şey söylemedim ki. Atatürk, Alevilerle mi mücadele etti? Dersim olayının böyle mi anlamak gerekir? Nereden çıkarıyorlar bunu. Bir gazeteci arkadaşım, "bir konuşmanın bu kadar çarpıtıldığını görmedim, ders olarak okutulmalı" dedi. Pek çok kişi de konuşmamı defalarca okuduklarını ama böyle bir mâna çıkarmanın mümkün oladığını söylüyor" dedi.

Öymen, Kılılçdaroğlu'nun açıklamasıyla ilgili olarak da "Ben zaten gereğini yapıyorum. CHP'nin görevi Cumhuriyet'e sahip çıkmaktır. Atatürk'ün yaptıklarına sahip çıkıyorum. Onun yaptıklarını anlatmak, ne zamandan beri hata oldu" diye konuştu.
Amacının Alevi vatandaşları üzmek ya da onlara acı hatıraları hatırlatmak olmadığını söyleyen Öymen "Onları üzdüysem özür dilerim. Ama konuşmam bu kadar çarpıtıldığı için ben de çok üzüldüm" dedi.

Posta İnternet

Kılıçdaroğlu: Öymen gereğini yapmalı

 

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;