Oyuncak seçerken dikkat!

Çocukların kişilik ve yetenek gelişimini sağlamak için seçilecek oyuncaklar çok önemli.

27 Kasım 2010, Cumartesi 05:00
A A

Ferhan Kaya POROY

Memorial Antalya Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Bölümü’nden Aşkın Güra Nemlioğlu oyuncak seçiminde dikkat edilmesi gerekenleri anlattı:

- Oyuncak çocukta merak uyandırmalı, kas çalıştırmalı, girişimciliği ve düş gücünü artırmalı. En iyi oyuncak, tekrar tekrar oynamak istediği ve her defasında daha fazla haz aldığı oyuncaktır.

- Oyuncak, çocuğun yaş grubuna göre seçilmeli. 0-2 yaş arası çocuklar tüm duyularını uyaran renkli ve sesli çıngırak gibi oyuncaklardan hoşlanırken, okul öncesi çağda olanlar yaratıcı yönlerini destekleyen her türlü nesneyi ve resim yapmayı sever.

 - Aileler, oyuncağın kullanımından kaynaklanan riskleri dikkate almalı. Oyuncağın parçaları sağlam ve zorlamalara dayanıklı olmalı, kenarı ve çıkıntıları fiziksel yaralanmaları en aza indirecek şekilde tasarlanmalı. Ve çocuklar yuttukları parçalarla boğulma riski taşımamalı.

- ‘Avrupa’ya uygun’ anlamına gelen ve gereken güvenlik şartlarını karşıladığını gösteren CE, ithal bütün oyuncaklarda aranan kriterdir. Üretim yeri neresi olursa olsun, üzerinde CE damgası olan oyuncak güvenlidir.

- Pil yerinin kapalı, vidalı ve emniyetli olmasına dikkat edin. Pil kutupları, pil voltajı, DC işareti okunaklı olmalı. Eski ve yeni piller ile alkali, standart ve şarj edilen piller birlikte kullanılmamalı.

- Yumuşak hayvan ve bebeklerin yıkanır olmasına, gözler, burun, düğme ve diğer ayrıntıların kopmayacak şekilde dikilmiş-yapıştırılmış olmasına özen gösterin. Astım ve alerji riski olan çocuklarda tüylü oyuncaklardan kaçının.

- İlk yaşlarda çocuklar cisimleri ağza götürmeye eğilimlidir. 3 yaşından küçük çocuklara minik parçaları olan oyuncaklar almayın.

- Oyuncağın boyası dökülüyor ya da çok kısa zaman sonra çıkıyorsa çocuğunuzdan uzaklaştırın.

(Bu yazı 20.11.2010 tarihli Cumartesi Postası'ından alınmıştır.)

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;