'Özal'ı ortaklaşa öldürdüler'

Anavatan Partisi Genel Başkanı İbrahim Çelebi " Özal'ın dış ve iç odaklar tarafından ortaklaşa bir sistemle öldürüldüğünü düşünüyoruz" dedi

17 Kasım 2012, Cumartesi 16:31
A A

İzmir İl Başkanlığı’nın açılışında partililere seslenen Genel Başkanı İbrahim Çelebi, geçen ay otopsi için mezarı açılan 8’nci Cumhurbaşkanı Turgut Özal’ın ölümüyle ilgili açıklamalarda bulundu.

Çelebi,  "İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı ile Adalet Bakanlığı’na mezarın açılmasında müdahil olduğumuzu söyledik. Ama bizim bir siyasi rant elde edeceğimiz kuşkusu ile bize o izni vermediler. Cumhurbaşkanımızın normal şartlarla öldürülmediğine inanıyoruz.

Türkiye’nin bugünkü belası olan PKK ile sorunlarını o günlerden görmüş, Türki Cumhuriyetler ile çok büyük bağlantılar yapıyordu. O yüzden dış ve iç odaklar tarafından ortaklaşa bir sistemle öldürüldüğünü düşünüyoruz" dedi.

"BİZE OYUN OYNADILAR"

İnsanlara yeni alternatif sunmak istediklerini kaydeden Genel Başkan Çelebi, 2007’de Doğru Yol Partisi ile birleşme süreçlerinde pek çok fedakarlık yaptıklarını söyleyerek, şöyle dedi:

"O süreçte tabiri caiz ise ’çırak’ çıkartıldık. Biz ülke için fedakarlık yaptık ama bizimle birlikte bu işi geliştirmek isteyen arkadaşlarımız bize oyun oynadı. 2007 seçimlerinde ANAP’ı seçimlere sokamadık.

2009 yılında da aynı darbeyi yaşadık. Ardından 2010 yılında biz bu hakkımızda oynanan oyunların ardından ülkemizin siyasetini açalım diyerek Demokrat Parti çatısı altında tüm mal varlığımızla birleşme kararı aldık. Bizim niyetimiz halisaneydi. Anavatan Partisi olarak yarım kalan meşalemizi yakmaya karar verdik. İşimiz zor, uzun yolumuz uzun ama bir o kadar da kıymetli bir yoldayız."

Burcu TANER/İZMİR, (DHA)

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;