'Özel okula dönüşme kriteri esnetilebilir'

Milli Eğitim Bakanı Avcı, 'Özel okula dönüşme kriterlerimizde bir esneklik sağlayacağız, böylece mevcut dershanelerin muhtemelen 5'te 1'i, belki daha azının, bu kriterlerin esnetilmesiyle özel okula dönüşebilme kabiliyetleri var' dedi

28 Kasım 2013, Perşembe 16:35
A A

Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, AK Parti Genel Merkezi'nde, milletvekillerine dershanelerin özel eğitim kurumlarına dönüştürülmesine yönelik çalışmalara ilişkin yaptığı bilgilendirmenin ardından açıklamalarda bulundu. Bakan Avcı, "Özel okula dönüşme kriterlerimizde bir esneklik sağlayacağız, böylece mevcut dershanelerin muhtemelen 5'te 1'i, belki daha azının, bu kriterlerin esnetilmesiyle özel okula dönüşebilme kabiliyetleri var, bunu sağlamaya çalışıyoruz. Özel okula dönüşme kriterlerini sağlayamayanlar için geliştirdiğimiz açık lise veya akademik lise önerisinin içeriğini anlattık" dedi.

"VERİMLİ, GÜZEL BİR TOPLANTI OLDU"


Bakan Avcı, "Biz kamuoyunda yanlış bilinen veya yeterince anlatamadığımız konuları milletvekili arkadaşlarımızla paylaştık. İşin doğrusu nedir, biz ne yapıyoruz, ne yapmayı düşünüyoruz, kimlerle görüştük, görüşmelerden ne tür sonuçlar aldık, ne tür tepkiler alıyoruz, ne tür öneriler alıyoruz, onların hepsini arkadaşlarımızla paylaştık. Bence çok verimli, güzel bir toplantı oldu" diye konuştu.

Bakan Avcı "Bunlara dönüşemeyecek olanlara öngördüğümüz etüt eğitim merkezleri nasıl işleyecek, etüt eğitim merkezlerinin statüsü nedir, okuma salonları iddia edildiği gibi kapatılacak mı? Etüt eğitim merkezleri de kapatılıyormuş doğru mu, sorularına yanıtlar verdim. Arkadaşlarımız bunların doğru cevaplarını biliyorlar, ama bir kısmı kendi seçim bölgelerinde farklı sorulara muhatap oldukları için bir kere daha bunların net bir biçimde konuşulmasını arzu ettiler. Biz de kendilerine bunları izah ettik. Özel okula dönüşme kriterlerimizde bir esneklik sağlayacağız, böylece mevcut dershanelerin muhtemelen 5'te 1'i, belki daha azı bu kriterlerin esnetilmesiyle özel okula dönüşebilme kabiliyetleri var, bunu sağlamaya çalışıyoruz. Özel okula dönüşme kriterlerini sağlayamayanlar için geliştirdiğimiz açık lise veya akademik lise önerisinin içeriğini anlattık. Mevcut dershanelerin, dershane olmak için bugün de yürürlükte olan kriterleri var, bunların da asgari standartları var, MEB tarafından izin verdiğimiz standartlar vardı, dedik ki bu standartlar açık lise veya akademik liseye dönüşmek için yeterlidir.

AKADEMİK LİSE KİME HİTAP EDECEK?


Özel okula dönüşmeyenler mevcut alt yapılarıyla akademik liseye dönüşebilirler. Bu akademik liselere kimler gidecek, kimlerin öğrenci olması uygun görülecek konularla ilgili dershaneci arkadaşların önerilerini paylaştık. 'Bu da olmaz, bunu da istemiyoruz, bize başka imkan sağlayın' diyenlere de etüt eğitim merkezi olabilirsiniz, bu öneriyi getiriyoruz. Etüt eğitim merkezleri ücretsiz olmak koşuluyla açılabilir"dedi.

"YALAN YANLIŞ BİR TAKIM SPEKÜLASYONLAR YAPILIYOR"

Bakan Avcı, "Zamanlamaya ilişkin, bunun belli bir vadeye yayılması, seçim sonrasında yapılması gibi milletvekillerinin ilettikleri düşünceler var. Sayın Başbakanımız Rusya dönüşünde 'Bu konuyu çok kokutmamak lazım' dedi. Konuyla ilgili yalan yanlış bir takım spekülasyonlar yapılıyor, olacak şeyler olmayacakmış gibi, olmayacak şeyle olacakmış gibi takdim ediliyor, bütün bunları önlemek bakımından bu işi bir an önce neticelendirmek en doğrusudur. Uzadıkça bu konunun Başbakanın tabiriyle kokutulması tehlikesi var,

onu kokutmamak lazım. Bunu arkadaşlarımızla paylaştık, onlar da bunu anlayışla karşıladı" dedi.

ARSA TEŞVİKİ, KREDİ KOLAYLIĞI VE VERGİ BORÇLARININ YENİDEN YAPILANDIRILMASI


Özel okula dönüşecek dershanelere de arsa teşviki, kredi kolaylığı ve vergi borçlarının yeniden yapılandırılması gibi kolaylıklar da sağlayacaklarını belirten Bakan Avcı, "Ama bunlar sadece Milli Eğitim Bakanlığı'nın karar vereceği konular değil, bunlar en başta Maliye Bakanlığı, Kalkınma Bakanlığı dolayısıyla Bakanlar Kurulu'nda enine boyuna, artılarıyla eksileriyle görüşülmesi, kararlaştırılması gereken konular" dedi.

DHA

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;