Özgecan'ın babası konuştu

Türkiye'yi yasa boğan Özgecan cinayetine tepkiler yurt genelinde sürerken, hunharca öldürülen genç kızın babası, açıklamalarda bulundu

16 Şubat 2015, Pazartesi 16:14
A A

Mersin’in Tarsus ilçesinde hunharca öldürülen üniversite öğrencisi Özgecan Aslan’ın,  Barış Mahallesi’nde oturan ailesinin evine taziye ziyaretleri sürüyor. Bu kapsamda TRT  Çukurova Bölge Müdürü Sebahattin Kahraman da acılı aileyi ziyaret ederek başsağlığı dileklerinde bulundu. Ziyaret sırasında konuşan baba Mehmet Aslan, tüm insanlığa  örnek olacak açıklamalarda bulundu.

 

 

"DÜNYANIN BARIŞA VE SEVGİYE İHTİYACI VAR"

Yaşadıkları olay nedeniyle Cumhurbaşkanı ve Başbakan dahil tüm devlet büyüklerinin  kendisini arayarak baş sağlığı dileklerinde bulunduğunu anlatan Mehmet Aslan, "Devletimiz zeval görmesin. Milletimiz necip, güzel bir millet. Güzel gönüllü insanlar var. Bir çok haber kanalından konuşmak için, röportaj yapmak için geliyorlar ama hiçbirini kabul etmedim fakat böyle bir konuşma yapmak mecburiyeti aslında doğuyor. Çünkü memleketimizin, hatta dünyanın aslında öncelikle barışa ve sevgiye ihtiyacı var. Ben  öncelikle kendim için şunu söyleyeyim; ben günahkarların günahkarı, fakirlerin fakiri, acizlerin acizi bir garibim. Rabbim özel yaratmış, güzel yaratmış, çok sevdi yanına aldı. Bu  memlekette artık ikilik olmasın. Bu vahim olayı yapan insanlara da zulmedilmesin, adaletin  karşısına çıkıp cezalarını çeksinler. Allah onların analarına, babalarına da yardımcı olsun" diye konuştu.

"SEVMEKTEN BAŞKA BİR ÇIKAR YOLUMUZ YOK"

"Sevmekten başka bir çıkar yolumuz yok" diyen acılı baba, insanların barışta iken teslim  olması gerektiğini, savaş çıktıktan sonra bunun bir kıymeti olmayacağını belirterek, şöyle  devam etti: "Teslim olursak içimizdeki bütün güzellikler ortaya çıkacak. Savaşırsak,  sonunda nefsimiz kazanacak ve analar, babalar ağlayacak, meleklerin kanatları  koparılacak, meleklerin çığlıklarını kimse duymayacak. Duyduğumuz kulaklarımızın,  gördüğümüz gözlerin aslında bir anlamı yok. Memlekette herkes bir şey söylüyor; biz ne  ocuyuz, ne bucuyuz, şanı yücelerden yüce olan Türk milletinin bir ferdiyim, evladıyım. Allah devletimize zeval vermesin. Güzel gönüllere sahip olan bu milletten Allah razı olsun.  Devlet büyükleri, ali cenapları teker teker herkes aradı, baş sağlığında bulundu. Hepsine  ayrı ayrı şükranlarımı ve minnetimi bildirmek istiyorum."

 

 

"DOĞRU YOLU BULMAK, DOĞRU YOLU SEÇMEK, DOĞRU YOLDA YÜRÜMEK ÇOK ZOR"

Kendisinin çok akıllı bir insan olmadığını, ancak dilinin döndüğü kadar Kur’an-ı Kerim  okuduğunu ifade eden Mehmet Aslan, "Ben milletimizden çok şey bilmem ama, Ma’un  Suresi’nin, Ali İmran Suresi’nin 103. ayetini ve Asr Suresi’ni okumalarını tavsiye ediyorum.  Bu ayetler bana göre çok önemli. Doğru yolu bulmak, doğru yolu seçmek, doğru yolda  yürümek çok zor. Malum, dünya geçimini sürdürmek için çalışıyoruz. Gözümüz  körleşiyor, kulaklarımız sağırlaşıyor. Herkes kalbindeki sesi iyi dinlesin. Bana yıllarca neler olabileceğini anlattılar  ama ben anlamadım. Gözlerim kör, kulaklarım sağır vaziyette dünyanın peşinde koştum  durdum. Elbette ki çalışacağız, memleket için, ailemiz için, çocuklarımız için ama  arada sırada da şöyle bir durup düşünmemiz lazım" ifadelerini kullandı.

"İNSAN OLAN BUNU YAPAMAZ"

Anne Songül Aslan ise, kızlarını hep dürüst olarak yetiştirdiğini ve dürüst olmalarını  istediğini belirterek, şu ifadeleri kullandı:

"Çok kaliteli bir kızım vardı, çok sağlam, çok  yürekli. Hep ben meleğim diye severdim kızımı, melek yüzlü diye severdim. Her zaman  dürüstlüğü öğrettim, namuslu olmayı öğrettim. Eline, beline, diline sahip ol derdim. Kızım  bu uğurda mücadele etmiş. O pisliklerden namusunu korumak için canından oldu.  Allah’ından bulsunlar. Allah bin mislisini onlara versin diyorum. Kızımın hiç bir günahı  yoktu. Suçsuz bir çocuğu nasıl böyle katlederler. İnsan olan bunu yapamaz. Biraz vicdan  olsa bunu yapmaz. Bunlar insan değil, cani."

Öte yandan, aileye ziyaretçi akını gün boyu devam ederken MHP Mersin milletvekilleri  Mehmet Şandır ve Ali Öz ile birlikte Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz da acılıyı aileyi ziyaret ederek baş sağlığı dileklerinde bulundu. Taziye çadırında ise  sürekli Kur’an-ı Kerim okunurken, açılan anı defterine insanlar Özgecan ile ilgili düşüncelerini yazdı.

İHA

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;