Özgürlük çığlığı

24 Şubat 2009'da uyuşturucu kullanmak ve ticaretini yapmak suçlarından tutuklanan Deniz Seki tahliye edildi

02 Ekim 2009, Cuma 11:17
A A

Şarkıcı Deniz Seki, 24 Şubat 2009’da uyuşturucu kullanmak ve ticaretini yapmak suçlarından tutuklanmış, Bakırköy Kadın Tutukevi’ne gönderilmişti. 218 gündür cezaevinde yatan Deniz Seki dün ilk kez hakim karşısına çıktı. 

Deniz Seki, Beşiktaş’taki İstanbul Adliyesi’ne girerken “Adalet yerini bulacak, dualarınızı bekliyorum” dedi. Deniz Seki saatler süren ifadesinin ardından dün akşam şartlı tahliye edildi. Deniz Seki çıkışta “Yaşasın özgürlük! Bugün benim doğum günüm. Artık bambaşka bir Deniz var. Yepyeni bir insan oldum. Bir an evvel eve gidip anacığıma sarılmak istiyorum” dedi. Deniz Seki’nin ilk duruşması 18 Şubat’ta. 

Musa KESLER-Taner YENER-Seyit ERÇİÇEK 

218 GÜNDE NELER OLDU? 
* Deniz Seki uyuşturucu kullandığı ve ticaretini yaptığı gerekçesiyle 13 Şubat 2009’da gözaltına alındı.

* Zekeriyaköy Jandarma Karakolu’na götürülen Deniz Seki’yi sevgilisi klarnetçi Hüsnü Şenlendirici görmek istedi, ama görüştürülmedi.

* Deniz Seki sevk edildiği mahkemece 16 Şubat 2009’da serbest bırakıldı. 24 Şubat 2009’da tutuklanıp Bakırköy Kadın Tutukevi’ne gönderildi.

* Savcı 10 Nisan’da iddianameyi tamamladı. Duruşma günü olarak 1 Ekim belirlendi. Deniz Seki bugüne kadar 3 avukat değiştirdi.

* Hüsnü Şenlendirici, Deniz Seki’nin peşini bırakmak istemedi. Deniz’i, hapiste ziyarete giden Niran Ünsal, Emel Müftüoğlu aracılığıyla haber gönderdi, ama cevap alamadı.

* Deniz Seki’yi hapiste ziyaret edenler arasında Ajda Pekkan ile Gülben Ergen de vardı.

* Deniz Seki avukatı Naim Karakaya aracılığıyla Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi ve Başbakanlık İnsan Hakları Başkanlığı’na başvuruda bulundu.

* Deniz Seki son olarak Başbakan Tayyip Erdoğan’a bir mektup yazdı. * Ünlü şarkıcı hapisten 12 kilo verip 20’ye yakın şarkı yaparak çıktı.

EVİMİ SATTIM, GELİRİM YOK

* “218 gündür bu dakikayı bekliyorum”. (Bu sırada heyecanlı ve ağlamaya başlıyor)

* “Büyük bir hata yaptım, bedelini ödedim”. * “Yalnızca kendime verdiğim bir zarar söz konusudur. Adını bile anmak istemediğim bu maddeyi kulllandığım için çok pişmanım. Şu anda çok utanıyorum. Hiç kimseye aracılık etmedim”.

* “Delilleri karartacağım gerekçesiyle tutuklandım. Sizce arkamda bu kadar basın ordusu varken nasıl delil karartabilirim?”

* “Çok duygusalım. Müzisyenim. Yaşadığım ilişki nedeniyle de çok üzüldüm, asosyal oldum. Bir daha adını bile anmak istemediğim o maddeyi 8 aydır kullanıyordum. Yaşadığım ilişkinin toplum tarafından kabul edilmemesi beni buna itmişti”.

* “Artık çok değiştim. Zaten bağımlı olmadım. Kendime olan kızgınlığımdan dolayı bu maddeyi kullandım. Bu alkol de olabilirdi”.

* “Bu tablo içine hiç yakışmıyorum. Önce ailemden sonra beni seven herkesten özür diliyorum. Ölene kadar bu maddenin karşısında olacağım. Ne kadar sosyal proje varsa içinde yer alacağım”.

* “7 aydır hiçbir gelirim yok. Öncesinde aylık 20 bin lira kazanıyordum. Çok kısa süre önce sattığım evim ve arabam vardı. Şimdi üzerime kayıtlı hiçbir şeyim yok”.

DURUŞMADAN NOTLAR

Deniz Seki duruşmaya 11.00’de getirildi. 5 yıldır parmağından hiç çıkartmadığı uğur yüzüğü, gri takımı, kızıla boyadığı saçlarıyla çok şıktı.

* Duruşma 14.00’te başladı. Deniz Seki bacak bacak üstüne atınca görevli tarafından uyarıldı. Salona neşeli giren Deniz Seki savunması sırasında gözyaşlarına hakim olamadı.

* Mahkeme Başkanı, Deniz Seki’ye eğitimini, ne iş yaptığını sordu. Deniz Seki “Müzisyenim, liseyi bitirdim, dışarıdan müzik eğitimi aldım” dedi.

* Deniz Seki’nin tahliye edildiğini duyan yakınları ağlamaya başladı. Kardeşleri Serkan ile Serdar bu mutlu haberi Göztepe’deki evinde haberi bekleyen annelerine verdi

3

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;