Özgüven eksikliğinden kurtulmanın yolları

Etrafınızdaki kişilere istemediğiniz bir konuda hayır diyemiyor, ilişkilerinizde sınır koyamıyor, sosyal ortamlarda bulunamıyor, kendinizi değersiz ve yetersiz hissediyorsanız eğer; özgüven eksikliğiniz olabilir. İşte özgüven eksikliğinin nedenleri ve özgüven eksikliğinden kurtulmanızı sağlayacak 7 yöntem...

04 Temmuz 2017, Salı 22:10
A A

Özgüven eksikliği çocuk yaşlarda başlayıp yetişkin dönemde; depresyon ve sosyal fobi gibi rahatsızlıklara yol açabiliyor. Uzman Klinik Psikolog-Psikoterapist Nazan Topal Eren, özgüven eksikliği belirtileri ve tedavisi hakkında bilgi verdi.

ÖZGÜVEN EKSİKLİĞİ ÇOCUKLUKTAN BAŞLIYOR

ÖZGÜVEN EKSİKLİĞİ ÇOCUKLUKTAN BAŞLIYOR

Kimse dünyaya özgüven eksikliğiyle gelmez. Özgüven eksikliğinin temelleri, henüz çok küçük yaşlarda atılmaya başlar. Böylece özgüven duygusu zamanla zarar görür. Çocukluktan beri bilinçli ya da bilinçsizce bazı davranışlar sergileriz ve her davranışımıza karşı çevremizdekilerden özellikle ailemiz tarafından geribildirimler alırız. Çevreden aldığımız tepkileri değerlendirir ve yaptığımız şeyin iyi ya da kötü olduğuna dair bir sonuca ulaşırız.  

Çocuk, bir davranış gösterdikten sonra çevresi tarafından takdir, sevgi ve saygı alıyorsa, kendisinin değerli ve yeterli olduğuna inanır. Bunun aksine çocuk, çevresinden sürekli eleştiri ve ceza alıyorsakendisinin; kötü, beceriksiz ve yetersiz biri olduğuna dair bir inanç geliştirecektir. Böyle durumların ve davranışların birçok kez tekrarlanması yoluyla çocuk kendini değersiz, yetersiz görmeye başlayacaktır ve yanlış yapma, eleştirilme korkusu yaşayacaktır. 

ÖZGÜVEN EKSİKLİĞİNİN BELİRTİLERİ

ÖZGÜVEN EKSİKLİĞİNİN BELİRTİLERİ

Özgüven eksikliğinin belirtilerini şöyle sıralayabiliriz; Hayır diyememe, ilişkilerinde sınır koyamama, diğerleri tarafından kullanılma, eleştirilere karşı hassas olma, sosyal ortamdan kaçınma, başkalarının önünde sunum veya konuşma yapmaktan çekinme, sürekli kıyaslama, kendini değersiz, yetersiz ve başarısız olarak değerlendirme, hızla umutsuzluğa kapılma, diğer insanlar tarafından reddedileceğini önemsenmediğini düşünme, karar almakta zorlanmak, düşük beklentilere sahip olma, fiziksel görünüşünü beğenmeme, olumlu yanlarını görmezden gelme, sevilmeme, suçluluk ve utanç hissi, fikrini söyleyememe, söylerse onaylanmayacağına veya küçük düşeceğine inanma, çok fazla başkalarına ihtiyaç duyma, risk alamama.

ÖZGÜVEN EKSİKLİĞİNDEN KURTULMAK İÇİN...

ÖZGÜVEN EKSİKLİĞİNDEN KURTULMAK İÇİN...

1-  İlk önce kendinize merhamet gösterin.Kendinizi eleştirmekten, şikâyetçi olmaktan, mükemmel olma isteğinizden vazgeçin. 

2-  Olumsuz iç konuşmanızı keşfedin ve daha olumlu düşüncelerle değiştirin. Örneğin: ‘Zaman zaman bir şeyleri başaramazsam bile değerli bir insanım’ veya ‘Başkalarından takdir almasam bile değerliyim’ düşüncesini artırın. 

3-  Olumlu yanlarınızı keşfedin. Hayatta başardığınız şeylerin listesini yapın.

4-  Görünüşünüze giyiminize dikkat edin. Dik oturun. 

5-  Hobiler edinin.Sevdiğiniz ilgi duyduğunuz mutlaka bir şeyler vardır.

6-    Sizin için önemli olan hedefler belirleyin. Amaçlarınıza ulaşmak için süreci küçük adımlara bölerek başlayın. 

7-  Kendinize iyi bir arkadaş olun. En yakın arkadaşınıza ve sevdiklerinize gösterdiğiniz anlayışı, saygıyı ve merhameti kendinize de gösterin. Unutmayın: Ait olduğunuz en değerli hazineniz kendinize duyduğunuz saygıdır.