Pablo Escobar’ın sevgilisi Virginia Vallejo konuştu: Beni kendine âşık etti

“Pablo’yu Sevmek, Escobar’dan Nefret Etmek” kitabı film olan uyuşturucu baronu Pablo Escobar’ın her şeyini bilen sevgilisi Virginia Vallejo şaşırtan açıkmalar yaptı

02 Ekim 2017, Pazartesi 09:53
A A
Uyuşturucu baronu Pablo Escobar’ın hayatında para, silah, kadınlar her şey boldu. Hayatına pek çok kadın girdi. Ancak en çok konuşulanı eşi Maria değil, 5 yıl ilişki yaşadığı gazeteci Virginia Vallejo oldu. Vallejo aşklarını 2007’de “Pablo’yu Sevmek, Escobar’dan Nefret Etmek” adlı kitabında yazdı. Kitap filme çekildi. Escobar’a Javier Bardem, Vallejo’ya Penelope Cruz hayat verdi.

68 yaşındaki Vallejo HaberTürk'ten Nalan Koçak'a konuştu. İşte o röportajın satırbaşları:

İsterseniz kitabınıza gelelim. İsmine referans verecek olursam Pablo’yu neden sevdiniz? Escobar’dan neden nefret ettiniz?

Kitabımı okuyanlar Escobar’ın karakterinin geçirdiği evrime şahit olacak. Onunla tanıştığım zamanki adam nasıldı, 1987’de onu terk ettikten sonra nasıl bir canavara dönüştü...Nasıl tanıştınız, ilk gördüğünüzde ne hissettiniz?

1982 yazında bir hafta sonu yemeğe davet edildim. Televizyon dünyasının starıydım. Dönemin başkanının yeğeniyle nişanlıydım. Nişanlım da gerçekten ülkedeki en yakışıklı adamdı. Pablo da oradaydı, gördüğümde hiçbir şey hissetmedim, ilgimi çekmedi. Çekici ya da yakışıklı bir adam değildi.
 

‘ESCOBAR ÇOK EĞLENCELİ VE ZEKİ BİR ADAMDI’


- Ne oldu da ilişki yaşamaya başladınız?

O zaman 33’ümdeydim, Pablo’yla yaşıttım. O hafta sonu yaşananlar gerçenten çok tuhaftı. 6 ay sonra maalesef nişanlımdan ayrıldım. Escobar, bunu öğrenmiş hemen beni memleketi Medellin’e davet etti. Sosyal sorumluluk projelerini göstermek istiyordu. Uyuşturucu kaçakçısı olduğunu bilmiyordum. Herkes ondan fakirlere yardım eden, güçlü bir siyasetçi olarak bahsediyordu. Zamanla aslında çekici ve çok zeki olduğunu fark ettim. O kadar eğlenceli bir adamdı ki beni kendine âşık etti.
 

‘ESCOBAR’IN OĞLU DA İŞKENCECİ’


- Filme de konu olan meşhur yayınınızı anlatır mısınız?

Evet onu televizyona ilk ben çıkardım. Program çok izlendi. Daha sonra bu yayının kayıtlarını Escobar’ın ailesi benden çaldı. Bence o ailenin tamamı yalancı ve talancı. Mesela Sebastian mıdır nedir, ondan bahsettiniz. Kendisi bir işkenceci! Pablo hapse girdiğinde 16 yaşındaydı, bir grup tetikçiyi de yanına aldı ve para tahsil etmek için babasının eski ortaklarına işkence etti.- Peki özel hayatınıza dönsem? İlişkiniz nasıldı?

30’larımda çok güzel bir genç kadındım. Ülkede kiminle istesem evlenirdim. Fakat hep ilişkilerimin derin aşkla yaşanmasını istedim. Gittim toplumun en düşük sınıfından, suça bulaşmış, köylü ve çirkin bir adama âşık oldum. Beni tüm kalbiyle sevmeseydi böyle bir adama nasıl âşık olurdum ki?

- Ayrılık süreci nasıl başladı?

Yaptığı şeyleri öğrendikçe Pablo’yu defalarca terk ettim. Her seferinde kollarına dönmem için bana yalvardı. En büyük hayali onun biyografisini yazmamdı. İlişkimizin son döneminde beni o yarattığı dehşete tanık olmaya zorladı, böylece hepsini kaleme alabilecektim. Bana o zavallı ülkeyle ilgili neler planladığını anlatınca her şeyi göze aldım, gittim.
 

ESCOBAR’IN KARISI BİR HİÇTİ’


- Evli olduğundan haberiniz vardı, değil mi?

Tabii ki. Karısından hiç bahsetmezdi. Kusura bakmayın ama karısı bir hiçti. Köylü, isimsiz cisimsiz bir kadındı. Bütün bu dizilerde kadını güzellik abidesine, aşk şehidine çevirdiler.

Onunla röportaj yapmak aklınıza geldi mi mesela?

- Açıkçası geldi. Fakat oğlu annesinin basına konuşmadığını söyledi. Bakın işte düşük profilli! Siz de gazetecisiniz, ben de gazeteciyim. Neden konuşmak istemediğini tahmin etmek zor değil. Escobar’ın korkunç suçlarından hep saklandı ve hâlâ saklanıyor. Pablo’yu 1987’de terk ettim, o dönemden sonra narko-terörü başlattı. Bütün ülkeyi havaya uçuran bir adamla kendimi hayal bile edemem.

 

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;