Pakistan'ı kurtarma ziyareti

Genelkurmay Başkanı Başbuğ'dan 3 hafta sonra Başbakan Erdoğan da Pakistan'ı ziyaret etti. El Kaide terörüyle mücadele eden Pakistan'da askeri darbenin an meselesi olduğu iddia ediliyor

26 Ekim 2009, Pazartesi 05:00
A A

Türkiye ile Pakistan iki kardeş ülke olarak biliniyor. Bu kardeşlik, askeri darbe geçmişleriyle de kendisini gösteriyor. 1947’de bağımsızlığını ilan eden Pakistan’da 2 kez hükümetler darbeyle devrildi.

Son seçimde ise darbeci Cmhurbaşkanı Pervez Müşerref koltuğunu kaybetti ve yerine Asaf Zerdari geldi. Ancak bir İslam devleti olan Pakistan’da başta El Kaide olmak üzere aşırı dinciler hükümeti zorluyor. Başbakan Yusuf Ziya Gilani hükümetinin günlerinin sayılı olduğu, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Ashfaq Pervez Kayani’nin her an bir darbe ile yönetime el koyabileceği belirtiliyor.

ÜLKEDE İÇ SAVAŞ ÇIKABİLİR

Pakistan’da yeni bir askeri darbenin, ülkenin parçalanmasına kadar gidecek bir iç savaş sürecini başlatabileceği endişesi var. 3 hafta önce Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ Pakistan’daydı. Başbuğ, çatışmaların sürdüğü Swat vadisini de ziyaret etmişti.

Dün de Başbakan Tayyip Erdoğan Pakistan’a gitti ve Başbakan Yusuf Rıza Gilani ile bir araya geldi. Bu iki ziyaretin mesajı çok açık: Pakistan’a askeri, siyasi ve ekonomik yönden destek olmak, ülkenin çökmemesini sağlamak. Türkiye’nin, Pakistan ordusunun yönetime el koymaktansa, kurulacak bir ‘ulusal birlik hükümeti’ne destek vermeye, sivilleri de buna ikna etmeye çalışmak için uğraştığı belirtiliyor.

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;