Pamuk'a isteyen dava açabilecek

Yargıtay: '30 bin Kürt'ü ve 1 milyon Ermeni'yi öldürdük' sözleri nedeniyle Pamuk'a manevi tazminat davası açılabilir

08 Ekim 2009, Perşembe 10:30
A A

Yargıtay Hukuk Genel Kurulu, yazar Orhan Pamuk hakkında, İsviçre’de yayımlanan bir dergiye verdiği röportajdaki “30 bin Kürt’ü ve 1 milyon Ermeni’yi öldürdük” sözleri nedeniyle manevi tazminat davası açılabileceğine karar verdi.

Genel Kurul, Pamuk’un karar düzeltme istemini de reddetti. Şişli 3. Asliye Hukuk Mahkemesi, İstanbul Şehit Anaları Dayanışma ve Yardımlaşma Derneği Genel Başkanı Pakize Alp Akbaba ve avukat Kemal Kerinçsiz’in de aralarında bulunduğu 6 kişinin Pamuk’a açtığı manevi tazminat davasını reddetmişti.

MAHKEME, KARARINDA DİRENDİ
Kararın temyizi üzerine dosyayı görüşen Yargıtay 4. Hukuk Dairesi, kararı davacılar lehine esastan bozmuş ve “davacıların dava açma ehliyetinin varlığının kabulüne” karar vermişti. Yargıtay’ın bozma kararının ardından davayı yeniden görüşen Şişli 3. Asliye Hukuk Mahkemesi, önceki kararında direnerek, davanın reddine hükmetti.

Dosya bu kez Yargıtay Hukuk Genel Kurulu’na geldi. Kurul, Pamuk aleyhine açılan tazminat davasını reddeden yerel mahkeme kararını, 4. Hukuk Dairesi’nin bozma gerekçeleri doğrultusunda bozdu. Hukuk Genel Kurulu, dün karar düzeltme istemini de reddetti. Böylece, genel kurul kararı bağlayıcı olduğu için Şişli 3. Asliye Hukuk Mahkemesi davanın esasına girerek yeniden karar verecek.

(Hürriyet)

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;