Pancar alerjik lekelere neden oluyor

Pancarın içindeki furokumarin adlı madde vücudu güneşe karşı hassaalaştırarak alerjik lekelere yol açıyor

Salı, 16 Mart 2010 - 11:32

Pancar alerjik lekelere neden oluyor

Yüzüncü Yıl Üniversitesi (YYÜ) Tıp Fakültesi Dermatoloji Ana Bilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Ömer Çalka, Doğu Anadolu Bölgesi’nde tüketimi fazla olan, halk arasında kuzu kulağı denilen pancarın içindeki furokumarin adlı maddenin vücudu güneşe karşı hassaslaştırması nedeniyle yöre insanlarında alerjik lekelerle karşılaştıklarını söyledi.

TEN RENGİ DEĞİŞEBİLİR

Doç. Dr. Çalka, insanların deri veya ten renginin kalıtsal ve çevresel faktörlere bağlı olarak değişikliğe uğrayabildiğini belirtti. Doğumsal ten renginin değişmesinin pek mümkün olmadığını ifade eden Çalka, "Ama çevre faktörlerine bağlı olarak ten renginin bazı değişikliklere uğraması da mümkündür.

Bu yörede rakım oldukça yüksektir. Meteorolojik verilere göre Antalya’dan sonra en fazla güneşli gün sayısının yaşandığı bir yerdir. Dolayısıyla güneşe fazla maruz kalma, deri renginin koyulaşmasına ve lekelere yol açıyor."

Bölgede otlu peynir tüketiminin fazla olduğunu bildiren Çalka, "Peynirin içine de çeşitli otlar katılmaktadır. Bu bitkilerin de üzerinde durulması ve araştırma yapılmasının uygun olacağı kanaatindeyiz. Çünkü bunların arasında da güneşe karşı duyarlılık sağlayan furokumarinin bulunma olasılığı vardır" diye konuştu.

AA