Ferhan Kaya Poroy

//icdn.posta.com.tr/images/{aspect}/2017/02/01/8186510.ferhan-kaya-poroy.png

Panikte son nokta!

Cumartesi, 07 Kasım 2009 - 05:00

Bundan yaklaşık 1.5 ay önce henüz Domuz Gribi paniği başlamadan havaların biraz soğumasıyla birlikte işin boyutunun değişeceğini panik havasının dalga dalga yayılacağını yazmıştım. Yazımın amacı olacakları söylemek değil gereksiz paniği önlemekti ama olmadı. Kendi çapımda bu köşeden ne kadar bağırıp dursam da insanların Domuz Gribini evin salonuna izinsiz girip ortalığı dağıtan bir domuz gibi görmelerini önleyemedim.

Benim çocuklarım dahil her okulda bu panik hali katlanarak büyüyor. Hatta bazen tıp alanında eğitim görmüş veliler bile kendilerinden hiç beklenmeyen tepkiler gösterebiliyor. Sınıfta bir çocuk grip olmaya görsün bu durum önce veliler sonra sınıflar daha sonra da tüm okula dalgalar halinde yayılıyor sonra da bir tsunamiye dönüşüyor.

Bu paniği önlemek adına çok güvendiğim çocuk doktorumla yaptığım Domuz Gribi konuşmasını bir kez daha sizlere aktarmak istiyorum. Her grip Domuz Gribi değildir ayrıca Domuz Gribi de her yakaladığını öldüren veba türü bir hastalık değildir. Çocuğun Domuz Gribi olduğundan şüphelenmek için öncelikle kusmasını ve ishalinin olması gerekir. Ardından uzun süre düşmeyen yüksek ateş ve boğaz ağrısı görülmelidir. En son aşamada da kulak ağrısı baş gösterir. Tüm bu belirtiler varsa ve doktor da gerekli görülürse test yaptırılabilir. Ama sakın tuzağa düşmeyin test her yerde yapılmıyor.

Sağlık Bakanlığı tarafından belirlenen birkaç hastane dışında bu testi yaptırmanız imkansız. Ama işin ilginç yanı da burada başlıyor. Testte aranan mikrop H1N1. Bu pozitif çıkarsa kişiye Domuz Gribi deniyor. Oysa bu virüs yani H1N1 10 yıldan fazladır uygulanan grip aşılarında bulunuyor. Yani geçtiğimiz yıllar içinde 1 kez bile grip aşısı olduysanız kanınızda H1N1 virüsü çıkma ihtimali çok yüksek! Yani özetle ben iki yıl önce bir kez grip aşısı olmuştum.

Şu anda da hiçbir grip belirtim yok. Ama ben gidip tahlil yaptırsam benim kanımda H1N1 çıkma olasılığı da çok yüksek. Bu nedenle her ölümü de Domuz Gribi’ne bağlamak biraz işin Allah’a havale edilmesi gibi olmuyor mu? Sonuç olarak bunu ben biliyorsam okuyup araştırıp sorup soruşturup öğreniyorsam bu devletin sağlık bakanı öğrenemiyor mu? Bence gripten korunmak sadece aşıyla olmuyor. Biraz da araştırma ve bilgilenme ve bunları doğru bir şekilde halka aktarmak gerekiyor. Vallahi panik olmayı meslek haline getiren bazı anne babalar var ki Domuz Gribi’nden değil kalpten gidecekler!